nie kultúrneho dedičstva? Zlepšuje sa situácia, alebo sa trecie plochy prehlbujú?
PREŠOV. Medzinárodný deň pamiatok a historických sídiel pripadá na 18. apríla. To je jeden z dôvodov, prečo sme sa zhovárali s riaditeľkou Krajského pamiatkového úradu Prešov Máriou Polákovou.
Rekonštruovaných pamiatok je dosť
Nedostatkom práce v súčasnosti pamiatkari netrpia. Nové žiadosti prichádzajú na úrad denne. "Sme radi, že sa pamiatky obnovujú, pretože je to tiež jeden z pozitívnych signálov. Prešovský kraj je skutočne najbohatším krajom na Slovensku, čo sa týka kvantity i kvality pamiatok," uviedla riaditeľka úradu, ktorý vydáva rozhodnutia o všetkých druhoch obnov.
Obnovené nehnuteľnosti v centre
Okrem bežných rekonštrukcií sa nájdu aj také, ktoré sa neopakujú často, a ktoré intenzívnejšie vníma aj široká verejnosť. Často pri nich dôjde k novým nálezom.
"Medzi takéto patrí napríklad obnova tzv. starej mestskej školy, domáci to poznajú ako knižnicu v centre mesta. Prebiehal historicko-architektonický výskum, ktorý ukázal na nové nálezy. A pri reštaurátorskom výskume, ktorý sme tiež predpísali už pri zámere obnovy, sa potvrdilo, že v centrálnej sále na druhom nadzemnom podlaží sa našla kvalitná maliarska výzdoba. Momentálne je očistená, odstránené sú všetky nánosy a začína sa reštaurovať," uviedla M. Poláková.
Viditeľnou zmenou prešla aj fasáda Klobušického paláca (Hlavná 22, terajšie sídlo Krajského súdu v Prešove - foto na titulnej strane). "Veľký časový úsek bola zakrytá a obávali sme sa, že na fasáde po zlej obnove strechy, ktorá sa tam svojho času udiala, už nebude čo zachraňovať. Veľkým fortieľom reštaurátorov sa to však podarilo, fasáda sa zaskvela."
V centre Prešova upúta zrak okoloidúcich aj obnovená južná fasáda na budove starého evanjelického kolégia.
Kľúčom je komunikácia
Aký je trend ochrany pamiatok? Pri veľkej výstavbe dochádza skôr k stretom záujmov investora a pamiatkarov? Alebo sa situácia zlepšuje? "Zlepšuje sa. Tým, že každá z pamiatok má konkrétneho vlastníka a tomu čím ďalej, tým viac záleží na tom, aby obnova jeho objektu, ktorý je zároveň pamiatkou, bola aj kvalitná."
Podľa riaditeľky pamiatkového úradu si dnes investori zväčša nechajú vysvetliť, že historická inakosť objektu ho "natoľko ozvláštňuje, že sa stáva istým magnetom a zároveň hodnotou. Má to teda dopad aj na ekonomickú stránku toho objektu, zhodnocuje ho. V tomto sa urobil veľký pokrok".
Zároveň však dodala, že rokovania sú často náročné. "Som človek, ktorý veľký význam dáva komunikácii a tá dokáže zachrániť veľa vecí." Kľúčom k spokojnosti je podľa M. Polákovej práve vzájomná komunikácia, argumenty a počúvanie jeden druhého. "Skúsenosť ľudí naučí, že pamiatkari naozaj nie sú tí, ktorí chcú niečo brzdiť, ale chcú, aby hodnoty boli zachované," dodala.
PROJEKT
Pripravuje sa nová evidencia
Pamiatky sa budú v Prešove evidovať novým spôsobom. Vytvorením evidencie a zaradením pamätihodností do nej sa zdôrazňuje ich význam ako súčasti kultúrneho dedičstva. Za týmto účelom zriadilo mesto deväčlennú odbornú komisiu. Za mesto Prešov v nej bude zástupca z odboru hlavného architekta, odboru strategického rozvoja, odboru školstva, kultúry a športu. Svojho člena bude mať aj Krajský pamiatkový úrad, Šarišská galéria, Krajské múzeum, Prešovská univerzita, Štátny archív, Knižnica Pavla Orzságha Hviezdoslava. Komisia si zvolí svojho predsedu. Bude mať aj svojho sekretára, ktorý však nebude mať hlasovacie právo.
Mestská rada o tomto návrhu nemusela dlho rokovať. "Na Mestskej rade k tomu neboli v podstate žiadne pripomienky. V takej podobe tu evidencia ešte nebola," informoval Jozef Višňovský, prednosta Mestského úradu v Prešove.
Prečo sa v komisii nenachádza aj zástupca mestského zastupiteľstva? ,,Mesto to doteraz nerobilo, je to akoby novinka. Komisia bude pozostávať z odborníkov, ktorý budú po profesionálnej stránke a osobnostnej stránke na istej úrovni. Nebolo by to dobré, ak by sa tam nachádzali aj poslanci, keďže komisia má mať kvázi stály charakter. A predsa len, mandát poslanca je na určitý čas,"
Majiteľ pamätihodnosti bude mať isté práva, ale aj povinnosti. "Bude sa musieť starať o budovu, ale na druhej strane bude mať šancu získať aj finančnú výpomoc od mesta. Vlastník by mal mať aj právo odmietnuť zapísať do evidencie svoju pamätihodnosť," povedala poslankyňa mestského zastupiteľstva Mária Kusendová (Smer).
(jen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári