PREŠOV. Začalo sa to tým, že ju boleli nôžky. Cez deň to zvládala, ale v noci sa dostavili silné bolesti.
Ema Feková z Prešova mala vtedy 9 rokov a ukázalo sa, že skutočnou príčinou bolesti je rakovina. Odvtedy s touto zákernou chorobou Emka bojuje.
Vyhrala viacero bitiek, ale ešte nie celú vojnu. Keď už bolo chvíľu dobre, prišla nová rana.
Bavia ju jazyky, chce ísť do školy
„Chcela by som študovať cudzie jazyky, lebo ma zaujímajú rôzne kultúry a rada by som precestovala a videla čo najviac krajín. No zo všetkého najradšej by som išla konečne do školy,“ hovorí dnes 14-ročná Emka, ktorá sa o chorobe baviť nechce. Radšej rozpráva o tom, ako má rada zvieratá či šport.
„Najviac ma baví jazdiť na kolieskových korčuliach alebo na koni, čoho som sa musela teraz na dlhšiu dobu vzdať,“ vraví Emka, ktorá sa tiež rada lyžuje a bicykluje, miluje hudbu a filmy. Rada trávi čas s kamarátmi. Rovnako ako ktokoľvek iný v jej veku.
Rozdiel je v tom, že Emka už šiesty rok bojuje s rakovinami. Množné číslo je namieste, ako dokazuje aj jej príbeh.
Za sebou má náročné operácie, bola v štádiu, keď jej odborníci dávali minimálnu šancu na prežitie. No dostala sa z toho. Teraz však nevyhnutne potrebuje liečbu, aká sa na Slovensku nevykonáva.
Dobrá a zlá správa
Objavili jej neuroblastóm, čo je detský zhubný nádor. Má rôzne mutácie.
Dobrou správou je, že Emka je vhodná na liečbu formou bunkovej terapie - imunoterapie v Taliansku. Zhodlo sa na tom konzílium odborníkov z talianskej nemocnice Ospedale Pediatro Bambino Gesu v Ríme, kam pacientku nasmeroval onkológ Pavel Bician z kliniky pediatrickej onkológie a hematológie banskobystrickej nemocnice.
Emka na liečbu už môže nastúpiť, pozývací list z Ríma má doma.
Zlou správou je, že túto liečbu poisťovne na Slovensku nehradia. Emkini rodičia Katarína a Peter Fekovci veria, že sa im podarí zohnať peniaze na liečbu, vyhlásili verejnú zbierku.
Princípom liečby s odborným názvom GD2-CART01 je, laicky povedané, odobrať z tela zdravé bunky lymfocytov, naučiť ich v laboratóriu bojovať proti rakovinovým bunkám a vrátiť ich späť do tela.
Emka brala liek Lorviqua, ktorý jej síce zabral a dostal rakovinu pod kontrolu, ale pri dlhodobom užívaní začal byť nádor rezistentný, čo znamená, že „zlé“ bunky opäť víťazili.
Preto je potrebné liečbu zmeniť. A absolvovať, odborne povedané, imunoterapiu s T bunkami exprimujúcimi chimérický antigénový receptor, ktoré sa zameriavajú na disialogangliozid GD2 exprimovaný na nádorových bunkách.
Bunková terapia GD2-CART01 síce nie je nová liečba, ale je dlhodobo vyvíjaná. Podobný typ liečby sa robí aj na Slovensku, ale len v prípade dospelých pacientov, liečiacich sa na leukémiu alebo lymfómy. Pri detskom nádore neuroblastóm ju však v rámci Európy robia len v Taliansku.
Absolvovali vyšetrenia v Taliansku
„Začiatkom novembra sme boli na vyšetrení v nemocnici v Ríme. Konzílium lekárov rozhodlo, že Emka je na liečbu GD2-CART01 vhodná. Keby sme nemali problém s peniazmi, mohli sme tam rovno ostať. Nepočítali s tým, že by to u nás nebolo hradené poisťovňou. Obidvaja síce pracujeme, ale dať dokopy 315-tisíc je strašne veľa,“ hovorí mama Katarína Feková (47), ktorá verí, že sa im podarí túto sumu zozbierať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári