VEĽKÝ ŠARIŠ. Tragický stredajší požiar v osade na Korpašskej ulici vo Veľkom Šariši priniesol smutnú bilanciu následkov. Zhorelo osem príbytkov, evakuovať museli približne 30 ľudí. O život prišlo päť osôb, z toho štyri deti a ich prababka.
Bez strechy nad hlavou ostalo 18 ľudí, z toho sedem detí. Mesto im poskytlo dočasné ubytovanie v priestoroch komunitného centra.
„Ubytovali sme ich do hodiny od ničivého požiaru. Majú zabezpečenú stravu, vrátane teplej stravy, k dispozícii je voda, toalety, sprchy, práčka. Zabezpečených máme až tridsať lôžok,“ hovorí primátor Viliam Kall (nezávislý).
K dispozícii sú lieky a zdravotná starostlivosť. „Medzi siedmimi deťmi sú dve niekoľkotýždňové batoľatá, hneď sme im kúpili detskú výživu a všetko, čo potrebujú,“ dodáva.

Prioritou je vyriešiť bývanie
Mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Náklady spojené s následkami požiaru znáša zatiaľ z vlastných zdrojov, v prípade potreby môže načrieť aj do rezervného fondu. Oprávnené náklady mu pomôže znášať okresný úrad aj Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
„Zvýšené náklady sú najmä na odstraňovanie škôd, na vypratanie zhoreniska, odvoz materiálu a sutín. Musíme zabezpečiť, aby bolo zhorenisko bezpečné. Máme vlastnú ťažkú techniku, nie je to problém,“ hovorí Kall.
Za prioritné pokladá vyriešenie otázky bývania. V tomto smere prisľúbil finančné krytie splnomocnenec Alexander Daško, ktorý prišiel do veľkého Šariša v piatok.
„Sústreďujeme sa na to, aby sme v dostatočnom množstve a čo najskôr zohnali unimobunky. Musíme však počkať na ich presnú špecifikáciu, aby sme ich vedeli zosúladiť s podmienkami poskytnutia pomoci. Už sme zisťovali aktuálny stav na trhu u dodávateľov v okolí,“ dodáva primátor s tým, že môže ísť o niekoľko dní, ale aj týždňov.

Prevládajú solidarita a pomoc
Primátor Kall situáciu v meste označil za „pomerne pokojnú“. Nedochádza k výtržnostiam, k podnecovaniu nenávisti a v komunite je atmosféra pokojná.
Aj keď ojedinele zaznamenali negatívne prejavy, prevládajú prejavy solidarity a pomoci. Hlásia sa k nej obyvatelia mesta, ale aj rôzne občianske združenia a iné organizácie.
V osade žije 501 obyvateľov, pôsobia v nej siedmi terénni pracovníci a štyria členovia rómskej hliadky. „Výhodou nášho mesta je, že máme vysporiadané pozemky, je to majetok mesta. Je tu vodovod, kanalizácia, sú tu cesty, je tu osvetlenie,“ vysvetľuje Kall.
Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania. Podľa medializovaných informácií matka s deťmi v čase požiaru doma nebola, len ich prababka. Či by prítomnosť dospelých osôb tragické následky zmiernila, primátor špekulovať nechce.
„Poznáme výpovede svedkov, ktorí sa snažili pomôcť, počuli plač detí, Je to veľmi ťažká situácia,“ vraví.
Na budúci týždeň mesto pomôže rodine zabezpečiť pohreb obetí požiaru. „Ešte sme takúto tragédiu v meste nezažili,“ uzatvára Kall.
Riešením je modulové bývanie
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Daško vníma ničivý požiar s obeťami na životoch veľmi citlivo. Za jeho takmer poldruha ročného pôsobenia v úrade sa požiar s obeťami na životoch stal po prvýkrát. Za najdôležitejšie pokladá z dlhodobého hľadiska nastaviť systémové riešenie bývania.
„V rámci našich projektov máme síce nastavené bývanie, nemáme však dostatočnú alokáciu. Na 825 obcí v rámci Atlasu rómskych komunít máme len 22 miliónov eur. Tu musíme ísť do modulárneho riešenia bývania,“ povedal pre bielikonline.sk na sociálnej sieti.
Moduly aj s vybavením vysúťaží úrad splnomocnenca a budú slúžiť na bývanie práve v krízových situáciách pri požiaroch.
Veľkým problémom sú podľa Daška nevysporiadané pozemky v osadách, čo zabraňuje pripojenie k sieťam.
„Máme projekt, ktorý vysporadúva nelegálne pozemky, je to tvrdá práca, urobili sme veľký kus roboty,“ povedal. Na riešenie bývania, vodovodov , kanalizácií a ciest má úrad k dispozícii 220 miliónov. Potvrdil, že najkritickejšia situácia je v Prešovskom kraji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári