DOMAŠA. Prv, než sa Samuel Migaľ stal poslancom Národnej rady za Hlas a po vylúčení zo strany už ako nominant Smeru ministrom, chcel na Domaši postaviť Čarovnú archu. Bol štatutárom občianskeho združenia Mediarik, ktoré kúpilo v lokalite Trepec pozemok. Lokalita spadá pod Kvakovce vo vranovskej časti Domaše.
Združenie tam chcelo vybudovať zážitkové centrum Rozprávkový les, ktoré zahŕňalo domček v podobe Čarovnej archy v korunách stromov, drevené plastiky rozprávkových postáv a náučné detské ihrisko. Podľa združenia Mediarik malo podporovať rozvoj detskej fantázie a výchovu k ochrane prírody.
Po Migaľovom nástupe na čelo ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa zdá, že Čarovná archa v Rozprávkovom lese je pasé.

Z dotácie 337-tisíc nevyčerpajú nič
„Projekt na Domaši, bohužiaľ, nebude. Už nie som súčasťou občianskeho združenia, ktoré žiadalo o dotáciu... V tejto chvíli, tak ako som povedal, nebudem čerpať dotácie alebo z toho profitovať. Nedostal som ani jedno euro, ani občianske združenie, v ktorom som pôsobil, pretože išlo o refundačnú výzvu,“ povedal v Aréne Jane Krescanko Dibákovej.
„Dnes je to v takej fáze, že sa tento projekt ani realizovať nestihne. Som aj rád, že to tak je, pretože tak to vyplynulo z týchto skutočností. Po všetkom, čo sa okolo toho odohralo, som vôbec nemal záujem,“ dodal Migaľ.
Investigatívny novinár Martin Turček z portálu Aktuality.sk v júli 2024 napísal, že združenie, ktoré Migaľ zakladal, dostalo ďalšie peniaze od štátu: „Občianske združenie Mediarik, ktorému dnes šéfuje Migaľova manželka, dostalo 337-tisíc od Pôdohospodárskej platobnej agentúry na výstavbu zážitkovej chaty pri vodnej nádrži Domaša.“
Zážitková chata, podporená touto dotáciou, mala vyrásť v lokalite Trepec na Domaši. Migaľove slová nasvedčujú tomu, že z toho nič nebude.
„Občianske združenie nedostalo ani cent, naopak, vynaložilo nemalé prostriedky na prípravu projektu aj projektovej dokumentácie. Pri takýchto projektoch sú preplácané vyúčtované a zrealizované náklady,“ povedal Korzáru Migaľ.
„Vzhľadom na nepružnosť Pôdohospodárskej platobnej agentúry podľa mojich informácií projekt nie je v stave, aby sa dal zrealizovať. Nakoniec je to aj dobrá správa, pretože odkedy som sa stal ministrom, tak by bola miera kritiky využitia verejných peňazí občianskym združením, kde som pôsobil, neúnosná. Pre región je to možno škoda, že projekt nebude rýchlo, ale naďalej projektový zámer existuje a verím, že možno pomalšie, ale zrealizuje sa,“ doplnil.

Čo chceli postaviť
Mediarik plánoval zrealizovať projekt v menšej miere ešte pred viac ako troma rokmi. Združenie vtedy kúpilo pozemok v lokalite Trepec a chcelo tam postaviť zážitkové centrum Rozprávkový les z vlastných zdrojov.
„Približne pred troma rokmi, keď som ešte pôsobil ako novinár, sa združenie prihlásilo do výzvy zameranej na budovanie stavieb, ktoré pomôžu poznávaniu lesných ekosystémov. Tam sme projekt rozšírili a obohatili o ďalšie stavby tak, aby lepšie vyhovoval týmto potrebám. Pribudli napríklad rozhľadne, mólo a zázemie pre lesníkov. Komunikovali sme o tom, ako by bol objekt využívaný lesníkmi pre vzdelávanie o lese alebo pre exkurzie zo škôl,“ opísal Migaľ projekt, ktorý podľa neho narástol rádovo šesťnásobne oproti tomu, ako ho združenie chcelo postaviť vlastnými kapacitami.
„Projekt bol zaregistrovaný, no jeho vyhodnotenie prišlo až krátko po mojom zvolení do Národnej rady. O tomto projekte som proaktívne transparentne informoval,“ povedal s dôvetkom, že sa snažil genézu projektu vysvetliť reportérovi Aktualít. S výsledkom spokojný nebol.
Projekt Migaľ obhajoval aj po vstupe do politiky. „Bolo logické, že ak chcem byť transparentný politik, musím informovať o všetkom, kde by mohol byť vnímaný konflikt záujmov. Vďaka mediálnej alebo politickej skratke to možno spôsobilo spomalenie projektu, ale nie je to niečo, čo by som dokázal ovplyvniť a určite som to nechcel utajiť,“ uviedol Migaľ.
Šeliga: Celé to smrdí
Jeho počínanie kritizovali viacerí politici. Juraj Šeliga z Demokratov dokonca vyjadril v tlačovej správe pochybnosť, či podporená chata neprejde do súkromných rúk.
„Chata má slúžiť na vzdelávanie a zážitky. Je to tak, že päť rokov to bude centrum biodiverzity a potom sa to v úvodzovkách stane centrom biodiverzity jednej rodiny? Celé to smrdí a ja sa pýtam, či môžeme projektu dôverovať a či je to v poriadku,“ vyhlásil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári