ĽUBOTICE. Po spievajúcom anjelovi stvoril verklikára. Martin Jedinák je vychýrený kutil. Známy televízny redaktor spestril minuloročný advent v Ľuboticiach pri Prešove veľkorozmerným betlehemom. Najväčšou atrakciou bol anjel. Po vhodení mince do pokladničky poďakoval „Pánboh zaplať“ a zaspieval niektorú zo 70 uložených vianočných pesničiek.
Anjel mal obrovský úspech. Na minciach za vianočné pesničky sa vyzbieralo vyše tisíc eur, ktoré išli na dobročinné účely. Jedináka to inšpirovalo, aby prišiel s niečím novým.

Žobrajúci automat
Použil rovnaký princíp ako pri vianočnom anjelovi, oslovil zvučné mená z „brandže“ a výsledkom je verklikár, ktorý stojí pred Obecným úradom v Ľuboticiach a láka od ľudí peniaze za ľudovky.
„Po betleheme s hrajúcim anjelom som teraz vyrobil interaktívnu sochu sediaceho žobráka. Na hlave má klobúk a na kolenách verklík s kľukou, ktorú drží v pravej ruke. Konštrukcia je pozváraná z roxorov, vzadu s uzamykateľnými dvierkami,“ vraví Jedinák, ktorý túto novú atrakciu zostrojil vo svojej domácej dielni v Ľuboticiach.

Hlas mu prepožičal Ďodik
Interaktívna socha verklikára - žobráka nielenže hrá na verklíku, ale aj vtipne komunikuje s okoloidúcimi. Po vhodení mince sa roztočí kľuka, zaznie melódia a socha sa poďakuje typickou šarištinou.
Hlas verklikára je mnohým povedomý. Nahral ho Ďodik z Kendic, známy z videí Glupe reči. Túto komickú postavu stvoril youtuber Richard Staviarsky, režisér filmu Loli paradička, v ktorom sa tiež mihla.
Verklikárov slovník doplnil o vlastné hlášky. „Čujem vám čerkac peneži v kešeňoch, prispejce daco,“ prihovára sa okoloidúcim.
Za vhodenú mincu sa poďakuje, ale aj ju ofrfle: „Aj večšu mincu sce mohli šmaric, aľe ta ľepši jak s drutom do oka.“

Hudbu nahral cimbalista Kandráčovcov
Po vhodení mince verklikár spustí ľudovku typickým verklikárskym spôsobom.
„Hudbu vo formáte MIDI nahral kamarát Ľubomír Šebej, cimbalista zo skupiny Kandráčovci. Verklikár hrá 30 melódií ľudoviek zo Šariša. Nechýbajú hitovky A od Prešova, A okolo Ľevoči alebo A poniže Keľemeša,“ vysvetľuje autor tohto veselého sochárskeho dielka.
Socha sediaceho žobráka je dielom precíznej remeselnej práce.
„Hlavu som odlial z betónu, zvyšok sochy je z malty vystuženej pletivom a sklolaminátovou sieťkou. Povrch som natrel fasádnou farbou. Postava vyzerá ako z hliny. Pouličný hudobník okoloidúcich ľudí oslovuje po zaregistrovaní pohybu fotobunkou. Vtedy sa spustí jedna z viacerých nahratých hlášok. Ak niekto vhodí mincu, verklikár sa poďakuje, roztočí kľuku a zahrá pesničku. Počas toho na verklíku bliká LED pásik,“ vysvetľuje Jedinák.
Vnútri je drevená uzamykateľná pokladnička a motorček, ktorý točí s kľukou: „Zvukové nahrávky sú uložené na SD karte v MP3 module. Mikročip k nemu naprogramoval syn Šimon, tretiak na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej. Mincu registruje infačervený senzor v hrdle pokladničky.“
Dostal vlastné meno
Výroba verklikára trvala dva mesiace. Atrakcia si rýchlo získala obľubu, najmä u detí.
„Verklikár má ľudí pobaviť, rozveseliť a vyzýva ich aj k tomu, aby si pesničky zaspievali. Obľúbili si ho najmä deti idúce s rodičmi zo škôlky. Nestíhajú im vyberať mince z peňaženky. Niektoré si pri hudbe aj zatancujú,“ konštatuje televízny reportér s tým, že vyzbierané mince znovu putujú na dobročinné účely.
Žobrák, ktorý v Ľuboticiach hrá na verklíku, zabáva ľudí v šarištine a láka na mince, pôvodne nemal meno. Ľudová tvorivosť mu ho dala. Keďže za pesničku z ľudí lúdi groše, začali ho volať Ludzigroš.

Vytvoril viaceré dielka
Televízny redaktor Martin Jedinák je svojou záľubou v tvorbe netradičných diel známy. Vlastnými rukami vytvoril viacero originálnych projektov - od domčeka na stračej nôžke až po monumentálne sochy.
V rodných Kračúnovciach (okres Svidník) spravil sochy Krista, sv. Františka, sv. Mikuláša, ale aj súsošie sv. Cyrila a Metoda či nevšedný mlyn. Na svojom konte má aj dva betlehemy a najnovšie interaktívneho verklikára Ludzigroša.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári