PREŠOV. Mestské zastupiteľstvo v Prešove na svojom pondelkovom zasadnutí schválilo novú metodiku zmien a doplnkov Územného plánu mesta Prešov. Cieľom schválenej metodiky je podporiť výstavbu nájomných bytov a zároveň výrazne sprehľadniť a stransparentniť celý proces zmien územného plánu.
Rozsiahla diskusia
Po predstavení návrhu hlavným architektom mesta nasledovala rozsiahla diskusia, po ktorej poslanci návrh podporili. Ako uviedol primátor František Oľha (Demokrati), schválenie metodiky predstavuje významný krok k tomu, aby mesto dokázalo efektívnejšie regulovať výstavbu na svojom území a zároveň získavať byty do svojho vlastníctva.
„Výrazne to stransparentní celý proces, otvorí sa viac pre verejnosť a ako mesto budeme oveľa pevnejšie držať v rukách, čo sa nám vlastne na našom území bude stavať. Najdôležitejšie je ale to, že môžeme týmto spôsobom relatívne rýchlo začať zvyšovať počet mestských nájomných bytov,“ uviedol Oľha po hlasovaní.
Nechceli opakovať historické chyby
Ako uviedol hovorca mesta Prešov Michal Hudák, pri každej zmene v nejakej lokalite mesta bude musieť vzniknúť už aj štúdia celého územia, ktorá jasne zadefinuje, čo v tom území po zmene má a nemá byť, kde bude zeleň, ihriská, kde parkoviská a podobne.
„Nemali by sa tak opakovať historické chyby z minulosti, kedy investor síce dodal určitú vizualizáciu, ale po zmene regulatívu v podstate postavil to, čo chcel a daný regulatív to nezakazoval,“ vysvetli Hudák s tým, že prvýkrát budú mať aj poslanci a občania možnosť verejne vidieť a pripomienkovať konkrétny zámer a urbanistickú štúdiu, ktorá sa stane záväzným územnoplánovacím podkladom.
Nič iné, ako to, čo takto komplexným procesom schvaľovania prejde, sa na danom mieste nebude môcť ani do budúcna postaviť.
Urbanistická štúdia
Urbanistická štúdia, ktorá jasne stanoví, čo sa v danej lokalite môže nachádzať, sa totiž stane povinnou súčasťou každej zmeny v území. Tento dokument bude záväzný pre všetkých ďalších investorov. Nový mechanizmus zároveň umožní mestu uzatvárať s developermi zmluvy o kontribúcii. Tie by mali zaručiť, že po dokončení výstavby získa mesto časť bytov ako nefinančné plnenie. Metodika podľa mesta zároveň zavádza trojstupňovú kontrolu a posilňuje možnosť pripomienkovania zo strany verejnosti, čím má výrazne eliminovať potenciálne korupčné riziká.
Nedostatok nájomných bytov
V meste Prešov je podľa Hudáka akútny nedostatok nájomných bytov, čo tlačí ceny nájmov smerom nahor a stávajú sa cenovo oveľa ťažšie dostupnými. Vytváranie nového bytového fondu, ktorý by malo pod kontrolou mesto je cesta ako vytvoriť dostupnosť bývania napríklad aj pre ľudí z kľúčových profesií.
„Ak mladí Prešovčania doštudujú a chceme, aby svoju profesiu rozvíjali práve v Prešove, potrebujeme im vytvárať podmienky na život. Rovnako tým, ktorí odišli študovať do zahraničia a majú ambíciu stať sa špičkovými odborníkmi v rôznych profesiách, musíme dať dôvod sa sem vrátiť. Jedným z nich by mala byť aj perspektíva toho, že si tu nájdu bývanie za rozumnú cenu,“ dodal primátor mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári