PREŠOV. V evanjelickom kolégiu v centre Prešova má pribudnúť významná novinka. Budova je spätá s históriou mesta.
Viackrát v priebehu rokov menila majiteľov, dnes je späť v rukách Evanjelickej cirkvi a. v., sídli v nej biskupstvo východného dištriktu. Pýši sa aj dvoranou s druhou najvzácnejšou cirkevnou, historickou knižnicou. Vo dvorane sa často konajú rôzne podujatia.
V článku sa tiež dočítate:
- O chystanom múzeu,
- o náhodnom vzácnom objave cez bazoš,
- o investíciách biskupstva,
- o diakonickom dome a sociálnych službách,
- o platoch kňazov,
- o odluke cirkvi od štátu,
- o mieste cirkvi v spoločnosti,
- o tom, ako a prečo hráva biskup v divadle.
Evanjelické kolegiálne múzeum
„Tejto budove by sme chceli darovať evanjelické kolegiálne múzeum,“ prezradil novinku biskup Peter Mihoč.
Prostriedky chcú získať cez projekt poľsko-slovenskej spolupráce Interreg.
„Na poľskej strane máme partnera, s ktorým sme v živej komunikácii. Momentálne prebehla celá projektová príprava. Verím, že sa to podarí do roku 2026/2027. Postupne, vo viacerých fázach,“ uviedol Mihoč s tým, že expozície by sa časom mohli rozšíriť na ďalšie miesta Pentapolitany.

Evanjelické kolegiálne múzeum v Prešove by malo byť významnou turistickou atrakciou.
„Vidíme, aký je záujem či už turistov alebo škôl navštíviť dvoranu, v ktorej je umiestnená vzácna historická knižnica. Staré kolégium bolo významnou vzdelávacou inštitúciou, dovolím si tvrdiť, že európskeho formátu, z ktorej vzišli mnohé významné osobnosti nielen našej cirkvi.“

Žobrák v centre
Keď po štyridsiatich rokoch vrátili komunisti budovu evanjelickej cirkvi, bola v zlom stave a chýbal v nej akýkoľvek mobiliár.
„Kolégium bolo v zúboženom stave, Prešovčania ho volali žobrák v strede mesta,“ podotkol biskup. Dnes je budova zrekonštruovaná a k tomu, aby v nej mohla byť po dvorane ďalšia turistická atrakcia, pomohla náhoda. Alebo, ako vraví biskup, Boží zázrak.
Spolupracuje s projektovou manažérkou Zuzanou Germanovou a Samuelom Brussom, správcom hanušovského kaštieľa a odborným pracovníkom Krajského múzea v Prešove.
S tým, že mnohé cirkevné zbory spravujú predmety s obrovskou spoločenskou a historickou hodnotou, má Bruss svoje skúsenosti. Nedávno objavil v cirkevnom zbore Kuková kalich, ktorý je starší ako anglické korunovačné klenoty. Nakoniec sa z toho stal umelecko-historický objav roka.

Bruss: Návrat po sto rokoch
No na ďalšiu vec, kľúčovú v príbehu budúceho múzea, natrafil Bruss náhodou. Keď cez inzerát na internete kupoval komodu.
Pri obhliadke bytu, ktorý sa jeho majiteľ chystal predať a preto rozpredával nábytok, objavil historický podnos. S nápisom, že ide o dar pre rektora prešovského evanjelického kolégia Andreja Mayera.
Taktne sa majiteľa opýtal, odkiaľ majú ten podnos – preňho zaujímavý a vzácny predmet. Dozvedel sa, že je to dedičstvo po pradedovi. A nebolo jediné, bol tam aj starý stôl, stolička či staré fotky z Divaldovho ateliéru.
„Nábytok sme nakoniec odkúpili v celosti. Pre nás, evanjelikov východného dištriktu, má neskutočnú historickú hodnotu. Takže vlastne cez bazoš našiel Samuel Bruss pravnuka jedného z posledných rektorov kolégia, ktorý rozpredával imobiliár jeho rektorskej izby. Takto sme prišli k základine kolegiálneho múzea,“ rozplýval sa Mihoč nad záchranou kusu histórie kolégia.
Samuel Bruss nám o tom povedal: „Bol to zvláštny pocit, keď som vošiel do toho bytu. Bolo vidieť, že predmety v ňom patrili výnimočnej osobe. Skoro okamžite som si uvedomil, že to nemôže byť náhodné. Vrátia sa takmer po sto rokoch tam, kde ich budú ľudia vnímať ako skutočné dedičstvo a univerzálnu hodnotu.“

Čo chystá biskupstvo
Biskupstvo má aj ďalšie plány. Novému kolégiu, sídlu evanjelickej spojenej školy, chce venovať v rámci už schválenej výzvy (prešovská župa a ministerstvo investícií) novú jedáleň, výťah a rozšírenie vzdelávacích kapacít celého podkrovia.
Cez inú výzvu chce obnoviť fasádu tejto historickej a pamiatkovo chránenej budovy.
Oáza v púšti
Pred dvomi rokmi otvorilo biskupstvo diakonický dom Elim v zrekonštruovanej secesnej budove na Baštovej ulici v Prešove. Začiatkom 20. storočia slúžil objekt ako konvikt, teda jedáleň pre študentov evanjelického kolégia. Budova košických staviteľov Jakabovcov je súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie.
Petra Mihoča potešilo, že budovu sa v náročnom pandemickom období, po dva a pol roku podarilo dokončiť a zriadiť v nej diakonický dom Elim.
„Poskytuje kvalitné sociálne služby. Teším sa, že si vybudoval dobré meno. Pre seniorov to nie je len zariadenie, ale túžime vytvárať domov. Poskytujeme v ňom profesionálne sociálne služby, ktorých pridanou hodnotou je duchovné posolstvo.“
Elim je biblické starozmluvné miesto, ktoré znamená oázu v púšti. Keď Izraeliti putovali do zasľúbenej krajiny, mohli si v nej odpočinúť. „Aj náš Elim je miestom odpočinku a načerpania duchovných síl. Vytvoril sa tam dobrý tím ľudí, ktorí s láskou robia svoju prácu. Táto skutočnosť je najväčší benefit, pridaná duchovná hodnota, za ktorú som Bohu vďačný.“
V sociálnej oblasti chcú rozšíriť portfólio služieb, napríklad v blízkosti plánujú vybudovať ďalšie špecializované zariadenie – denný stacionár.
„Dopyt po sociálnych službách v Prešove aj v širšom okolí je obrovský. V Elime máme dlhý poradovník čakateľov na voľné miesto. Tieto potreby sú veľkou motiváciou rozvíjať sociálne služby aj v budúcnosti, avšak uvidíme, ako budú prebiehať výzvy, lebo všetko nie je len o chcení, ale aj o prefinancovaní,“ podotkol biskup Mihoč.

Ako je to s financovaním cirkvi
Veľkou témou je Fond finančného zabezpečenia Evanjelickej cirkvi a. v. V novembri 2019 vláda rozhodla o schválení nového zákona o financovaní cirkví s platnosťou od 1. januára 2020.
Po 70 rokoch tak prestal platiť zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví z roku 1949. Nový zákon definoval výšku finančného príspevku štátu, ale nezohľadňoval priamo úmerné zvyšovanie minimálnej mzdy v národnom hospodárstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári