Slovensku, teda aj opály sú majetkom štátu, sú chránené zákonom. Napriek tomu do opálových baní v Dubníku smerovali kroky mnohých ľudí. Hľadali tu opály a robili si z nich domáce zbierky. Medzi "čiernych" hľadačov opálov patril aj dnes už 78-ročný Bardejovčan Ladislav Jaszay.
Opály začal hľadať pred tridsiatimi rokmi, vtedy sa prvýkrát vybral na Dubník. "Bolo tam strašne veľa ľudí a všetci sa hrabali v zemi," skonštatoval a dodal, že Rómov tam v tom čase nebolo. Ale neskôr, keď spoznali hodnotu opálov, sa ich tam nahrnulo veľa a potom už to bolo na Dubníku nebezpečné. "Mal som z nich strach. Určite väčší, ako z vlkov," skonštatoval a dodal, že v lete sa okolo vlkov dalo pokojne chodiť, hoci boli vo svorke, ľudí si nevšímali. Jaszay zdôraznil, že pred tridsiatimi rokmi chodili na opály na Dubník aj ľudia s titulmi, boli z Bardejova, z Prešova, z Košíc, ba aj z Čiech. Spomenul si na doktorku, ktorá učila na vysokej škole v Brne mineralógiu. "Nikdy nič nenašla. Dodnes si píšeme. Vo svojich listoch sa stále zaujíma o Dubník."
Za opálmi prešiel neraz v hlbočinách aj vyše 20 kilometrov. V baniach bol aj dvakrát týždenne. "Predstavoval som si to tak, že keď človek príde, opály tam budú všade naokolo. Bol to však veľký omyl. Človek musel v potu tváre kopať, aby sem-tam niečo našiel, neraz som musel vykopať jamu aj dva metre hlbokú." Najväčší opál, ktorý na Dubníku Jaszay našiel, má 260 karátov. Vo svojej zbierke má aj vyvreliny, tiež skalit, trachit, potom andezit a uditrachit. Sú to všetko minerály, v ktorých sa opály nachádzajú. Má aj veľký medový opál. Tiež veci po baníkoch. Konkrétne haliere z roku 1840, gombík a hlinené guličky s ktorými sa hrali deti baníkov. Z roku 1904 má zase drevenú tabuľku zo stĺpa v bani, zbytok koľajničky, a klin, ktorý museli baníci stratiť. "Bol spečený tak, že nebolo vidieť, čo to vlastne je, doniesol som si ten zhluk domov a očistil." Našiel aj pušku - predovku. "Ale stalo sa, že keď som sa jej dotkol sa rozsypala a ostala len kôpka popola."
Jaszay opály aj brúsil. Vyrobil si brúsku. V čase, keď bola u nás ešte železná opona, prišiel zo zahraničia strýko a doniesol časopis v ktorom bol návod. Zdôraznil, že brúska na opály musí mať 650 obrátok, lebo ak sú vyššie, tak sa opál spáli. Vybrúsené opály, ktoré má Jaszay doma, sú menšie ako štyri karáty, ale zato hrajú farbami. "Sú drobné, musel som ich brúsiť cez zväčšovacie sklo," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári