PREŠOV. Jozef Bubenko a Antonín Panenka. Dve futbalové legendy sa postarali o slávnostný výkop na novom prešovskom futbalovom štadióne, ktorý má za sebou prvý zápas.
V sobotu na trávniku nového športového stánku dekorovali futbalistov FC Tatran Prešov, ktorí postúpili do najvyššej súťaže. Tú už budú hrať v novej Futbal Tatran Aréne (FTA).
Plný štadión, ktorý nesie meno futbalového „cára“ Ladislava Pavloviča, tlieskal aj hokejistom, ktorí tiež vybojovali najvyššiu súťaž. Tú budú hrať na nedávnom vynovenom zimnom štadióne.
Také niečo v Prešove už dávno nebolo. Naposledy mal v najvyššej súťaži oba kluby, futbalový a hokejový, ešte v deväťdesiatych rokoch (sezóna 1998/99).

Huliaka vypískali
Medzi strihačmi pásky na novom štadióne sa ocitol aj minister športu Rudolf Huliak (Národná koalícia, nominant Smeru). Toho diváci v zaplnenej aréne vypískali.
Hovoril o tom, že „politika do športu nepatrí“ a keby nespojili sily mesto, kraj, štát a zväz, tak by tento stánok nevznikol.
Okrem Huliaka sa k príhovorom a nožniciam dostali primátor František Oľha (Demokrati), župan Milan Majerský (KDH), riaditeľ FTA a mestský poslanec Rastislav Mochnacký (KDH) a predseda Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Po ceremóniách a ocenení postúpivších tatranistov prišiel na rad nástup internacionálov Slovenska a Tatrana na úvodný zápas a slávnostný výkop.
Oň sa postaral člen Siene slávy prešovského športu Jozef Bubenko a Antonín Panenka, „najslávnejší futbalový klokan“, ako ho v narážke na roky strávené v pražskom Bohemianse nazval moderátor Marcel Merčiak.

Panenka: Penaltu som kopal k žrdi
„Je to náhoda, že máme obidva tímy zeleno-biele farby. Nemalo to vplyv na novú účasť,“ povedal Panenka, ktorého by potešilo, keby aj vršovický Ďolíček dostal nový šat: „Bohemka je tiež zeleno-biela, tiež by som si želal, keby Bohemka mala takýto krásny štadiónik. Snáď sa toho dočkáme.“
Prešovčanom odkázal, aby mal novú FTA pravidelne vypredanú.
Proti tatranistom sa čo-to v živote nahral: „Na zápasy v Prešove sa zabudnúť nedá. Musím priznať, že pre nás bol Tatran vždy veľmi ťažký súper. Hral tvrdý, agresívny futbal. Bohemka sa snažila o technický futbal, takže tu sme nikdy žiadne výsledky nespravili. Ak si dobre pamätám, raz sme tu hrali 2:2, inak sme azda všetky zápasy prehrali.“
Povestný dloubák do stredu bránky, ktorým Panenka spečatil výhru na majstrovstvách Európy v Belehrade v roku 1976, obletel svet. Málokto vie, že o štyri roky v Taliansku opäť uspel v penaltovom rozstrele na ME v súboji s domácimi o bronz. Československo vyhralo.
Panenka kopol penaltu k žrdi. „Áno. Myslím, že keby som ju kopol do stredu, tak ju chytí. Vedel som, že je to tak ´provařený´, že sa to na tejto úrovni nedá urobiť znovu. Aj keď medzitým, dva roky po Belehrade, som to spravil v Bratislave znovu a opäť som premenil penaltu proti Francúzsku. Po tretíkrát by to už na tejto úrovni bolo veľmi riskantné.“
Zisk bronzu bol obrovský úspech, ale akoby sa naň zabudlo, štyri roky po zlate. Ako to vnímal Panenka?
„Musím povedať, že rok 1980, keď sme získali bronzové medaily, je veľmi nedocenený. Urobiť na nasledujúcom európskom šampionáte po tom prvom mieste medailu, to sa väčšine mužstiev nikdy nepodarilo. Ale, bohužiaľ, je to v tieni toho Belehradu,“ povedal nám legendárny futbalista.

Bubenko: Nech nastane futbalový boom
„Bolo to aj pre mňa veľké prekvapenie a veľká česť, že sme s Tondom Panenkou mohli urobiť výkop pred novým plným štadiónom,“ tešil sa Jozef Bubenko, ktorého meno je pevne späté s prešovským futbalom.
„Krásny štadión. Verím, že bude v Prešove zase pravá futbalová prvoligová atmosféra a nastane futbalový boom,“ uviedol Bubenko, ktorý očakáva, že po futbalovom Eure do 21 rokov by mohol nový štadión zaplniť aj Tatran.
„Dôležité je, aby začal dobre tú súťaž. Prešov bol stále futbalové mesto, takže verím, že keď budú výsledky, tak bude stále štadión plný.“
Na margo Ladislava Pavloviča, ktorého meno štadión nesie, dodal: „Laco je legenda nielen prešovského, ale československého futbalu, a je to zaslúžená pocta.“
FTA čaká európska certifikácia
Rastislav Mochnacký ako riaditeľ spoločnosti FTA, ktorá stavala a prevádzkuje novú arénu, netajil spokojnosť s úvodnou zaťažkávacou skúškou.
„Samozrejme, že mi spadol kameň zo srdca. Po niekoľkých desiatkach rokov sa podarilo v Prešove postaviť prvú modernú športovú infraštruktúru na európskej úrovni. Môžu sa tu organizovať športové turnaje najvyššej úrovne,“ konštatoval.
Futbal Tatran Arénu teraz čaká certifikácia UEFA.
Komanický: Mohol už stáť a byť lacnejší
Člen siene slávy prešovského športu, futbalový hráč, tréner a bývalý mestský poslanec za Smer Mikuláš Komanický sledoval peripetie okolo výstavby FTA dlhodobo.
„Keď si spomínam na roky 2013 - 14,keď futbalový zväz vypísal sumu dva a pol milióna eur pre mestské futbalové kluby, bol problém, že Tatran nebol mestský klub, ale bol v súkromných rukách. Napriek tomu sa mesto pripojilo k pánovi Miroslavovi Remetovi a tým získalo nárok na tú dotáciu, ale to, čo sa potom začalo diať, bolo nenormálne,“ otvorene povedal.
„Bol som celé to obdobie mestským poslancom, videl som, čo sa robí a som presvedčený, že dnes vo 'vipke' stretnem niektorých tých, ktorí boli proti tomu, aby sme odkúpili tento štadión a ktorí kládli polená pod nohy celej výstavbe,“ povedal s dôvetkom, že keby sa bol postavil štadión vtedy, bol by o polovicu lacnejší.

Jakubko zastúpil Panenku
V sobotu žil Prešov otvorením Futbal Tatran Arény, slávnostný program spestrili aj hudobníci Marián Čekovský a Martin Husovský.
Hlavné slovo však mali futbalisti. Na trávniku sa v exhibičnom zápase predstavili veľké mená nedávnej i skoršej histórie. Internacionáli Tatrana vyhrali nad internacionálmi Slovenska a členmi Klubu ligových kanonierov 3:2, pri nasledujúcich penaltách bol pomer opačný, 2:4.
Jeden z pokutových kopov efektne premenil panenkovským dloubákom zeleno-biely Martin Jakubko.
„Je tu Tondo, takže to bolo preňho. Ale rozhodol som sa v poslednej chvíli, ako to kopnem,“ povedal bezprostredne na to.
Na margo nového štadióna dodal: „Nádhera. Dúfajme, že bude toľko ľudí chodiť aj na ligu. Keď už máme taký štadión, bola by škoda, keby nechodili. Chlapcom treba zagratulovať k postupu, musíme sa tešiť všetci v Prešove.“
Zvara: Boli to najkrajšie roky
Penaltu premenila aj ďalšia legenda spätá s Tatranom. Vladislav Zvara práve na tomto mieste začal veľkú futbalovú kariéru, zahral si napríklad proti Dundee United či Realu Zaragoza.
„Sú to najkrajšie spomienky. A som veľmi šťastný, že tento nový stánok prišiel v ten správny čas, aby Tatran už hral na domácom ihrisku ligu a nadviazal na históriu. Minimálne sa čím dlhšie udržať v najvyššej súťaži a postupne nech pribudnú nejaké poháre. Držím palce,“ povedal Zvara, ktorý momentálne žije v Košiciach, kam z Prešova prestúpil.
Zvara bol v zostave v historicky prvom zápase reprezentácie Slovenska 20. apríla 1994.
Reprezentačný dres si v 54 dueloch obliekol jeho niekdajší spoluhráč z Tatrana Stanislav Varga. Ako uviedol pre médiá, kapacita štadióna 6 500 miest je dostatočná, len ju treba zaplniť aj na ligu.
Fakty
Internacionáli Slovenska a Klub ligových kanonierov - Internacionáli Tatrana Prešov 2:3 (1:2)
Rozhodcovia: Micheľ - Benko, Klovanič, hralo sa 2x35 minút
Zostavy: Internacionári SR a KLK: Mucha, Čobej, Fišan - Medveď, D. Borbély, Ľ. Luhový, Timko, Kinder, Pecko, Glonek, F. Kunzo st., F. Králka st., Štafura, Laurinc, Semeník, Hanc, Had, Ivana, Breška, Obšitník, Obžera, Hološko, Orabinec, Janočko, J. Novák, Greško. Tréneri: L. Petráš, A. Danko.
Internacionáli Tatrana Prešov: Buchta, Ferenc - Šesták, Jakubko, S. Varga, Kožlej, Jambor, Kentoš, Dupkala, Gombár, Prusák, Hricov, Molka, Talášek, Höger, Petruš, Kovalik, Viazanko, Hajdučko, Zvara, Micherda, V. Chovan. Tréneri: M. Komanický, J. Bubenko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári