PREŠOV. Stretli sa so šéfom prešovskej župy a starostami, oprášili memorandum o Domaši, podpísali zmluvy na štyri projekty a skritizovali svojich predchodcov. Nové vedenie ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v pondelok absolvovalo výjazd na východné Slovensko.
Bývalí poslanci Hlasu Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš prevzali rezort od Richarda Rašiho a Michala Kaliňáka z Hlasu. Rašiho vzápätí parlamentní poslanci zvolili za predsedu Národnej rady SR, Kaliňák sa presunul na novovytvorený post štátneho tajomníka na ministerstve vnútra, ktoré vedie predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Krátko pred touto rošádou kritizovali Raši s Kaliňákom prešovskú župu na čele s Milanom Majerským, ktorý je aj poslancom parlamentu a predsedom KDH. Tvrdili, že Prešovský samosprávny kraj z vyčlenených takmer tristo miliónov nevyčerpal ani euro.

Čo bolo, bolo
Podľa nového ministra Samuela Migaľa jedna vec je politika, druhá realita.
„Považujem to za istú formu politického boja. My sme nezávislí nominanti na ministerstve, pristúpili sme k tomu pragmaticky,“ uviedol s tým, že „problém nízkej intenzity čerpania je na oboch stranách“.
Spolu so svojou pravou rukou Šalitrošom prisľúbili, že v najbližších dňoch sa projekty urýchlia.
„Máme niekoľko sto žiadostí o nenávratné finančné prostriedky, ktoré len čakajú na podpis,“ povedal Migaľ, podľa ktorého je základným krokom zjednodušenie procesov. „Stačí viac využívať telefonickú linku ako poštu,“ podotkol.
„O tom, čo bolo doteraz, sa už nemusíme baviť,“ reagoval župan Milan Majerský, ktorého vyzývateľom v posledných voľbách a kritikom v zastupiteľstve je bývalý štátny tajomník ministerstva investícií Michal Kaliňák.
Majerský konštatoval, že s novými zástupcami rezortu riešili zrýchlenie eurofondových projektov i rozvoj Domaše a jej okolia.
„Deklarovali sme, že sa budeme venovať v prvom rade oblastiam, ktoré sú na chvoste. Symbolicky sme podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci, od vzniku ministerstva ho žiaden minister nepodpísal,“ uviedol Migaľ, podľa ktorého peniaze na eurofondy sú, potrebné je však urýchliť procesy na ministerstve i na kraji.

Majerský: Slová sú pekné, ale...
Šalitroš doplnil, že vo vedení rezortu sú desať dní a za ten čas dali urobiť audit činnosti, vyjednávali v Bruseli a dohodli sa na spoločnom postupe so šéfom prešovskej župy, primátormi i starostami.
„Sme veľmi rýchli. Chceme byť akční a riešiť aj nemožné veci na počkanie a zázraky do týždňa,“ vyhlásil Šalitroš a konkretizoval: „Záležitosti, ktoré trvali mesiace, vieme skrátiť na pár dní.“
Podľa jeho slov pritiahli odborníkov a ministerstvo je „lepšie vedené“, než za ich predchodcov.
„Teší ma deklaratívne stanovisko nového vedenia ministerstva. Držím im palce, aby tieto slová pretavili aj do konkrétnych skutkov,“ kontroval župan Majerský.
Starostovia: Ťaží nás byrokracia
Zatiaľ podpísal nový minister štyri projekty. Na park v Poprade a základné školy v Bardejove, Podolínci (okres Stará Ľubovňa) a Holčíkovciach (okres Vranov nad Topľou) pri Domaši, kde pribudne aj telocvičňa.
„Trvalo nám to takmer deväť mesiacov. Až teraz ideme podpísať zmluvu,“ poťažkal si starosta Holčíkoviec Michal Flešár (nezávislý). „Sme radi, že na ministerstve sa objavili ľudia, ktorí chcú tento proces urýchliť,“ dodal.
Jeho kolega zo susedných Kvakoviec Radovan Kapraľ (nezávislý) opísal skúsenosť z Poľska, kde pri rokovaní o jednom projekte sa ich z tamojšieho ministerstva opýtali: „Postači panowi na jutro?“ Teda či im bude stanovisko stačiť na druhý deň.

Poliaci to vedia
Poľský model skloňoval aj Šalitroš. „Poliaci pri projektoch potrebujú 7 interakcií s úradmi, u nás je to 27,“ povedal štátny tajomník a dodal, že procesy, na ktoré majú dosah, urýchlia. Tam, kde je potrebný súhlas Európskej únie, to podľa neho tak rýchlo nepôjde.
Tiež chcú odstrániť byrokraciu tým, aby na odklepnutie peňazí postačoval projektový zámer a chcú tiež zriadiť fond na pomoc malým obciam, ktoré majú problémy so spolufinancovaním projektov.

Slovenské moria
Migaľ podpísal so županom a starostami obcí z okolia Domaše „oprášené“ memorandum, pod ktoré sa v roku 2021 nepodpísali všetci zainteresovaní.
Podľa Migaľa, ktorý pochádza z Vranovského okresu, nejde len o Domašu, ale dokument môže byť základom aj pre ďalšie priehrady ako „slovenských morí“.
Vybudovanie nových je podľa jeho slov problematické a nerealizovateľné, preto treba riešiť rozvoj tých existujúcich.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári