HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Sušiareň, národná kultúrna pamiatka v Hanušovciach nad Topľou, mohla byť jedným z pozitívnych príkladov, ako sa ľudia, ktorým je história blízka, snažia o jej záchranu.
Napokon sa tak nestalo. Občianske združenie, ktoré ju chcelo naposledy obnoviť, zaniklo pred dvoma rokmi.
Sušiareň je teraz v dezolátnom stave. Pred 15 rokmi mala hodnotu 77-tisíc eur. V súčasnosti stavbu predáva ministerstvo financií za 7-tisíc. Ocitla sa v registri ponúkaného majetku štátu.
Pamiatka schátrala v rokoch 2017 až 2018, dovtedy bola ešte v relatívne dobrom stave. Teraz jej chýba strecha, schodiská či podlaha. Správcom je Okresný úrad v Prešove.
Založil Vegetabil
Areál sušiarne liečivých rastlín vybudoval židovský podnikateľ Alexander Wohl v prvej polovici 20. storočia. Bol včlenený do radovej zástavby židovských rodinných domov.
Ako píše historik Anton Liška z Prešovskej univerzity v Prešove, veľkoobchod s liečivými rastlinami, lesnými plodinami a ovocím s názvom Vegetabil založil Wohl na výkupe, spracovaní a následnej distribúcii prírodných komodít.
Vykupoval ich od miestnych sedliakov. Wohl si vo veľmi krátkom čase našiel stálych odberateľov na území Československa ale aj v zahraničí, najmä vo Švajčiarsku.
Počas druhej svetovej vojny v roku 1941 Hanušovce nad Topľou Wohl opustil. Jeho firmu prevzal roľník z neďalekých Petkoviec Ján Petrík. Nie je známe, ako sa k podniku dostal. Sušeniu byliniek sa už nevenoval.
V roku 1993 sušiareň vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. V tom roku bola ešte v dobrom stave.
O jej záchranu sa na začiatku 90. rokov zaujímalo miestne múzeum. Jeho riaditeľ vtedy na krátku dobu oživil výkup, sušenie a predaj bylín, no podnik si vyžadoval investície, čo napokon celú snahu pochovalo.

Jej hodnota klesala
Od konca roka 1996 objekt prestal definitívne plniť svoju pôvodnú funkciu a starostlivosť oň začala postupne upadať. Sušiareň odvtedy využívali primárne ako sklad a v roku 2005 sa dostala do rúk štátu.
Liška uvádza, že areál sušiarne spravoval Obvodný úrad Prešov (v súčasnosti ho má v správe Okresný úrad v Prešove). V roku 2006 sa spoluvlastníkom areálu stala Mária Nováková, ktorá od štátu odkúpila štvrtinový podiel.
Nezaujímala sa však o sušiareň ani o hospodárske budovy, ale o funkcionalistickú vilu, ktorú využívala ako drogériu a neskôr kvetinárstvo.
V roku 2013, keď ešte bola sušiareň v dobrom stave, si jej areál vyhliadol Valentín Dulina. Chcel tam stavať polyfunkčný objekt.
Sušiareň podľa historika zničilo zlé počasie koncom februára 2017, keď sa poškodila strecha. Keďže to ohrozovalo ľudí, majitelia strechu odstránili a potom požiadali o vydanie rozhodnutia na obnovu objektu. K tej sa však už nedostali.
Polícia začala kvôli streche ešte v apríli 2018 trestné stíhanie za prečin poškodzovania a znehodnocovania kultúrnej pamiatky. Bývalí majitelia spôsobili škodu vo výške takmer 30-tisíc eur.
Po prehliadke pamiatky v roku 2018 jej hodnota predstavovala z pôvodných 77-tisíc eur už len 47-tisíc.
Občianske združenie
Sušiareň potom obvinení previedli na tretiu osobu bez pozemku, teda len samotnú budovu bez akejkoľvek prístupovej cesty. Išlo o Vlastimila Vargu a odvtedy začala pamiatka chátrať.
Varga bol človek bez domova, bez akéhokoľvek majetku a bez bankového účtu. O prevode nič nevedel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári