VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Zdá sa, že prvý marcový týždeň bol labuťou piesňou pre mnohé nižšie položené lyžiarske strediská nielen na východe, ale na celom Slovensku. Paradoxom zostane, že problémom v tomto roku nie je nedostatok snehu, ale nedostatok lyžiarov.
Na poplach v tomto roku volajú už aj poľské lyžiarske strediská, ktoré v posledných rokoch hojne dotuje práve slovenská klientela. A to najmä kvôli dobrým a ústretovým službám.
Poľské médiá už koncom februára so zdesením ukazovali prázdne svahy a lanovky po celom juhu krajiny, dokonca aj v poľských Tatrách. O peniaze poľských lyžiarov totiž v tomto roku, viac ako úspešne, zabojovali alpské zjazdovky, hotely a letecké spoločnosti.
Po rokoch tak nadšení turisti z Varšavy, Sliezska či od Baltského mora obišli zimné strediská na juhu krajiny. Po tom, čo za posledné roky vznikali ako huby po daždi a darilo sa im, tentoraz nepochopiteľne poskočili cenami do astronomických výšok.
Zrejme aj to prispelo k rozhodnutiu časti poľských lyžiarov, že doslova preleteli ponad ich aj naše hory, aby pristáli v Rakúsku či Taliansku.
Nižšie položené strediská majú problém
Späť na Slovensko, kde v posledných rokoch čelia nižšie položené lyžiarske strediská výzvam spojeným s nepriaznivými klimatickými podmienkami, čo vedie k skráteniu lyžiarskej sezóny.
Na prelome rokov mali niektoré strediská otvorené iba niekoľko dní a kvôli vysokým teplotám a dažďu museli dočasne zatvoriť. Napríklad stredisko Skiland Stará Myjava bolo na začiatku sezóny otvorené len tri dni, po ktorých dočasne prerušili prevádzku.
V minulom roku to bolo ešte horšie. Zadná Lopušná dolina, Lučivná, Levočská dolina či Mlynky v Slovenskom raji ukončili sezónu predčasne pre nepriaznivé snehové podmienky. Dokonca aj také silné oravské strediská ako Krušetnica či Kubínska hoľa, ktorých záverečná sa zvykne prehupnúť do apríla, minulý rok skončili už 5. marca.
Tento rok bolo prírodného snehu ešte menej, no suché a mrazivé dni umožnili, že sa prevádzkovateľom podarilo svahy veľmi kvalitne zasnežiť technickým snehom. Na zjazdovkách je preto aktuálne v priemere od 40 do 80 centimetrov premrznutého snehu, na ktorom je aj v týchto teplých dňoch zrána a dopoludnia radosť lyžovať.

Vytráca sa radosť z jarnej lyžovačky?
Podľa viacerých návštevníkov sa však radosť z jarnej lyžovačky spomedzi lyžiarov akosi vytráca. „Prišiel som si zalyžovať skôr z nostalgie k stredisku, ktoré mám rád. Takto ich chcem na záver sezóny podporiť a poďakovať sa za ich snahu urobiť radosť aj nám – východniarom,“ hovorí Michal z Bardejova, ktorý si bol v nedeľu zalyžovať v Nižnej Polianke na severovýchode Slovenska.
Lyžovačku si pochvaľoval, najmä zrána, no trápi ho akýsi všeobecný nezáujem o jarné lyžovanie: „Ledva som zohnal niekoho do partie, už to nie je ako pred rokmi, keď sme sa vybrali aj tri – štyri autá na lyžovačku. Včera večer ma každý odbil, vraj robí čosi na záhradke, alebo vytiahne bicykel, ktorý je lacnejší.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári