VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Sabinov, august 2016. Výjazdové rokovanie tretej vlády Roberta Fica (Smer). Premiér predstavil akčný plán rozvoja najmenej rozvinutých okresov.
Do najchudobnejších regiónov Slovenska sa vláda rozhodla „naliať“ peniaze. Delili by sa na základe akčných plánov jednotlivých okresov a išli by na podporu ich rozvoja a zvýšenia zamestnanosti. Práve výška nezamestnanosti bola určujúcim kritériom pri určení, ktorý okres bude do programu pomoci najmenej rozvinutým regiónom zaradený.
Po nástupe štvrtej Ficovej vlády nastávajú v oblasti týkajúcej sa rozvoja najchudobnejších regiónov zmeny. Opozícia ich podrobila tvrdej kritike.
Najmenej rozvinuté okresy
Najmenej rozvinutých okresov je najviac na východnom Slovensku. Okrem Sabinova to sú od začiatku okresy Kežmarok, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance a Trebišov. Od roku 2017 Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, od roku 2018 Košice–okolie, Levoča, Stropkov, Michalovce a ako posledný v roku 2022 pribudol okres Stará Ľubovňa.
Celkovo ich bolo na Slovensku na začiatku 12, neskôr sa ich počet rozšíril na 19.

Legislatívne zmeny
Štvrtá Ficova vláda prináša zmeny. Novou legislatívou, ktorá mení najmenej rozvinuté okresy na prioritné okresy, sa aktuálne zaoberá parlament . Opozičná strana Sloboda a Solidarita navrhované zmeny kritizuje a tvrdí, že nožnice medzi regiónmi sa ešte viac roztvoria.
Namiesto nezamestnanosti majú po novom o zaradení medzi prioritné regióny rozhodnúť iné parametre, ktoré sa podľa SaS dajú vykladať rôzne. Počet prioritných okresov sa má zvýšiť a celkový podiel peňazí znížiť, čo podľa opozície zníži efektivitu investovaných prostriedkov.
Problematiku najmenej rozvinutých okresov má v gescii Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Šéfom tohto rezortu je Richard Raši, štátnym tajomníkom je Michal Kaliňák (obaja Hlas).
Rašiho rezort považuje zmeny za prínosné. Mieru nezamestnanosti nepovažuje za jediné kritérium, tvrdí, že pomoc podľa nového zákona bude flexibilnejšia a jej výška sa určí každý rok v rámci štátneho rozpočtu.

Ledecký: Je to krok späť
Pozrime sa bližšie na nový systém rozdeľovania financií. Poslanec Národnej rady za SaS Vladimír Ledecký tvrdí, že to, že po novom bude vláda určovať podporu na základe viacerých parametrov, otvára priestor na politickú manipuláciu a nespravodlivé rozdelenie prostriedkov.
„Doteraz bola rozhodujúcim kritériom pri financovaní miera nezamestnanosti. Po novom však vzniknú prioritné okresy a ich financovanie bude závisieť od viacerých faktorov, ako je socio-ekonomická situácia či infraštruktúra. Je to krok späť. Kritérium nezamestnanosti totiž zahŕňa všetko podstatné a vláda namiesto riešenia tohto problému situáciu ešte komplikuje,” hovorí Ledecký.
Vláda nespochybňuje, že výška nezamestnanosti je významným kritériom pre posudzovanie situácie v regióne, ale nemalo by byť jediným. Podľa ministerstva tento indikátor neposkytuje kompletný obraz o rozvinutosti regiónu a jeho výpovedná hodnota bez sprievodných ukazovateľov môže celkový stav skresliť.
„Hodnotenie regionálneho rozvoja bolo preto potrebné rozšíriť o ďalšie relevantné oblasti, ako napríklad demografické trendy, sociálno-ekonomickú oblasť či prístup k verejnej infraštruktúre a základným službám, ktoré majú zásadný vplyv na podobu a kvalitu života v regiónoch, dostupnosť verejných služieb, ako aj obslužnosť územia,“ konštatuje ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Čech: Úpadok a šedá ekonomika
Významnou zmenou je zvýšenie počtu prioritných okresov z 19 na 25, súbežne so znížením peňazí na ich rozvoj zo 17 miliónov na 11,5 milióna eur.
„Namiesto podpory podnikania, ktoré by mohlo byť motorom rozvoja, vidíme kroky, ktoré povedú k úpadku malých a stredných podnikov, nárastu nezamestnanosti a posilneniu šedej ekonomiky. Najviac to zasiahne východné Slovensko,“ kritizuje tento krok krajský šéf SaS v Košiciach Peter Čech.
Podľa neho to nielenže neprispeje k rozvoju regiónov, ale spôsobí to ich úpadok.

Ministerstvo: Bude to presne naopak
„Tvrdenie, že zmeny v systéme financovania povedú k úpadku malých a stredných podnikov a k posilneniu šedej ekonomiky, nie je podložené žiadnymi faktami ani relevantnými analýzami. Ide o špekulatívny názor, ktorý nemá oporu v dostupných údajoch ani v cieľoch plánovaných zmien,“ bráni sa Rašiho rezort.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári