PREŠOV. "Za našou bytovkou je niekoľko kontajnerov asi zo štyroch vchodov. Nie sú na nich žiadne prístrešky. Keď nám tie odpadky Rómovia rozhádžu, tak je to tu otrasné a ja sa mám na to cez okno pozerať," rozčúlila sa obyvateľka bytovky. A pokračovala: "Niekedy tu na tráve pri kontajneroch parkujú autá, a keď ešte začne pršať, tak je tu totálna katastrofa. Neporiadok z odpadkov a strašné blato."
Musia napísať konkrétnu žiadosť
Podľa slov výkonnej riaditeľky Technických služieb mesta (TsmP) Prešov Andrey Marcinkovej je potrebné zo strany tam bývajúcich občanov sformulovať žiadosť s konkrétnou požiadavkou, ak by napríklad chceli vybudovať stojiská na zberné nádoby s možnosťou uzamykania, aby sa chránili pred vandalizmom. "Treba napísať konkrétnu žiadosť. Je ju potrebné adresovať mestskému úradu, oddeleniu životného prostredia, ktoré ju posúdi technicko-architektonicky a, samozrejme, mesto musí zo svojho rozpočtu prideliť pre túto aktivitu finančné prostriedky. Až následne môžeme zabezpečovať výstavbu stojiska," informovala A. Marcinková.
O poriadok by sa mali starať policajti
Jednoduchšou možnosťou by mohlo byť uzamykanie jednotlivých kontajnerov. "To je však z prevádzkového hľadiska (zber a vývoz odpadu) značne náročné, nie však nemožné. Zabezpečujeme to takýmto spôsobom, ale u podnikateľských subjektov, nie u bytových domov," uviedla v stanovisku Marcinková.
O poriadok by sa mali podľa riaditeľky TsmP starať mestskí policajti. "V prvom rade by mali oni dohliadať na čistotu a monitorovať stav aj okolia kontajnerov, či už voľne stojacich, alebo aj v boxoch. V zmysle príslušnej legislatívy mesta je to ich povinnosť, našou je zanechať po vysypaní box, respektíve okolie kontajnerov čisté. Teda v čase vývozu," zdôraznila Marcinková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári