Prešovská univerzita sa ako prvá vzdelávacia inštitúcia na Slovensku spojila s ISS. Autor: TASR
PREŠOV. Veľké očakávania vystriedali chvíle sklamania. A následne výbuch radosti.
Zaplnená aula Prešovskej univerzity v Prešove sa tešila na priame spojenie s medzinárodnou posádkou vesmírnej stanice na obežnej dráhe. Vybraní žiaci mali položiť otázky americkej astronautke Sunite Williams.
Živé spojenie malo byť vyvrcholením podujatia Deň s vesmírom. Prípravy na túto udalosť prebiehali od marca minulého roka.
Kontakt bol podľa organizátorov možný preto, že na palube vesmírnej lode sú vysielacie zariadenia, ktoré sú dostupné v rádioamatérskom pásme. Prípravy na kontakt boli náročné.
„Máme natiahnutých pol kilometra káblov zo strechy budovy do auly. Na streche sú dve antény nasmerované na vesmírnu stanicu,“ povedal Pavol Čalfa, ktorý mal na starosti technickú časť kontaktu.
Prvý pokus o spojenie sa s vesmírnou posádkou nevyšiel. Druhý áno, hoci s určitými technickými problémami. Unikátny experiment živého spojenia sa podaril.
Popularizácia vedy
„Nie je jednoduché dostať sa do toho programu. Museli sme prejsť výberovým konaním,“ doplnil ho koordinátor projektu Matúš Nemec.
Okrem spojenia s vesmírnou posádkou prebiehal počas celého dňa program.
Vedúci katedry fyziky, matematiky a techniky Fakulty humanitných a prírodných vied Sergej Iľkovič zdôraznil, že projekt popularizuje tieto vedy medzi mladými ľuďmi a potešil ho veľký záujem o Deň s vesmírom. Zapojilo sa okolo 150 žiakov, pätnásti dostali možnosť položiť otázku priamo do vesmíru.

Ako sa poškrabať v skafandri
Otázky predtým prešli kontrolou, museli ich poslať vopred. A nesmeli sa pýtať na mimozemšťanov, usmiali sa organizátori.
„Páčila sa mi kreatívna otázka, ako sa kozmonaut v skafandri poškriabe,“ podotkol Nemec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári