PREŠOV. Pred dvanástimi rokmi vzbudila pozornosť správa o tom, že v Kolmanovej záhrade v Prešove majú stavať rodinné domy. Tie mali vyrásť na súkromných parcelách, ktoré sú súčasťou „Kolmanky“ a v grafickej časti územného plánu boli zaznačené ako zelená plocha, ale v písomnej ako stavebné pozemky. S týmto zámerom ich aj súkromník kúpil.
Obyvatelia z bezprostredného okolia sa postavili proti, napokon sa tam výstavba nekonala. Teraz však majú opäť obavu zo zastavania tohto parku v Prešove.

Čo chcú postaviť
Vlastníkom Kolmanovej záhrady je Východný dištrikt Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Podľa biskupstva sú obavy Prešovčanov neopodstatnené. Na kraji pozemku, v susedstve jestvujúcej reštaurácie Kolmanka, chce postaviť sociálne zariadenie pre 30 osôb.
V súčasnosti biskupstvo prevádzkuje diakonický dom Elim v zrekonštruovanej secesnej budove na Baštovej, ktorý otvorilo pre dvomi rokmi.

Petícia proti výstavbe v Kolmanke
Zástupcovia občianskeho združenia Kolmanova záhrada majú obavy. Pripravili petíciu za záchranu zelene v Kolmanovej záhrade a proti výstavbe na jej území. Podľa predsedu petičného výboru Michala Bošelu má už bezmála dvetisíc podpisov.
„Petícia bude predložená vtedy, keď príde na pretras územný plán. Opätovne budeme žiadať poslancov, aby sa nenechali zmiasť tým, že revitalizujeme a popri tom staviame. Nech sa len revitalizuje, nech sa nestavia,“ povedal Korzáru Bošela.
Čo je cieľom petície? „Hlavným cieľom je zachovanie verejnej zelene. V meste Prešov máme málo parkov a chceme, aby to minimálne ostalo tak, ako to je, alebo aby sa zväčšovali zelené plochy,“ odvetil Bošela.

Predseda petičného výboru: Stavať môžu aj inde
Signatári nesúhlasia s tým, aby vlastník postavil stacionár či domov sociálnych služieb na pozemku, ktorý je určený ako verejná zeleň. „Verejnoprospešná služba môže byť realizovaná niekde inde. Nemusí to byť práve v parku, ktorý je jedinečný, a v Prešove je ich málo,“ zdôraznil Bošela, ktorý svoj nesúhlas spolu s ďalšími aktivistami vyjadril aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Pred poslaneckým zborom sa vyjadril, že „ani komunisti si nedovolili zasahovať do tohto územia“ a Kolmanka bola „neustále pod tlakom developerov“.
Podľa neho tí sa stále nevzdávajú snáh na zmenu verejnej zelene na stavebné pozemky a vyzval zastupiteľstvo, aby to nedopustilo.
Lukáček: Raz tam môžu stáť domy
V podobnom duchu sa vyjadril aj Martin Lukáček, ktorý pred rokmi bojoval proti individuálnej bytovej výstavbe v Kolmanke. Vyslovil podozrenie, že nemusí ísť len o stacionár alebo domov sociálnych služieb, ale mohla to byť predpríprava na neskorší developing. Ako to myslel?
„Pri výstavbe sociálneho domu pre 30 dôchodcov pôjde o pomerne veľkú budovu, lebo tam musia byť izby, personál, kuchyňa, bočné miestnosti, sklady, atď. Musí tam byť prístupová cesta. Keď sa urobí prístupová cesta smerom od parkoviska k tej budove, ako je navrhnutá, tak sa priblíži k pozemkom, ktoré vlastní súkromník. K tej spustošenej lúke o výmere asi šesťtisíc metrov štvorcových. Bude mať dôvod, aby v budúcnosti mohol povedať, že má zabezpečený prístup a bude už len na poslancoch, aby zase zmenili územný plán,“ uviedol Lukáček.
„Samozrejme, nemôžem to potvrdiť na sto percent, ale mám taký pocit, že je to jediná možnosť, ako sa môže dostať k tomu, ako tam raz v budúcnosti stavať,“ povedal.
„Chceme, aby sa revitalizovalo, aby sa krásne ten park urobil, aby zelená plocha ostala a žiadna budova sa tam nepostavila,“ zhrnul požiadavky signatárov petície.

Ohradil sa voči vystupujúcim
„Ja som ten developer,“ sarkasticky reagoval na vystúpenia signatárov poslanec Marián Damankoš (KDH) a povedal, že on to transparentne predložil zastupiteľstvu a nie je „samozvané občianske združenie, ktoré bude posudzovať všetky projekty“.
Zdôraznil, že cirkev ide na svojom vlastnom pozemku postaviť objekt verejnej služby.
„Na konci všetkého nebude zdevastovaná Kolmanova záhrada, ale parčík, kde budú penzisti. Všetko bude verejne prístupné. Len tam bude správca, kamery,“ povedal s tým, že teraz je park v takom stave, že by ho vlastník mohol z dôvodu bezpečnosti hneď zavrieť.
Zdôraznil, že nejde o developerský projekt, nejdú to rozparcelovať na rodinné domy. „Môžeme podebatovať, ako tam vznikli rodinné domy v minulosti,“ naznačil.
Damankoš: Bude upravená, bezpečnejšia a verejná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári