PREŠOV. Posledné kolaudačné konanie na novom futbalovom štadióne v Prešove sa začalo. Informáciu potvrdil konateľ spoločnosti Futbal Tatran Aréna Rastislav Mochnacký.
Kolaudáciou prechádza základný objekt, hlavná tribúna, bočné tribúny, brány i stožiare osvetlenia. Pripravený je už aj trávnik.

Ligu hrať nemôžu
Po kolaudácii bude nasledovať posledná fáza, ktorou je medzinárodná a národná certifikácia štadióna. Tej predchádzala kontrolná návšteva zo strany UEFA a Slovenského futbalového zväzu.
Dopadla dobre, kontrola vyjadrila niekoľko odporúčaní. Jedným z nich bolo, aby prvý zápas, na ktorom by sa otestovali všetky procesy, nebol majstrovský, ale len prípravný.
Prvotným zámerom klubu FC Tatran Prešov bolo, aby sa štadión vyskúšal „naostro“ formou majstrovského zápasu druhej slovenskej futbalovej súťaže. Očakávalo sa, že súperom domáceho Tatrana Prešov by mohlo byť béčko Slovana Bratislava.
Napriek snahe Tatrana zvrátiť rozhodnutie UEFA k tomu nedôjde. Prešovský tím sa tak na novom štadióne predstaví až od budúcej sezóny. Fanúšikovia veria, že to už bude v najvyššej futbalovej súťaži.

Začnú internacionáli a ženy
Dátumy a aktéri prvých zápasov na novom štadióne pred nadchádzajúcimi majstrovstvami Európy do 21 rokov sú už známe.
Pôjde o jeden exhibičný zápas a predsa len jeden majstrovský, pričom túto premiéru nebudú mať muži, ale ženy.
Premiérový duel obstarajú v sobotu 3. mája futbaloví internacionáli Tatrana Prešov. Ich súperom budú „starí páni“ Slovenska a Klubu ligových kanonierov.
„Diváci v novučičkej futbalovej aréne s kapacitou 6 500 miest sa tak môžu tešiť na futbalové legendy z celého Slovenska vrátane majstrov Európy z roku 1976 a viacerých účastníkov ME aj MS vo futbale,” pozval na otvárací duel generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Peter Palenčík pre web šampionátu do 21 rokov na Slovensku.
Potvrdil tiež, že prvý majstrovský zápas vo Futbal Tatran Aréne odohrá ženský reprezentačný tím. Uskutoční sa 30. mája. Pôjde o kvalifikačné stretnutie Ligy národov žien. Slovenské reprezentantky pod vedením Petra Kopúňa privítajú Gibraltar.
Plnú zodpovednosť za duely pred majstrovstvami preberá zväz.
„Aj vzhľadom na zásadné odporúčania zástupcov UEFA zodpovedných za prípravu šampionátu sa v Tatran Aréne odohrajú dve spomínané stretnutia pod záštitou Slovenského futbalového zväzu, ktorý je spoluorganizátorom podujatia. Žiadne ďalšie stretnutia sa v novej aréne do začiatku ME neplánujú. Absolútnou prioritou je v súčasnosti kontrolované otestovanie štadióna vrátane všetkých jeho systémov. Na základe zistení z prvého stretnutia bude nevyhnutné počas mája dotiahnuť všetky infraštruktúrne aj technické parametre štadióna tak, aby bol v júni 2025 stopercentne pripravený hostiť majstrovstvá,“ uviedol Palenčík.

Zložitá výstavba
Nová prešovská aréna je posledným futbalovým štadiónom realizovaným v rámci projektu rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov 2013 - 2022 pod záštitou Slovenského futbalového zväzu.
Cesta k novej Tatran Aréne nebola jednoduchá. Od zbúrania pôvodného štadióna v roku 2018 až po začiatok samotnej výstavby ubehlo päť rokov. Napriek komplikáciám sa však podarilo projekt dokončiť v plánovanom termíne.
Korene nápadu postaviť nový štadión sú ešte staršie. Na pôde mestskej samosprávy sa o ňom rozhodlo už v roku 2009, keď vznikol aj projekt novej arény.
Keď v júli 2023 poklepali základný kameň, mnoho ľudí neverilo, že sa ju v požadovanom termíne podarí dokončiť, a že sa stihnú zápasy Majstrovstiev Európy vo futbale hráčov do 21 rokov.
Zväz mal pripravený plán B, podľa ktorého by sa hralo na štadiónoch v Ružomberku a Banskej Bystrici.
„Firma sa zaviazala, že do 18 mesiacov ukončí stavbu. Verím, že sa začiatkom roka 2025 stretneme na kolaudácii,“ s jemným optimizmom vtedy hovoril viceprezident Slovenského futbalového zväzu Richard Havrilla.

Výstavbu arény od začiatku sprevádzali viaceré komplikácie.
Odstúpiť od zmluvy chcel zhotoviteľ, ktorý na čas pozastavil stavbu, odišiel konateľ spoločnosti Futbal Tatran Aréna, no potom sa vrátil, pozastaviť projekt chcelo aj mesto ako hlavný investor, po sérii trestných oznámení.
Napokon sa v stavbe pokračovalo a aktuálne sa kolauduje jej posledná časť.

Rozsiahla stavba
Na financovaní sa podieľali mesto Prešov (8,6 mil. eur), Prešovský samosprávny kraj (7,1 mil. eur), Fond na podporu športu (4,8 mil. eur) a Slovenský futbalový zväz (2,4 mil. eur).
V rámci výstavby štadióna bola postavená hlavná tribúna, hracia plocha a vstupné brány s turniketmi.
Zrealizovali sa aj zemné práce a základy pre stožiare osvetlenia, tribúny B, C, D a oporný múr. Okrem toho boli dokončené infraštruktúrne prvky – energoblok, vykurovanie trávnika, kanalizácia, vodovodné prípojky, požiarna nádrž, akumulačná nádrž a plynové rozvody.
Práce zahŕňali aj výstavbu spevnených plôch, parkoviska na Čapajevovej ulici a inštaláciu technologických systémov, ako sú poplachové a vstupné systémy, slaboprúdové rozvody či výťahy.
V rámci druhej etapy dobudovali tribúny B, C a D, stožiare osvetlenia, verejné osvetlenie, parkovisko na Björnsonovej ulici, vnútorné komunikácie, oplotenie a sadové úpravy.
Štadión bude spĺňať moderné štandardy, ktoré sa počas výstavby sprísnili, pre ligové aj medzinárodné zápasy.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári