PREŠOVSKÝ KRAJ. Prešovský samosprávny kraj (PSK) zorganizoval mimoriadnu poradu riaditeľov stredných škôl pôsobiacich na jeho území.
Stretnutie s účasťou odborných podporných tímov, políciou, ale aj psychológmi a sociálnoprávnou ochranou detí sa zamerala na krízové situácie na školách a na ich bezpečie.
Výstupom má byť usmernenie, ako by mali školské zariadenia v prípade rizikových situácií postupovať.
Dôvodom bola udalosť v Spišskej Starej Vsi
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, januárová udalosť na Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi poukázala na dôležitosť posilňovania bezpečného prostredia na školách a prevencie pred krízovými situáciami.
V tejto súvislosti sa prešovská krajská samospráva rozhodla zvolať mimoriadnu poradu riaditeľov 67 stredných škôl, ktoré zriaďuje a tiež cirkevných a súkromných škôl z regiónu. Na porade sa napokon stretlo približne 200 účastníkov.
V centre záujmu bola výmena skúseností, zdieľanie informácií, vytýčenie hlavných problémov, a napokon aj usmernenia v oblasti bezpečnosti a postupov v rámci oznamovacej povinnosti.

„Kľúčová je prevencia a naša vzájomná spolupráca pri budovaní bezpečného a podporného školského prostredia. Ak budeme spolupracovať, osudy našich detí budú v dobrých rukách. Musíme si totiž uvedomiť, že v školách je potrebné neustále pracovať na zručnostiach zvládania krízových situácií a na vzťahoch. Rovnako je dôležité podporovať budovanie zdravých postojov vrátane dôslednejšej starostlivosti o duševné zdravie žiakov a študentov,“ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský (KDH).
Dôležitá porada
Porada priblížila pojmy ako emocionálne a fyzické bezpečie, pozície preventistu či kontaktného policajta, ako a v ktorej situácii sa podáva trestné oznámenie, kedy je potrebné kontaktovať sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu a previedla kompetenciami jednotlivých orgánov štátnej správy.
Poukázala aj na dôležitosť metodických usmernení pre členov školských podporných tímov i na kvalitné nastavenie práce učiteľov s triedou.
Na dôležitosť preventívnych programov, ktoré výraznou mierou ovplyvňujú bezpečnosť na školách, poukazujú aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie.
Podľa nej až pätina žiakov nerada chodí do školy a izoluje sa od spolužiakov, 15,3 percenta žiakov sa na škole necíti bezpečne, 41,5 percenta potvrdilo nevhodné správanie v školách, 16,2 percenta zažilo šikanovanie a 7,3 percenta kyberšikanu.
Prinesie konkrétne výsledky
Mimoriadne stretnutie pod taktovkou PSK, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove a občianskeho združenia IPčko má priniesť aj konkrétne výsledky.
„Ide o usmernenie, ako by mali školy a školské zariadenia postupovať v prípade prevencie a riešenia rizikových situácií. Zároveň boli v spolupráci s koordinátormi ochrany detí pred násilím spracované kontakty pomoci pre jednotlivé okresy,“ uviedla hovorkyňa PSK.
Župa zároveň plánuje zavádzať školenia v krízovom manažmente a do konca tohto roka v ňom vyškoliť vyše desiatku stredných škôl vo svojej pôsobnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári