PREŠOVSKÝ KRAJ. Rekonštrukcia stolnotenisovej herne v Poprade, dobudovanie oddychového areálu v Matiašovciach pri Kežmarku a relaxačný park sv. Filomény vo Vranove nad Topľou. To sú jediné tri projekty, ktoré získali podporu a neboli žiadané farnosťami či cirkevnými organizáciami.
Prešovská župa pridelila z vlastných zdrojov dotáciu pre celkovo 43 projektov, pričom každý z nich dostal 10-tisíc eur. Išlo o projekty v rámci programovej Výzvy Participatívny rozpočet, ktorú na základe hlasovania ľudí vyhodnotil Prešovský samosprávny kraj (PSK).
Hlasovať sa dalo prostredníctvom SMS, pričom z jedného čísla bolo možné poslať jednu správu.

Uspeli projekty z farností
Väčšinu z projektov dali cirkvi a darilo sa im. Úspešné boli už vlani, keď bolo takto podporených trinásť napospol cirkevných projektov.
Župa pod vedením Milana Majerského, ktorý je predsedom KDH, v tom problém nevidí, zameranie výzvy je podľa nej široké a nikoho neobmedzuje.
„Cieľom Výzvy Participatívny rozpočet je podporovať všeobecne prospešné služby, komunitné verejnoprospešné projekty a iniciatívy v oblastiach inovácie existujúcej alebo vytvorenia novej verejnej služby vo verejnom priestore, revitalizácie verejných priestorov a komunitnej infraštruktúry vo verejnom priestore,“ objasňuje hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
„Nominovanie do výzvy ako aj samotné hlasovanie je už potom závislé od aktivizácie jednotlivých subjektov a komunít, vrátane cirkví a náboženských spoločností. Práve tie zjavne v tejto výzve vidia príležitosť revitalizovať a modernizovať svoje priestory a objekty, ktoré sú vo väčšine prípadov národnými kultúrnymi pamiatkami,“ uvádza.
V zmysle výzvy sú oprávnenými žiadateľmi registrované cirkvi alebo náboženské spoločnosti, neziskové organizácie a občianske združenia vykonávajúce činnosť minimálne dva roky. Musia mať sídlo, prípadne pôsobnosť v kraji, a ich zakladateľom ani zriaďovateľom nemôže byť PSK.

Na poslednú chvíľu
Jedným z dôvodov, ktoré sa podpísali pod výsledok, mohlo byť aj to, že sa žiadatelia o začatí hlasovania dozvedeli neskoro. Potvrdili nám to niektorí z neúspešných žiadateľov, pričom však konštatovali, že to nedávajú za vinu vyhlasovateľovi výzvy.
Napríklad združenie Wave neúspešne žiadalo peniaze na komornú sálu. Ide o stenu, ktorá oddeľuje priestory v rovnomennom centre nezávislej kultúry na prešovskom Sídlisku III.
O hlasovaní sa dozvedeli od pracovníčky úradu, ktorej predtým dokladovali viaceré náležitosti, ktoré bolo potrebné k projektu priložiť. „Zavolala, či sme si všimli, že o dva dni sa končí hlasovanie, lebo máme málo hlasov,“ vraví Vladimír Moško z Wave.
Združenie zmobilizovalo svojich priaznivcov cez sociálne siete, ale nestačilo to. Navyše im niektorí vraveli, že by ich aj podporili, ale SMS už poslali inde a za dva projekty sa z jedného čísla hlasovať nedalo. So 497 prijatými správami združenie skončilo ôsme pod čiarou, chýbalo mu 183 hlasov.

„Predpokladám, že termíny hlasovania boli uvedené v podmienkach,“ konštatuje s tým, že vyhlasovateľ zrejme očakával, že to ľudia sledujú. Prešovskému samosprávnemu kraju to preto za vinu nedáva. No zároveň podotýka, že „mohli v rámci profesionality informovať jedným mailom žiadateľov, že sa to začalo“.
Dodáva, že robia na viacerých projektoch a tento si skrátka nestihli ustrážiť. No komornú sálu urobiť chcú, pokúsia sa na to získať prostriedky z iných zdrojov.
Termín bol známy vopred
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári