PREŠOV. Spoločnosť Spravbytkomfort chce rekonštruovať blokovú kotolňu na Škultétyho ulici v Prešove. Získala odsvedčenie na výstavbu sústavy tepelných zariadení na drevené pelety, ktoré „majú predstavovať diverzifikáciu palivovej základne použitím kombinácie zemného plynu a biomasy v podobe spaľovania drevených peliet“.
Spravbytkomfort je hlavným dodávateľom tepla v meste Prešov. V pôvodne mestskej akciovej spoločnosti má v súčasnosti mesto podiel 45 percent, väčšinovým vlastníkom je česká skupina ČEZ.
Zámer, aby kotolňa začala spaľovať, sa stretol s nevôľou obyvateľov tejto lokality v širšom centre mesta, ale aj časti odborných útvarov. Spravbytkomfort žiada tiež o odkúpenie časti pozemkov pri ceste na zásobovanie vynovenej kotolne.
Obyvatelia majú obavy z hlučnosti, ale najmä zo zvýšenej miery popolčeka či podobných látok z tejto kotolne.
Výhrady obyvateľov
„Stále hovoríme, že chceme usmiate mesto a potom pustíme popolček na obyvateľov lokality, ktorá je svojou polohou výnimočná,“ hovorí Rudolf Kozlai, projektant, ktorý býva v tejto časti mesta.
Podľa neho správcovská spoločnosť uprednostnila peniaze pred zdravím Prešovčanov. „Máme spísané pripomienky,“ dodáva s tým, že na ústne prejednávanie zámeru pozvaní neboli.
„Vzhľadom na to, že stavba svojím rozsahom zasiahne všetkých obyvateľov bytových a rodinných domov v širšom okolí, žiadame oznámiť zadanie stavebného konania verejnou vyhláškou,“ uviedli nespokojní občania hneď v prvom bode.

Spravbytkomfort: Všetky normy dodržíme
„Áno, máme pripravený projekt rekonštrukcie kotolne Škultétyho,“ potvrdila Korzáru Adriana Birošová zo spoločnosti Spravbytkomfort. Odpredaj pozemkov v okolí podľa jej slov nesúvisí s rekonštrukciou kotolne.
„Riešenie neovplyvní negatívne životné prostredie,“ tvrdí Spravbytkomfort. Zvolený spôsob riešenia podľa Birošovej „nie je iba z ekonomických dôvodov“.
Pripravovaná rekonštrukcia kotolne bude podľa správcu tepelného hospodárstva spĺňať všetky ekologické normy a hodnoty emisií, odvoz a skladovanie popolčeka sú v projekte riešené v súlade s legislatívou.
Birošová dodala, že Spravbytkomfort nezvolával stavebné konanie, „riešil to stavebný úrad“.

Obavy o prašnosť
Obyvatelia z okolia žiadajú presunúť stavebné konanie na iný stavebný úrad, keďže mesto Prešov je spolumajiteľom akciovky Spravbytkomfort.
Majú viacero výhrad. Podľa nich investor nezobral do úvahy najlepšiu alternatívu, ale rozhodol sa pre kotol na pelety, „keďže sám vyrába pelety“. Táto alternatíva nepreukazuje podľa nich zlepšenie imisných podmienok ochrany ovzdušia.
„Prešov patrí na Slovensku k mestám s najznečistenejším ovzduším,“ píšu pripomienky občania zo združenia Staré mesto.
Upozorňujú aj na to, že obyvatelia ulíc Škultétyho, Budovateľská, Železničiarska, Francisciho, Záborského, 17. novembra, Štúrova a ďalších, ktorí bývajú v radových zástavbách, „pestujú na svojich záhradách plodiny“, prípadne ich využívajú na relax. Ich postrachom je popolček, presnejšie prašný spád a tuhé látky v ovzduší.

Ekonomika kontra ekológia
„Z môjho pohľadu je to pre Spravbytkomfort pravdepodobne najekonomickejšie riešenie, ale na druhej strane bude vplývať negatívne na životné prostredie,“ hovorí predsedníčka výboru mestskej časti Renáta Fedorčíková (KDH).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári