Dobrovoľníci v občianskom združení Pátrací tím Východ sú súčasťou aj rozsiahlych pátracích akcií. Zapájajú sa do nich spolu s policajtmi a záchranármi. Pátrajú často v ťažšom teréne, dlhé hodiny, a to i v noci.
Hľadali aj nezvestnú turistku, ktorá sa stratila cestou z vrchu Sivec pri Ružíne. Našli ju, žiaľ, už bez známok života.
Dronista MICHAL ONDRIK z pátracieho tímu v rozhovore pre Korzár vraví, že v tíme majú ľudí z rôznych odvetví. Hovorí aj o tom, ako ich možno kontaktovať, a v čom je ich dobrovoľnícka činnosť špecifická.
V rozhovore si tiež prečítate:
- Kedy ich polícia volá na pátracie akcie,
- akú mali najdlhšiu pátraciu akciu,
- v čom je špecifické pátranie po nezvestnej turistke,
- ako sa ich dotkol zákon o mimovládnych organizáciách.
Ste k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku, nezištne, bez nároku na honorár. Fungujete iba na dobrovoľníckej báze?
Áno, všetko, čo robíme, je na dobrovoľnej báze. Nedostávame žiaden honorár za to, že pomáhame. Je to pre nás skôr poslaním ako prácou. Združujeme viac ako 40 dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní vyraziť do terénu kedykoľvek na úkor svojho voľného času, zdravia a financií. Ide o ľudí s dobrým srdcom, ktorých napĺňa to, ak niekoho nájdu a odovzdajú rodine. V tíme máme ľudí z rôznych odborov, ako napríklad elektrikár, mestský policajt, štátny policajt, mechanik, kameraman, klampiar a rôzne iné odvetvia.
Môže sa stať dobrovoľníkom v pátracom tíme ktokoľvek? Alebo to musí byť človek, ktorého dopredu otestujete, či na to má predpoklady, fyzické aj mentálne?
Dobrovoľníkom sa môže stať ktokoľvek, kto má chuť pomáhať druhým bez nároku na odmenu. Niekedy však človek, ktorý príde v dobrej kondícii a plný elánu, zistí, že v prípade, ak sa nájde telo bez známok života, nie je to pre neho. V takýchto prípadoch sa tomu venujeme a poskytneme mu psychológa, ktorý to s ním preberie. Ďalej je to už na zvážení dobrovoľníka, či bude pokračovať, alebo svoju pôsobnosť u nás ukončí.
Sú v pátracom tíme aj ženy?
Áno, náš tím tvoria aj ženy. Často dotvárajú lepšiu atmosféru. Medzi nami ich máme jedenásť.

Vašu činnosť robíte na základe súhlasu, respektíve povolenia od štátneho orgánu na pátranie po osobách. Spolupracujete s policajtmi, hasičmi aj záchranármi. Ako to prebieha?
Naše občianske združenie je akreditované Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky ako ostatná zložka Integrovaného záchranného systému. Môžeme oficiálne spolupracovať so štátnymi orgánmi a môžu nás vyzývať na súčinnosť pri pátraní po nezvestných osobách kedykoľvek počas dňa a počas noci. Okrem toho o pomoc môže požiadať aj rodina nezvestnej osoby.
Na facebooku máte na váš tím kontakty, stáva sa teda, že vás priamo kontaktujú ľudia s tým, aby ste niekoho vypátrali? Ako to potom s nimi konzultujete?
Áno, kontaktujú nás buď na sociálnej sieti alebo priamo na našej webovej stránke, kde máme formulár, ktorý oznamovateľ vyplní a odošle. S oznamovateľom sa skontaktujeme a preberieme potrebné veci. Taktiež ich usmerníme, aby to nahlásili aj na polícii. Samozrejme aj my kontaktujeme políciu s informáciami, ktoré máme, pretože my ju nenahrádzame, ale vypomáhame jej.
V akých prípadoch vás polícia povoláva na pátracie akcie?
Väčšinou nás povolávajú, ak je potrebný väčší počet ľudí na organizované pátrania, ale často nás volajú najmä s technikou, ako sú drony s termokamerou. Na pátraciu akciu idú tí, ktorým to aktuálna situácia umožňuje. Ak je dobrovoľník voľný a môže vyraziť do terénu, určíme miesto stretnutia a spoločne vyrazíme na miesto. Často sa stáva, že je to v poobedňajších a podvečerných hodinách.
Ako často máte pátraciu akciu?
Veľmi záleží od obdobia. Niekedy ideme z jednej pátracej akcie na druhú, inokedy týždne nič. To však neznamená, že nič nerobíme. Ak je takéto „voľno“, využívame čas na písanie projektov, oslovovanie firiem a robíme údržbu techniky.
Pátrali ste napríklad po nezvestnej turistke na vrchu Sivec pri Ružíne, ale hľadáte aj stratených tínedžerov. V minulosti ste hľadali aj štvorročné dievčatko v Stropkove. Aká bola vaša najťažšia pátracia akcia?
Najťažšia konkrétna pátracia akcia asi nie je. Skôr by sme mohli povedať, že každá pátracia akcia v lesnom teréne je ťažká, pretože nikdy nevieme, do čoho ideme a na východnom Slovensku je terén často členitý.
Medzi najdlhšie pátracie akcie však patrí tá, ktorá trvala štyri dni po sebe po desať hodín denne. Počet ľudí je rôzny, niekedy príde na pátraciu akciu 40 ľudí, niekedy 20 a niekedy aj 100. Do počtu ľudí berieme aj políciu, dobrovoľných hasičov, hasičov, kynológov, vojsko a ostatných.
Čo všetko je súčasťou pátrania, na čo je potrebné myslieť napríklad pri príprave?
Každá pátracia akcia je špecifická. Musíme sa vžiť do kože nezvestného a premýšľať tak, ako premýšľa on. Najprv musíme získať čo najviac informácií o osobe, aké sú jej obľúbené miesta, kde zvykne chodiť, čo všetko nechala doma, či pije alkohol, či má skúsenosť s drogami. Každá informácia je kľúčová, ale často sú niektoré zamlčané alebo sa k nim dostaneme neskoro.
Pri každej pátracej akcii musíme myslieť hlavne na svoju bezpečnosť a nepodceňovať svoje sily. Samotná príprava nie je nejako špecifická. Ide skôr o akcieschopnú techniku, teda nabitie bateriek a menší servis techniky. To sa však robí vo voľnom čase alebo po každej pátracej akcii.
Nedávno ste mali pátraciu akciu po nezvestnej turistke na Sivci, ktorú ste našli už bez známok života. V čom je takáto pátracia akcia špecifická?
Je to špecifické v tom, že sme ju hľadali v členitom teréne, a v takomto prípade je potrebné postupovať veľmi opatrne. Tým, že išlo o skúsenú turistku, dávali sme dôraz na turistické chodníky a ich okolie a taktiež aj okolie skalných zrázov, ktoré sú nebezpečné.
Poslanci Národnej rady nedávno schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Prináša viaceré zmeny. Pre organizácie sa má napríklad zaviesť povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti a sprístupňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami. Ovplyvnilo to nejako vašu činnosť?
Našu činnosť to neovplyvňuje. Ak budeme vypracovávať výkaz o transparentnosti, budeme postupovať v súlade so zákonom. Všetka naša technika je financovaná z vlastných zdrojov, prípadne z projektov, od nadácií a od jednotlivých darcov. Taktiež každý rok zbierame 2 percentá z dane, ktoré nám pomáhajú pokrývať náklady či už na chod webu alebo reklamné predmety.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári