platiť ešte dlho. Navzdory politickému zriadeniu, životnej úrovni, či vedecko-technickému pokroku.
Táto téma je bohatým zdrojom podnetov pre diskusie rôznych náboženských skupín, filozofov, sociológov, psychológov, politikov, jednoducho konzervatívcov či liberálov. Nech sú už názory na význam a fungovanie tradičnej rodiny akékoľvek, myslím si, že nikto nič lepšie ešte nevymyslel a asi dlho ani nevymyslí.
Prečo som zvolil tento úvod? Pýtame sa, kde pramenia agresivita, násilie a neúcta k "posvätnosti" a nedotknuteľnosti hmotného alebo duševného vlastníctva človeka a jeho osobnej slobody?
Vo svete plnom egoizmu, zloby a násilia sa postupne stávame voči týmto neduhom imúnni. Počúvame o tom z rôznych strán a tak sme si už vypestovali hrošiu kožu. Hlavné je, že sa to netýka nás. Dokonca ľudské tragédie sa stávajú premieľanými témami na zastávkach, v prostriedkoch hromadnej dopravy, v čakárňach u lekára a čo ja viem, kde všade. Koľko stojí ľudský život, v dobe, kedy sa dá vyčísliť a zmerať "všetko?"
Brutálna vražda 17-ročnej dievčiny pri bare s diskotékou v jedenásťtisícovom Stropkove, kde pozná každý každého, obrátila mesto doslova naruby. Zaoberá sa tým magistrát, poslanci. Analyzuje sa, dedukuje, vyvodzuje, komentuje, špekuluje, poznamenáva. "Dalo sa to čakať. Správanie mladistvých sa nám vymklo z rúk. Nerešpektujú ani vlastných rodičov. Dajme väčšie kompetencie mestskej polícii..." Ozývajú sa hlasy volajúce po časoch, kedy platil školský poriadok aj mimo školy a učitelia-policajti suplovali úlohu rodičov. Kto by dnes robil túto službu? Veď učiteľ sa dnes pohybuje na zostupujúcich priečkach v hitparáde žiadaných a ocenených povolaní.
"Aké je zlaté," zvykneme adresovať pyšným rodičom ratolestí pri nazeraní do kočíkov. Prečo z jedných vyrastú úspešní ľudia s morálnymi hodnotami a z iných devianti? Nehovoriť o problémoch neznamená, že nie sú. Deti sú v súčasnosti vystavené oveľa väčším tlakom, ako boli ich rodičia. Vraj najlepšie je učiť sa na cudzích chybách, ale až poučenie na vlastných, prinesie "vzácnu" osobnú životnú skúsenosť. Neraz zaplakali tí, ktorí sa v súvislosti so svojimi deťmi bili povýšenecky do hrude a hovorili: "Mne sa to nemôže stať." Nechcem moralizovať, aj keď morálka sa nedá odtrhnúť od žiadneho ľudského konania. Vnútili sme tomuto svetu hudobné a filmové vzory stojace na pomýlených hodnotách. Tie si často liečia svoje
depresie, nezvládnutú popularitu a vzťahy alkoholom a inými drogami. Potom po týchto "receptoch na šťastie" siahajú aj mladiství, ktorí nie sú schopní alebo sa boja vyrovnať s realitou, pretože sú na ňu sami. Je už neskoro volať po protidrogových policajných raziách a liečiť následky. Zvaľovať vinu na políciu tiež nie je riešením. Tá vždy bude vo svojej podstate represívnym orgánom.
Rada na záver. Rodičia, investujte svoj čas do všeličoho iného, len nie do svojich detí. Prognóza: S veľkou pravdepodobnosťou vyrastú pre polepšovne a väznice. Mimochodom, ich úroveň v poslednom období stúpa. Bude to však stáť nemálo bezsenných nocí a sĺz vás, tých, ktorým ublížia a peňazí nás daňových poplatníkov. C´est la vie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári