DRIENICA, LYSÁ. Súkromný prevádzkovateľ, prešovská eseročka SportxLysa, v poslednej letnej sezóne vypol lanovku na Lysú.
Súkromníci obnovili stredisko po dekáde chátrania počas pandémie covidu v roku 2020. Jeho prevádzka dovtedy závisela od prírodného snehu. Stredisko sa spolu s obnovenou lanovkou dočkalo aj technického zasnežovania, lanovka fungovala aj v lete. Ozývali sa hlasy, že prekonalo svoju klinickú smrť.
Po približne troch rokoch prevádzky súkromníci priznali, že finančné dôvody im nedovoľujú prevádzkovať stredisko ďalej. Eseročka chcela dať stredisko do daru za približne milión eur. Jeden zo spolumajiteľov Kamil Kozma hovorí, že už len samotná lanovka má takú hodnotu. Neskôr začali rokovať o budúcnosti strediska s prešovskou župou.
Krajskí poslanci najskôr hovorili o vstupe do spoločnosti, respektíve jej odkúpení spolu s hotelom Šport. Podľa vicežupana Jozefa Kanuščáka (SaS) zo sabinovského volebného obvodu by to bol ideálny priestor pre školy v prírode.
Poslanec však vysvetľoval, že po právnej stránke by bolo veľmi náročné, ak by kraj vstupoval do súkromnej spoločnosti, navyše sa na tom nezhodli ani poslanci.
Preto sa rozhodli len pre odkúpenie lanovky, a to za pol milióna eur. Pôvodne sa hovorilo o milióne, napokon zastupiteľstvo odkleplo polovičnú sumu. Pôvodná suma vychádzala z posudku všeobecnej hodnoty spoločnosti, ktorú znalec určil na 2 milióny 125-tisíc eur bez DPH.
Prešovskí župní poslanci odkúpenie lanovky schválili už vlani v auguste, no k podpisu zmluvy stále nedošlo. Aj tu narazili na prekážky.

Problémy s pozemkami
V centrálnom registri zmlúv je v súčasnosti zverejnená len jedna zmluva medzi eseročkou SportxLysa a prešovskou župou. Ide o zmluvu o nájme pozemku pod lanovkou na Lysú v hodnote jedno euro.
Kanuščák hovorí, že práve vysporiadanie pozemkov pod lanovkou celý proces zdržalo.
„Podľa uznesenia musíme mať vysporiadané pozemky pod lanovkou, čo je nad rámec zákona. Prevádzkovateľ podľa zákona nepotrebuje mať právny vzťah k všetkým pozemkom, stačí k pozemkom k nástupnej a výstupnej stanici, čo by sme mali, lebo to mal aj predchádzajúci správca,“ vysvetľuje.
Župa to však mala v uznesení nad rámec, pretože ide o verejnú správu. A tam sa vraj odkúpenie lanovky „zaseklo“.
„Riešime to s právnikmi, radíme sa, aby sme niečo neporušili. Vytvorili sme zmluvy a posielali ich všetkým vlastníkom, ktorí majú pozemky pod lanovkou. Naháňame ich písomne, ústne, telefonicky, osobne som za niektorými chodil,“ objasňuje poslanec.
S prenajatím pozemku za jedno euro nesúhlasili a dohadujú sa s takmer každým osobitne. Niektorí chcú podľa Kanuščáka permanentky na lanovku.
Väčšinovým vlastníkom pozemkov pod lanovkou na Lysú je urbariát a Lesy Slovenskej republiky. Súkromných vlastníkov je približne 20. Župa sa už vraj skontaktovala so všetkými a rokujú o podmienkach prenájmu.
V týchto dňoch majú k vysporiadaniu pozemkov ďalšie stretnutie, na ktorom by mali nájsť aj odpovede na to, či dať majiteľom pozemkov permanentky.
Podľa hovorkyne župy Daše Jeleňovej bude mať kraj ako kupujúci pred uzatvorením kúpnej zmluvy zabezpečený právny vzťah k pozemkom, na ktorých je lanovka. Kraj bude mať oprávnenie užívať tieto pozemky na minimálne desať rokov na prevádzkovanie lanovky.
Čakajú a dúfajú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári