PREŠOV. Bol jedným z posledných pamätníkov Prešovského soboru, v ktorom gréckokatolícku cirkev vynútene pohltila pravoslávna cirkev.
Pred piatimi rokmi si Imrich Marinčák prevzal medailu za utrpenie spôsobené komunistickým režimom a pamätný list z rúk vtedajšieho vladyku Jána Babjaka, prešovského arcibiskupa metropolitu.
V čase likvidácie gréckokatolíckej cirkvi pred 75 rokmi bol bohoslovcom v kňazskom seminári v Prešove.
V pondelok vo veku 97 rokov gréckokatolícky kňaz Imrich Marinčák vydýchol naposledy.
Zádušná svätá liturgia s pohrebnými obradmi bude vo štvrtok o 10.30 hod. v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove. Liturgiu bude sláviť vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita.
Telesné pozostatky zosnulého budú potom uložené na cintoríne v Prešove - Solivare. Oznámilo to Informačné stredisko Prešovskej archieparchie.

Vytrvalý od mladosti
Imrich Marinčák bol považovaný za muža hlbokej viery, pokory a vytrvalosti. Narodil sa 8. júla 1928 vo Fulianke neďaleko Prešova.
„Už ako mladý človek zakúsil tvrdosť života, keď bol počas 2. svetovej vojny odvlečený príslušníkmi Hlinkovej gardy a nemeckej SS do koncentračného tábora v Nemecku, odkiaľ sa mu podarilo utiecť a vrátiť sa na Slovensko. Počas tohto ťažkého obdobia slúžil ako pomocník partizánom, čo ho stálo ďalšie zajatie,“ uviedlo arcibiskupstvo.

Vždy sa chcel stať kňazom
Napriek všetkému však Marinčak nestratil nádej a stále sa chcel stať gréckokatolíckym kňazom. V prešovskom seminári ho ako bohoslovca zastihol Prešovský sobor. Nepoddal sa, na pravoslávie neprestúpil.
Sám na tieto časy spomínal slovami: „Pred 28. aprílom nám všetkým bohoslovcom oznámil vicerektor otec Michal Sabadoš, aby sme sa rozišli domov, lebo vraj sa niečo chystá. O niekoľko dní sa začalo zatýkanie našich kňazov a aj na faru do Fulianky prišli príslušníci Štátnej bezpečnosti a zobrali so sebou otca Hilariona Iľkoviča. Ja, spolu s bohoslovcom Jánom Rindošom, sme vstúpili do nášho chrámu a s úctou sme odniesli Najsvätejšiu Eucharistiu na faru do Tulčíka, kde sme ju odovzdali miestnemu rímskokatolíckemu kňazovi.“
V máji 1950 sa spolu s ďalšími ôsmimi spolužiakmi ocitol vo väzení v Prešove. V malej cele mali štyri lôžka a bohoslovci museli ukázať silnú vôľu. Ponuku pokračovať v štúdiu na pravoslávnej fakulte, ktorú im dal jeden z kedysi blízkych kňazov biskupa Gojdiča, neprijali.
So svojimi spolubratmi zažil väzenie a sústreďovací tábor, kde boli spolu s ním aj ďalší gréckokatolícki kňazi a biskup Vasiľ Hopko.
Po mesiaci dostal povolávací rozkaz a nastúpil k „PTP-ákom“ na severnú Moravu na základný výcvik. Potom bol preložený na Sázavu, kde jeho pracovná čata kopala zárez pre železničnú trať Praha - Havlíčkův Brod.
Odolal následnej ponuke na štúdium pravoslávnej teológie v Prahe. Preto mu vojenčinu v pomocnom technickom prápore predĺžili na neurčito. Do civilu bol prepustený až koncom roku 1953.

Osudy po návrate
Po návrate domov si otvoril v Prešove antikvariát a neskôr pracoval v Poľnohospodárskych stavbách v Prešove, kde strávil 30 rokov. V roku 1990 odišiel do dôchodku.
Po obnove gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 si Marinčák dokončil teologické štúdiá, no prijať kňazskú vysviacku mu štátna moc opäť znemožnila. Chcel ostať verný službe cirkvi, preto pôsobil ako kantor v prešovskej katedrále. Veriaci dobre poznali jeho basbarytón, spevom v katedrále ich sprevádzal desiatky rokov.

Vysvätený až na dôchodku
Dočkal sa aj vytúženej kňazskej vysviacky, už v dôchodkovom veku, ako 68-ročný. Prijal ju v roku 1997 z rúk vtedajšieho vladyku Jána Hirku. Napriek pokročilému veku slúžil ako výpomocný duchovný v katedrálnom chráme. Vytrvalo vysluhoval sviatosť zmierenia.
Otec Imrich bol aj dobrým a verným manželom i otcom. V roku 1959 sa oženil so Zuzanou Sabolovou, s ktorou vychovali tri dcéry: Ivetu, Máriu a Miladu.
„Život otca Imricha Marinčáka bol tichým, ale pevným svedectvom vernosti Bohu a cirkvi, a to aj v časoch prenasledovania, nespravodlivosti a mlčania. Jeho kňazské ruky žehnali, odpúšťali a modlili sa. Jeho srdce bolo otvorené pre Boha aj pre ľudí,“ vyjadrilo sa o zosnulom arcibiskupstvo.

Prešovský sobor
Imrich Marinčák bol pravdepodobne posledným žijúcim účastníkom Prešovského soboru. V réžii komunistickej strany a tajnej služby sa uskutočnil 28. apríla 1950 v sále Čierneho orla v Prešove. Prijatý bol na ňom vopred pripravený manifest, podľa ktorého gréckokatolícka cirkev ruší jednotu so Svätou stolicou a jej veriaci sa „vracajú do lona“ pravoslávnej cirkvi.
„Prešovský sobor bol vopred zinscenovaným zhromaždením, následkom ktorého bola gréckokatolícka cirkev v Československu postavená mimo zákona. Bol to násilný zásah, známy ako Akcia P. Nastala perzekúcia gréckokatolíckych biskupov, kňazov a veriacich,“ opísal túto historickú udalosť hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.
Po sobore boli tí, ktorí neprijali pravoslávie, prenasledovaní. Mnohí skončili vo väzení. Medzi najvýznamnejších postihnutých patrili biskupi Pavol Peter Gojdič a Vasiľ Hopko. Obaja zažili dlhoročné väzenie. Gojdič, odsúdený za vlastizradu, v leopoldovskej väznici v roku 1960 zomrel.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári