PREŠOV. Na Mukačevskej ulici v Prešove došlo začiatkom decembra 2019 k výbuchu a požiaru v 12-poschodovej bytovke. Zomrelo sedem ľudí, jedna osoba zostala nezvestná a v júni 2020 ju oficiálne vyhlásili za mŕtvu. Ďalších 40 obyvateľov bytovky utrpelo rôzne zranenia.
Polícia najprv obvinila tri osoby z prečinu všeobecného ohrozenia, neskôr bol zmenený na zločin a nedávno späť na prečin. Išlo o troch robotníkov, ktorých prešovský okresný súd niekoľko dní po explózii vzal do väzby.
Ján R., Ondrej T. a Marek T. v nej boli až do konca marca 2020, kedy boli prepustení na slobodu. Krajský súd im však väzbu nahradil viacerými obmedzeniami a povinnosťami, ktoré platili takmer päť rokov. Nedávno ich zrušil prešovský okresný súd.
Z dvoch dôvodov prešiel iba jeden
Muži z Gelnice a Kojšova pri vykonávaní riadeného mikrotunelového vrtu s cieľom uloženia chráničky elektrického nízkonapäťového vedenia mali preraziť potrubie zemného plynu, ktoré viedlo do bytového domu. Plyn unikal do priestorov domu a krátko po poludní sa vznietil a vybuchol.
Prokuratúra navrhla väzobné stíhanie Jána, Ondreja a Mareka najprv iba pre obavu, že na slobode by sa vyhýbali trestnému stíhaniu pre hrozbu vysokého trestu a možnému mareniu vyšetrovania.

V deň rozhodovania o návrhu na okresnom súde rozšírila prokuratúra dôvody aj o obavu, že trio robotníkov by mohlo pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.
Výsluch pred okresným sudcom trval niekoľko hodín, po ktorých akceptoval iba druhý dôvod, teda obavu z ovplyvňovania svedkov. Obvinení muži boli zo súdu eskortovaní do prešovskej väznice.
Sťažnosť proti uzneseniu súdu podali nielen oni, ale aj okresný prokurátor. Trval totiž aj na prvom väzobnom dôvode. Krajský súd o sťažnostiach rozhodoval deň pred Silvestrom 2019 na neverejnom zasadnutí a obe zamietol. Ján, Ondrej a Marek tak ostali vo väzbe pre obavu, že by ovplyvňovali svedkov.

Ďalší dvaja obvinení a prepustenie na slobodu
Počas pobytu trojice obvinených za mrežami bolo torzo bytovky zbúrané a sutiny odvezené. Na mieste, kde kedysi stál 12-poschodový panelák, ostala iba základová panelová doska.
V polovici februára 2020 vtedajší obhajca obvinených podal žiadosť o prepustenie klientov na slobodu. Skôr, než o nej súdy rozhodli, pribudli k trojici ďalší dvaja obvinení. Išlo o bagristu Martina M. a projektového manažéra Milana H. Keďže boli obvinení už z prísnejšieho zločinu všeobecného ohrozenia, z prečinu na zločin bolo sprísnené aj obvinenie Jána, Ondreja a Mareka.
Čo však bolo z ich pohľadu malým víťazstvom, bol fakt, že súd nevzal Martina a Milana do väzby a troch väzobne stíhaných začiatkom marca prepustil na slobodu. Väzbu im však nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Uložil im aj povinnosť oznámiť orgánom činným v trestnom konaní každú zmenu trvalého pobytu a tiež dostali zákaz vycestovať do zahraničia.
V praxi to znamenalo, že Ján a spol. sa museli v dohodnutých intervaloch dostaviť alebo aspoň ohlásiť probačnému a mediačnému úradníkovi, ktorý dohliadal nad ich konaním na slobode.
Čo však bolo horšie a najviac obmedzujúce, nesmeli opustiť územie Slovenska. Ak by to urobili, porušili by zákon a hrozil by im návrat do väzobnej cely.

Zo zločinu späť na prečin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári