PREŠOVSKÝ KRAJ. Viacero objektov v Prešovskom kraji sa počas štvrtkového večera zahalí do červenej farby. Stane sa tak v rámci Svetového dňa hemofílie, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na problémy ľudí s vrodenými krvácavými poruchami. Symbolom 17. apríla po celom svete a výzvou na zapojenie pre verejnosť je aj nasvietenie významných budov a monumentov načerveno.
Nevyliečiteľné ochorenie
V Prešovskom kraji sa do tejto farby rozsvietia historické objekty v Prešove, Bardejove aj Starej Ľubovni.
Ako informoval člen Slovenského hemofilického združenia Tomáš Šimurda, hemofília je vrodené nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa prejavuje zníženou zrážanlivosťou krvi. Na Slovensku žije s týmto ochorením viac ako 700 pacientov a až tretina z nich sú deti.
„Vďaka modernej vede a pokroku v medicíne môžu dnes pacienti s hemofíliou a inými vrodenými krvácavými poruchami žiť kvalitný a plnohodnotný život a majú čoraz lepšiu perspektívu do budúcnosti. Aj to je odkaz Svetového dňa hemofílie, ktorému v kalendári každoročne patrí 17. apríl,“ uviedol Šimurda.
Ako dodal, hoci ide o zriedkavé ochorenia, práve tento deň je príležitosťou poukázať na život pacientov s hemofíliou, von Willebrandovou chorobou, poruchami fibrinogénu, nedostatku koagulačných faktorov V, VII, X, XI, XIII, vrodenými poruchami trombocytov a takto im vyjadriť podporu a spolupatričnosť.
„Túto spolupatričnosť môže verejnosť prejaviť symbolickým rozsvietením červených svetiel v oknách domov a bytov,“ informoval Šimurda.
Viac ako 40 významných budov a monumentov
K myšlienke Rozsvieťme červené svetlá sa dlhodobo pridáva aj Slovenské hemofilické združenie, ktoré na Slovensku zastupuje pacientov a rodinných príslušníkov s vrodenými krvácavými poruchami.
Na základe iniciatívy združenia sa tento rok do farby krvi zahalí viac ako 40 významných budov a monumentov naprieč celým Slovenskom. V Prešovskom kraji medzi nimi bude Ľubovniansky hrad, budovy historickej radnice a Caraffovej väznice z 15. storočia v Prešove, takisto historická radnica a Bazilika sv. Egídia v Bardejove a tiež križovatka diaľnice D1 Vydumanec, Prešov-západ.
Na Slovensku aktuálne žije 3230 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná vrodená krvácavá porucha. Pacienti s hemofíliou a inými vrodenými krvácavými poruchami sa liečia na Slovensku v štyroch centrách – v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici, Košiciach a základnú liečbu dostávajú v takmer 40 hematologických ambulanciách na celom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári