Pred istým časom začali v rekreačnej oblasti Sigord pri Prešove vyrastať rodinné domy. Po roku 2022, keď do úradu nastúpila Anna Sedláková (KDH) ako starostka obce Kokošovce, do ktorej kataster rekreačnej oblasti patrí, výstavbu nových nehnuteľností zastavila.
V súčasnosti sa stáva na Sigorde aj to, že si ľudia kúpia pozemok a následne zistia, že stavať nebudú. Starostka to nepovoľuje, rovnako ako betónové oplotenie. Tvrdí, že nechce mať zo Sigorda obecný satelit.
Stavebná uzávera je medzi ľuďmi nepopulárna, no stále im vysvetľuje, že stavebný zákon ju nepustí. „Súčasná výstavba prináša veľa problémov pri umiestnení stavieb či oplotenia,“ hovorí starostka.
V obci pracujú na novom územnom pláne a chcú aj regulovať samotnú výstavbu rekreačných chát. „Nechceme, aby niekde bola chata, vedľa nej hotel a potom unimobunka. Musí to byť zjednotené," hovorí Sedláková.
V rozhovore si tiež prečítate:
- Či z rekonštruovaných chát vznikajú domy,
- prečo je vjazd na hlavnú cestu nebezpečný,
- s čím musia počítať ľudia, keď chcú celoročne bývať na Sigorde,
- kto chce v rekreačnej oblasti stavať.
V súčasnosti pripravujete zmeny územného plánu v rekreačnej oblasti Sigord. Čo bude inak?
Chceme docieliť, aby lokalita Sigord bola naďalej rekreačná oblasť s určenými plochami na výstavbu chát. Za obec plánujeme oddychové zóny a tiež chceme rozšíriť parkoviská pri priehrade. Aktuálny územný plán rekreačnej oblasti Sigord je z roku 2004. Potrebujeme ho zmeniť a doplniť a chceme ho uzavrieť do konca roka.
Ako je to všeobecne s výstavbou v rekreačnej oblasti teraz, kým schválite zmeny v územnom pláne?
Nechceme, aby to tu vyzeralo ako v satelite, preto napríklad nepovoľujeme betónové oplotenia. Ľudia si môžu zabezpečiť pozemok, pri chatách sú v súčasnosti pletivá. Bola by však katastrofa, ak by sa to premenilo na betónové pole.
V rekreačnej oblasti v súčasnosti povoľujeme výstavbu chát, no musia byť k tomu splnené podmienky - výstavba je v súlade s územným plánom, k pozemku je zabezpečený prístup a nenachádza sa v ochrannom pásme. Stavebnú uzáveru nemáme, rekonštruujú sa staré chaty, ale nie tak, aby z nich boli rodinné domy.

Povedal vám niekto, že ide rekonštruovať chatu a spravil z toho dom?
Záujemcov o kúpu rekreačných chát alebo pozemkov upozorňujeme, že v rekreačnej oblasti nie sú povolené rodinné domy a nie je tam vybudovaná potrebná infraštruktúra na celoročné bývanie, napríklad osvetlenie či vývoz smetí.
Ľuďom tiež hovoríme, že má ísť o rekonštrukciu, a nie o stavbu novej chaty. Územný plán obce nepovoľuje zmenu rekreačnej chaty na rodinný dom. Stavebný zákon však nedefinuje, aká veľká môže byť rekreačná chata a ani náš územný plán nemá regulatív na obmedzenie zastavanej plochy rekreačnej chaty.
Starostka Kokošoviec
- Starostkou obce Kokošovce vzdialenej z Prešova približne desať kilometrov, sa stala Anna Sedláková (KDH) v komunálnych voľbách 2022. Získala 327 hlasov.
- Peter Barčík (Hlas), jeden z protikandidátov, ktorý skončil na druhom mieste, získal 54 hlasov.
- Účasť v komunálnych voľbách v obci bola 65,41 percenta. Volilo 469 ľudí.
- Pred Sedlákovou bol v úrade Miroslava Skička (nezávislý).
Takže sa z rekonštrukcie chaty môže stať aj celoročné bývanie.
Áno, zákon to nezakazuje. My však upozorňujeme ľudí, že im tam nebudeme poskytovať základné služby ako vývoz odpadu, osvetlenie a udržiavanie prístupovej cesty.
Problém však je, že obec nemá právny vzťah k prístupovej ceste. Je to štátna cesta a spravujú ju štátne lesy, takže s tým nemôžeme nič robiť.
Na výstavbu nových chát, ktoré nie sú v súlade s aktuálnym územným plánom, v súčasnosti stavebné povolenie nedávame. Preto sa stáva, že si ľudia kúpia pozemok a až následne sa informujú na obecnom úrade, či je možné na tomto pozemku stavať. Mali by si to zistiť ešte predtým.
Ak teda chce teraz niekto postaviť novú chatu, je to možné, no len so splnením všetkých podmienok?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári