PREŠOV. Auto s ozbrojenými pasažiermi úmyselne vrazí do davu ľudí na jarmoku. Taký bol základ simulovanej situácie, od ktorého sa odvíjalo štvrtkové taktické cvičenie na prešovskom kúpalisku Delňa.
„Prosím vás, rýchlo, pošlite sanitku a policajtov,“ kričal ako naozaj do telefónu Martin Lörinc, druhák zo zdravotníckej fakulty. „Preháňa sa tu auto a porazilo asi dvadsať ľudí. Kričia tu,“ volal záchranné zložky.
Scenár simulovaného útoku pokračoval tak, že auto narazilo do stromu a ostala v ňom zakliesnená osoba. Nebezpečný a ozbrojený vodič ušiel. Na mieste ostalo spolu 30 zranených a 7 mŕtvych.
To nebolo všetko. Počas triedenia a ošetrovania zranených začal útočník náhle streľbou ohrozovať zasahujúce zložky, pričom došlo k zraneniu ďalších osôb, vrátane policajta. Nasledoval ozbrojený zásah, príslušníci polície vyprázdnili priestor a eliminovali toho útočníka. Presnejšie, dolapili ho na záchodoch, kde sa akože ukrýval.
Taktického cvičenia, ktorého témou bola udalosť s hromadným postihnutím osôb spojená s bezpečnostnou hrozbou, sa zúčastnili vysokoškoláci spolu s profesionálmi.
Študenti odboru urgentná zdravotná starostlivosť Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove boli v pozícii záchrannej zdravotnej služby.
Cvičili so zložkami integrovaného zdravotníckeho systému. Nechýbali policajti z Pohotovostnej motorizovanej jednotky, profesionálni i dobrovoľní hasiči, mestskí policajti či operátori tiesňovej linky operačného strediska.
Chaotická situácia
„Najťažšie bolo zvládnuť celý chaos. Každý čosi chce, každý má toho veľa a nevie, čo skôr,“ povedala bezprostredne po akcii tretiačka Kristína Kutná z Bardejova, ktorá bola veliteľkou odsunu.
Na starosti mala zabezpečenie transportu pacientov po ošetrení v hniezde zranených. „Je to moja premiéra. Zvládlo sa to. Či dobre, to sa dozvieme na vyhodnotení,“ uviedla študentka, ktorá doposiaľ na reálnom zásahu nebola.
„Je dobré, že máme takú možnosť si to vyskúšať, keďže o chvíľu budeme aj my jazdiť takto v posádkach,“ konštatovala budúca záchranárka a dodala: „Nie je to ľahké povolanie, ale krásne, vždy ma to k nemu ťahalo.“

Šéf hasičov takto začínal
Podľa riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ľubomíra Toďora bolo cvičenie prospešné aj pre profesionálov.
„Je to také priblíženie reálu, lebo takáto udalosť s hromadným postihnutím osôb sa môže kedykoľvek stať. Profesionálni hasiči si mohli znovu precvičiť spoluprácu s dobrovoľnými hasičmi i s ostatnými zložkami.“
Študentov pochválil: „Sú končiaci, posledné dni v škole, takže si myslím, že sú už pripravení na ostré výjazdy. A počínajú si dobre.“
S budúcimi záchranármi sa tí súčasní stretávajú aj v praxi. Študenti podľa Toďora od prvého ročníka nastupujú do ambulancií a bývajú súčasťou tretej alebo štvrtej posádke pri zásahoch a takto sa učia.
„Na to sme tu, aby sme ich naučili,“ povedal Toďor s tým, že tento odbor vyštudovali desiati z dvanástich prítomných záchranárov. On sám bol jedenásty, prihlásil sa naň pred dvadsiatimi rokmi, keď ho otvorili.
Chybám sa vyhnúť nedá
„Naši študenti sa pripravujú vyslovene na pozíciu zdravotníckeho záchranára. A pripravujú sa aj na veliteľské pozície. Čiže cieľom tohto cvičenia je preveriť ich schopnosti v manažérskych pozíciách,“ povedala hlavná organizátorka cvičenia Danka Boguská, vedúca katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity.
Simulovaný zásah zvládli. „Vždy sú nejaké chyby, aj pri reálnych zásahoch. Preto cvičíme a učíme sa, nikto nie je stopercentný,“ podotkla Boguská.
Počínanie si študentov vyhodnocovali rozhodcovia, profesionálni lekári.
Cvičenia sa zúčastnilo sto cvičiacich, z toho 63 študentov. Museli ho robiť na dvakrát.
„Máme početný ročník, spolu so študentmi denného štúdia sú tu aj študenti externého štúdia a tiež študenti na špecializovanom štúdiu, teda profesionáli z terénu, ktorí si už len rozširujú vzdelanie o špecializáciu,“ konkretizovala Boguská.
Ako dodala, cieľom cvičenia bolo precvičiť postupy záchranných prác, triedenia ošetrovaných a zranených a taktiku takto špecifického zásahu u všetkých zúčastnených zložiek.
Podstatná bola aj súčinnosť jednotlivých zložiek počas simulovanej hromadnej udalosti spojenou s bezpečnostnou hrozbou.

Chystajú sa na EURO U21
„Sme povďační za príležitosť nacvičiť spoločný zásah pri mimoriadnej udalosti. Môže to len napomôcť pri riadnom zákroku priamo v teréne,“ povedal Imrich Olejník, náčelník Mestskej polície v Prešove.
Podľa jeho slov je pri podobných zákrokoch dôležitá súčinnosť jednotlivých zložiek: „My nie sme základná zložka integrovaného záchranného systému, ale vieme, že mestské polície sú takmer vždy pri takýchto situáciách prvé na mieste.“
Na Delni sa simuloval útok autom do davu ľudí. V Prešove sú pre tento prípad osadené zábrany ako preventívny krok. Riziko podľa Olejníka je vždy.
„Vidíme, čo sa deje vo svete, tá hrozba tu je. Útokov na mäkké ciele pribúda. Či už sú to školy, jarmoky, iné verejné akcie. Potenciálne sa vždy môže nájsť niekto, kto sa rozhodne spáchať takýto skutok a je potom nebezpečný pre všetkých účastníkov takéhoto podujatia.“
Mestská polícia sa v súčasnosti chystá na európsky futbalový šampionát do 21 rokov, ktorý bude v lete.
„Snažíme sa naň pripraviť nielen po vlastnej línii, ale najmä v súčinnosti s ďalšími zložkami, ktoré zabezpečujú verejný poriadok počas takýchto podujatí. Čiže áno, spolupracujeme, participujeme, stretávame sa, aby sme boli pripravení,“ dodal náčelník mestskej polície.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári