BŽANY. Vodná stavba Veľká Domaša bola k piatku naplnená vodou na úrovni 153,57 m n. m., čo predstavuje naplnenie na 38 percent jej celkového objemu. Ako uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, stále je to v rozmedzí medzi minimálnou, ktorá je 146,2 m n. m., a maximálnou hladinou vo výške 162,00 m n. m.
Dva extrémy za jeden rok
„V minulosti sme na Domaši mali extrém, keď v jednom roku bola hladina najnižšia a zároveň aj najvyššia,“ uviedol Bocák s tým, že aká výška hladiny bude počas leta závisí od vývoja počasia.
„Každý extrém, či už povodne alebo obdobie sucha, predstavuje hypotetický problém. V prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom dôsledku obmedzenie zabezpečovania potrieb, ako je voda pre individuálne účely, rekreáciu či rybolov,“ doplnil Bocák.

Vyše 300 nádrží
SVP podľa jeho slov spravuje viac ako 300 nádrží, ktoré sú postavené v rôznych terénoch, podloží a v inom type povodia.
Mnohé nádrže majú viacročné vyrovnanie, to znamená, že v jednom období sú na maximálnej hladine a v inom zase na minimálnej.
Každá vodná stavba má svoj štátom stanovený manipulačný poriadok, ktorý reaguje na daždivé obdobia ako aj na obdobia sucha, tak, aby neboli ohrození obyvatelia pod vodnou stavbou, ich potreby a zároveň zachovaný život v riekach.
"Taktiež vychádzame z reálnych prítokov do vodných stavieb ako aj predpokladov vývoja počasia. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky vodné stavby sú v hladine medzi zákonom stanovenou minimálnou a maximálnou prevádzkovou hladinou,“ vysvetlil Bocák.
Bocák: Potrebujeme nové stavby
Počas zimy, keď je prirodzene menej dažďových zrážok v povodí a do nádrže sa obvykle dostáva menej vody, postupne klesá aj výška hladiny v nádrží.
„Týmto spôsobom sa nádrž pripravuje na príjem vôd z topiaceho sa snehu a zvýšeného počtu zrážok v jarnom období,“ povedal Bocák.
„Aj objem nádrže má svoj priestor až po minimálnu hladinu, ktorá tam vždy ostáva. Ak by neboli ďalšie prítoky, bol by obmedzený aj odtok z nej. V prípade, ak by tu stavby neboli, problém s vysychajúcimi riekami by sme tu mali v podstate nepretržite. Z vodohospodárskeho hľadiska platí, že ak sa chceme do budúcna vyhnúť problémom so zabezpečením vody obyvateľom, je potrebné stavať nové vrcholové, viacúčelové vodné stavby,“ dodal Bocák.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári