PREŠOV. Problematický prenájom autobusov, zmena strážnej i upratovacej firmy, právny audit s nulovým výsledkom či poradenstvo pred kľúčovou investíciou za štyristotisíc eur. Správa hlavného kontrolóra v akciovej spoločnosti Dopravný podnik mesta Prešov vzbudila rozruch.
Kontrolu schválilo mestské zastupiteľstvo na základe návrhu poslanca a člena dozornej rady dopravného podniku Mariána Damankoša (KDH) a týkala sa obdobia, počas ktorého pôsobil ako štatutár podniku Peter Davidov.
Ten pre Korzár tvrdil, že správa je pokusom o dodatočné preukázanie jeho nekompetentnosti a obhájenie jeho „neoprávneného odvolania“ z čela podniku. Zistenia kontroly sú podľa neho účelové, zavádzajúce a nekorektné.

Správa celkovo obsahuje 44 kontrolných zistení a navrhuje prijať do konca mája 20 opatrení. Hlavný kontrolór Alexander Ernst ju predložil mestskému zastupiteľstvu.
Zobralo ju na vedomie a prijalo uznesenie na základe návrhu poslanca Martina Eštočáka z klubu nezaradených, v ktorom žiada primátora, aby zabezpečil vyčíslenie a vymáhanie škôd a zvážil podanie podnetu na orgány činné v trestnom konaní. Za hlasovalo 19 poslankýň a poslancov.

Hirmanove výhrady
Voči zisteniam sa ohradil nielen exšéf podniku Davidov, ale aj súčasný poverený riaditeľ Karel Hirman. Ešte pred zasadnutím zastupiteľstva poslal dopravný podnik obsiahle vyjadrenie.
„Podstatná časť zásadných a obsiahlo vyargumentovaných námietok, ktoré dopravný podnik vzniesol k návrhu správy kontrolóra, nebola v záverečnom znení správy akceptovaná, alebo bola akceptovaná len čiastočne. Pričom pred finalizáciou správy nedošlo ani k žiadnemu prerokovaniu námietok,“ namietal Hirman.
Podľa neho niektoré tvrdenia a závery kontroly môžu „následne spôsobiť vo fungovaní spoločnosti a jej hospodárení vážne negatívne následky“.
Za zásadný problém poznačil zistenia týkajúce sa plnomocenstva pre Davidova.
„Plnomocenstvo nie je vydané na jeden konkrétny prípad, ani určitú dobu dočasnej prekážky, vykazuje známky generálnej plnej moci,“ píše Ernstova správa. Podľa nej ide o obchádzanie zákona a všetky úkony, ktoré za spoločnosť takto splnomocnenec vykonal, sú neplatné.
„S týmto záverom kontrolného orgánu sa naša spoločnosť zásadne nestotožňuje nielen z hľadiska právneho posúdenia veci, ale považuje ho za nešťastné aj z praktických dôvodov,“ reagoval v stanovisku Hirman, podľa ktorého to môže „vniesť neistotu do existujúcich právnych vzťahov spoločnosti a vyvolať ďalšie nepredvídateľné negatívne dôsledky“.
Ohrozené by tak podľa povereného riaditeľa mohlo byť aj čerpanie eurofondov. Svoj postoj zopakoval aj pred zastupiteľstvom: „Podstatná a zásadná vec zistenia kontroly môže spôsobiť závažné problémy fungovania.“
Hirman uviedol, že právny názor vyjadrený v judikátoch popisuje situáciu inú, než aká nastala v dopravnom podniku.

Ernst: Fungovanie ohrozené nie je
Ernst oponoval, že neistotu do právnych vzťahov nevnáša jeho správa: „Snáď nemyslíte vážne, že niečo také z toho vyplýva. Kontrola na to nemá žiaden vplyv.“
Podľa jeho slov chod podniku zabezpečený musel byť, len poukázal na nesúlad so zákonom. „Je potrebné rozlišovať, čo je absolútna a relatívna neplatnosť zmlúv,“ zdôraznil.
Ako povedal hlavný kontrolór, ide o šesť zmlúv, ktoré Davidov takto podpísal, plus jednu ďalšiu, ktorú posunul ďalej. „Z nášho pohľadu v žiadnom prípade nie je ohrozenie fungovania spoločnosti“ zdôraznil Ernst.
Dopravný podnik trvá na tom, že Davidov bol rozhodnutím jediného akcionára - mesta dočasne poverený vedením spoločnosti a v súlade s Obchodným zákonníkom mal všetky právomoci na bežné úkony v mene podniku.
(Záznam z prešovského zastupiteľstva. Debata o dopravnom podniku začína o 6:24:25 a trvá do 7:47:00)
Plnomocenstvo vymedzovalo rozsah jeho oprávnení a zmluvy, ktoré uzavrel, spadajú medzi obvyklé úkony pri vedení spoločnosti
„V tejto súvislosti vyjadrujeme vážne znepokojenie nad tým, že závery, ktoré podľa nášho názoru nie sú dostatočne odôvodnené a spochybňujú platnosť právnych úkonov spoločnosti, môžu ohroziť nielen prebiehajúce, ale aj budúce čerpanie finančných prostriedkov z európskych štrukturálnych a investičných fondov," zopakoval v stanovisku Hirman.
Takýto vývoj by podľa neho mohol viesť k pozastaveniu možností ďalšieho rozvoja a modernizácie spoločnosti v nasledujúcich rokoch, čo by malo negatívny dopad na kvalitu služieb verejnej dopravy.

Problém s prenájmom autobusov trvá
Ernst odmieta Hirmanove tvrdenia, žeby podstatné námietky dopravného podniku odignorovali.
„Nie je to pravda. Zrátal som to, 43 percent námietok sme uznali a urobili korekciu v našej správe,“ uviedol hlavný kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári