PREŠOV. Prázdna stolička s Jakubovým rebríkom ako bránou do neba a koľajnicami. Tento symbol sa nachádza na pamätnej tabuli na budove nového kolégia v Prešove, ktorú odhalili deň pred 80. výročím konca druhej svetovej vojny.
Pripomína pamiatku 102 židovských žiačok a žiakov, ktorí boli na základe nariadenia vlády Slovenskej republiky vylúčení zo štúdia na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu.
Polovica z nich vojnové utrpenie a nespravodlivé prenasledovanie neprežila.

Mihoč: Mier nie je podanie ruky agresorovi
„Beda tým, čo na zlé povedia: 'Dobré', a na dobré: 'Zlé',“ svieti citát proroka Izaiáša na novej pamätnej tabuli a o tento citát sa v biblickom slove oprel aj Peter Mihoč, biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi a. v.
„Ak dnes niekto hovorí, že mier sa dá dosiahnuť tak, že potrasiete rukou agresorovi, tak hovorí na dobré zlé a na zlé dobré,“ povedal biskup. „Vo štvrtok bude 80 rokov od skončenia vojny a vidíme, že história sa neuzatvára. Na východ od nás znovu horia mestá...“
Mihoč otvorene kritizoval cestu predsedu vlády a Smeru Roberta Fica na oslavy do Ruska.
„Premiér odchádza do Moskvy podať si ruku s Vladimirom Putinom. Tie ruky sú poznačené nevinnou krvou ukrajinských obetí. Postaviť sa vedľa agresora, ktorý dnes vedie ničivú vojnu a pácha zločiny podobné obetiam druhej svetovej vojny, toto nie je oslava slobody a procesu oslobodenia, ale hlboké krivenie reality a hodnôt demokratického sveta, ale najmä Božích princípov,“ konštatoval Mihoč.

„Dovolím si povedať, že je to hlbokým zneuctením všetkých, ktorí bojovali za slobodnú budúcnosť a zápasili s totalitným a nadradeným myslením vtedajších diktátorov. Dnes je potrebné nepotriasať si ruky s tými, ktorí obete vytvárajú, ale skloniť sa pred obeťami a venovať im úctu aj prejav vďačnosti za ich boj za slobodu,“ pokračoval.
Evanjelický biskup Mihoč pripomenul, že stoja pri symbole prázdnych stoličiek v mene pamäti. Nielen historickej, ale aj tej, ktorá je ľudským svedomím.
„Niekto povedal, ty sem už viac nepatríš. Nielen do tejto školy, ale ani do spoločnosti. Lavice sa vyprázdnili a ich stoličky ostali prázdne,“ uviedol biskup Mihoč, ktorý apeloval, aby sme hovorili pravdu, aj keď je nepohodlná.
„Neodhaľujeme len tabuľu, skúšame odhaliť kus pravdy. Aby sa nikdy viac nezopakovali prázdne stoličky,“ uzavrel.

Aby mal kto niesť štafetu
Slávnosti sa zúčastnili aj predstavitelia Židovskej náboženskej obce (ŽNO). Kantor ŽNO Prešov Peter Haber predniesol modlitbu za zosnulých.
Predseda prešovskej ŽNO Peter Chudý konštatoval, že projekt Prázdna stolička, ktorý koordinujú Ľudmila Kónyová a Miroslav Čurlík, od začiatku podporujú a spolupracujú na ňom a rezonoval na celom Slovensku.
„Ďakujem pedagógom tejto školy, že vedú študentov, aby boli čestní a slušní ľudia. A aby držali štafetu odporu proti antisemitizmu,“ zdôraznil.
Damankoš: Tretina školy zmizla
Riaditeľ Spojenej evanjelickej školy Marián Damankoš, ktorý je aj krajským a mestským poslancom za KDH, pripomenul, že pred osemdesiatimi rokmi tvorili Židia pätinu obyvateľov Prešova: „V tom čase malo evanjelické kolegiálne gymnázium tristo žiakov. Bolo bežné, že tretinu tvorili Židia.“
Židovskí obyvatelia postupne prichádzali o svoje práva. Ako pripomenul Damankoš, niektoré boli sprvoti bizarné, napríklad, že nemohli vlastniť bicykel. Potom ich zo dňa na deň vyhodili zo strednej školy. Vyvrcholilo to ich masovým vyvraždením vo vyhladzovacích táboroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári