PREŠOV. V Prešove končí výrobu jeden z najväčších odevných závodov v regióne, už ohlásil hromadné prepúšťanie. Ide o spoločnosť s ručením obmedzeným Egotex, tradičného výrobcu luxusných odevov s 27-ročnou tradíciou.
Odevná firma sa špecializuje na výrobu luxusných pánskych oblekov, sák, viest a kabátov. Vznikla ešte v roku 1998 ako spoločný podnik talianskej spoločnosti Corneliani Spa a slovenskej spoločnosti Ozex, s. r. o., jedného z nástupcov tradičnej značky OZKN (Odevné závody kapitána Nálepku) Prešov.
Egotex sa zaradil medzi ďalšie významné slovenské odevné závody a textilky ako Makyta Púchov, Eterna v Bánovciach nad Bebravou a čadčianska textilka, ktoré oznámili ku koncu minulého roka koniec výroby a hromadné prepúšťanie. Prešovská fabrika ich prežila o mesiac.
Prepustia 168 ľudí
„Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje od začiatku roka 2025 nahlásené jedno hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov v oblasti SK NACE 14130 Výroba ostatného vrchného ošatenia, dátum nahlásenia 31. 1. 2025,“ potvrdili nám z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Počet ohrozených zamestnancov je 168.
Stopercentným spoločníkom firmy Egotex je Ozex, s. r. o., sídli aj v jej priestoroch na Masarykovej ulici.
Majiteľmi a konateľmi Ozexu ako materskej firmy sú manželia Ján a Milka Michrinovci, Michrinová je zároveň konateľkou Egotexu.
Ján Michrina informácie o hromadnom prepúšťaní potvrdil. "Spoločnosť Egotex po 27 rokoch ukončí svoju činnosť do konca mája 2025 z dôvodu nedostatku objednávok v luxusnom segmente na európskom trhu, ako aj zvyšujúcej sa ceny práce na Slovensku," uviedol.
Nedostatok objednávok a cena práce
Jednou z príčin nedostatku objednávok je podľa Michrinu "opulentnosť Číny, ktorá nahrádza európske luxusné značky vlastnými produktami, čím redukuje dovoz výrobkov na obrovský čínsky trh".
"Od februára minulého roka sme preto začali pociťovať nedostatok objednávok aj my v Egotexe. Viac než rok sme sa snažili ponúkať naše profesionálne zručnosti a dlhoročné skúsenosti z oblasti výroby luxusného oblečenia všetkým známym európskym lídrom svetovej pánskej módy, predovšetkým v Taliansku a Nemecku, avšak bezúspešne," zdôraznil.
Ďalšou, už spomenutou významnou príčinou ukončenia výroby na Slovensku je podľa neho cena práce, ktorá v poslednom období vzrástla o desiatky percent, čo ich natrvalo vylučuje z konkurenčného prostredia v tejto brandži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári