PREŠOV. Príspevok na sociálnej sieti dcéry jednej z nájomníčok v mestských nájomných bytoch odštartoval slovnú prestrelku.
Nájomný byt pridelili jej mame v roku 2009. Bol v zlom stave, opraviť ho dala na vlastné náklady. Obvinila mesto, že teraz im chce byt zobrať a prideliť v dražbe vopred vybranej osobe.
Radnica to popiera a trvá na tom, že koná v súlade s legislatívou a pravidlami prideľovania sociálnych bytov. Mestský úrad vylučuje, že by byt išiel do dražby.
Podľa úradu už daná rodina nespĺňa kritériá a byt, ktorý nie je určený na dlhodobý nájom, má byť pridelený žiadateľovi, ktorý kritériá splní.
Nájomníčka: Mesto nám berie zrekonštruovaný byt
Prešovčanka Marina Franková tvrdí, že mesto ich rodinu pripravuje o byt, ktorý si počas rokov zveľadili.
Situáciu prirovnala k rozprávke o „Jahodovom meste“ (narážka na Eperjes, teda Prešov) a „férový kráľ“ (narážka na primátora Františka Oľhu z Demokratov), ktorý má čarovný prútik, vďaka ktorému všetko menil na „legislatívne“.
Opísala, ako jej matke v roku 2009 mesto pridelilo byt v dezolátnom stave. Museli si ho samy opraviť, čo si vyžiadalo značné finančné investície.
„Popraskané drevené okná boli pozatĺkané klincami, radiátory boli povytrhávané zo stien, parkety prehnité. Byt bol odpojený od vody a elektriny. Ošarpané múry, rozbité dvere, pleseň. Takýto byt bol pridelený rodine s maloletým dieťaťom. Keď sa mama od úžasu konečne dokázala aspoň nadýchnuť, pracovníčka mesta jej ohlásila, že ak sa jej nepáči, môže odmietnuť a byt sa posunie ďalej,“ uviedla pisateľka.
Na rekonštrukciu si jej mama zobrala úver. „Za niekoľko mesiacov sme sa do bytu nasťahovali. Bývali sme tam s pravidelným predlžovaním nájomnej zmluvy až do leta 2024.“ V tom čase jej mama splatila poslednú splátku z úveru.

Zmluvu nepredĺžili
V tom čase ich mesto upozornilo, že zmluvu nepredĺži a majú čas na vysťahovanie do konca apríla 2025. Na ich žiadosť o predkupné právo prišla podľa nej od primátora odpoveď, že „z legislatívneho hľadiska to nie je možné“.
Franková ďalej uvádza: „Podarilo sa mi dopátrať k informácii, že tento byt je už sľúbený konkrétnej osobe.“ Podľa nej naňho vyhlásia dražbu, ktorej víťaz je vopred jasný.

Mestský úrad: Je to bezprecedentný útok
Radnica sa voči obvineniam dôrazne ohradila, považuje ich za bezprecedentný útok nájomníčky sociálneho bytu.
„Z dôvodu korektného vybavovania veci vo vzťahu k nájomníčke, ktorá nebola autorkou príspevku, mesto nereagovalo bezprostredne na verejný lynč, ktorý sa po uverejnení príspevku spustil. Verím, že je potrebné sa najprv vybaviť relevantnými informáciami, až potom písať príspevky na internete,“ reagoval hovorca mesta Michal Hudák.
Podľa jeho slov uprednostnili dialóg priamo s nájomníčkou, pričom jej na odbore sociálnych služieb vysvetlili celý proces a legislatívu, ktorá sa so súčasným stavom jej nájmu spája.
„Pani nájomníčka dostala priestor položiť akékoľvek otázky, opýtať sa na akúkoľvek nezrovnalosť, ktorú v jej prípade eviduje. Zároveň jej bolo navrhnuté rovnaké sedenie aj v prítomnosti jej dcéry, autorky príspevku, aby dostali všetky relevantné a komplexné informácie celej genézy ich prípadu. Túto možnosť nájomníčka nevyužila,“ povedal Hudák.

Na sociálny byt čakajú stovky Prešovčanov
Zdôraznil, že byty nie sú na dlhodobý nájom. Dotknutá rodina bývala v sociálnom byte od roku 2009, pričom v čase jeho pridelenia spĺňala všetky podmienky.
Za 16 rokov sa jej situácia výrazne stabilizovala. Nájomníčka aj jej dcéra sú dnes podľa radnice zárobkovo činné a ich spoločný príjem ďaleko presahuje úroveň typickú pre rodiny v núdzi.
Mesto im preto nepredĺžilo nájomnú zmluvu a uvoľnilo byt pre ďalšie rodiny, ktoré akútne potrebujú pomoc.
„V poradovníku máme 275 čakateľov,“ poznamenal hovorca a zdôraznil, že „rodinám, ktorým v určitom čase bol takýto byt pridelený, nevzniká automaticky nárok na byt, ani žiadne zvýhodnenie v rámci tohto modelu pomoci“.

Byt nejde do dražby, odkazuje mesto
Informáciu, že by tento byt mal ísť do dražby alebo byť predaný, označilo mesto za nepravdivú.
„Mesto sa rovnako ohradzuje voči ničím nepodloženým tvrdeniam, že byt je už dohodnutý pre niekoho iného. Ide o nepravdivú informáciu! Na byt čakajú aj takí ľudia, ktorí sú dnes v rovnakej, podobnej, prípadne ešte horšej situácii, v akej bola pani nájomníčka v roku 2009, keď jej bol byt pridelený,“ zvýraznil Hudák.
Ako doplnil, primátor Prešova „nemá kompetencie ani právomoc svojvoľne ohýbať legislatívu. Nemá a nemal by ju mať nikto“.
K rekonštrukcii bytu uviedol, že ju nájomníčka urobila bez súhlasu správcu bytu, čo je v rozpore s nájomnou zmluvou.
„Napriek tomu, že by sme boli veľmi radi, aby sa poctivo investované peniaze do rekonštrukcie pani nájomníčke vrátili, nemôže mesto obísť pravidlá a platnú zmluvu. Tomuto rozumie každý, kto žije v akomkoľvek podnájme,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári