včelárskych pomôcok s možnosťou výmeny vosku a voštiny za medzistierky. Samozrejme, nechýbala ani ochutnávka medu a medoviny.
Spomínali aj na učiteľa včelárstva v ich regióne, Petra Kotuliča z Jurkovej Vole. Neskôr pôsobil ako učiteľ vo viacerých obciach na okolí a pri každej škole vytvoril vlastnú včelnicu. Postupne získal množstvo vedomostí aj skúseností. Keďže sa s nimi rád podelil, ľudia na okolí ho začali považovať nielen za učiteľa školákov, ale aj včelárov.
"Nedele, kde včelári získaval vedomosti a obdivovali jeho svojpomocne vyrobené včelárske pomôcky, úle, slnečný vytápač vosku a napájadlá patria k príjemným spomienkam mnohých z nás. Choval včelie matky nielen pre seba, ale aj pre priateľov včelárov," povedal o ňom Michal Kriľ zo Svidníka (na snímke). Dodal, že Kotulič mal tiež veľkú zásluhu pri potláčaní klieštika, ktorý sa v regióne rozšíril v 70-tych rokoch.
Za všetko čo kedy bolo napísané a publikované o činnosti svidníckych včelárov zase vďačia Andrejovi Dulebovi, ktorý začal písať kroniku včelárov. Jeho pokračovateľmi sú Michal Kriľ, Ján Hvozda a Mária Gajdošová. Do fotoalbumu zo života včelárov teraz prispieva Štefan Zelizňák.
V živote je to už tak. Radosť sa strieda so smútkom a ani svidníckym včelárom sa nevyhli nepríjemné udalosti. Napríklad v roku 1976, keď družstvo v Nižnom Orlíku chemicky ošetrilo kvitnúcu repku bez varovania včelárov. Výsledkom bolo oslabenie asi 60 percent včelstva v celom chotári. Rok 1989 bol tragický pre troch chovateľov, keď vypukol mor včelieho plodu. Museli vtedy všetko včelstvo spáliť. Mor sa však objavil po troch rokoch znova. Keď sa vrátil aj v roku 1994 v okruhu okolo Svidníka bola nariadená na jeden rok karanténa.
"Štefanovi Štefanišinovi vo Vyšnom Orlíku sa nasťahoval do kočovného voza ku včelám Róm z Krajnej Bystrej. Chcel sa zohriať a vo voze založil oheň. Zohrial sa, ale nanešťastie tak, že zhoreli aj všetky včely," pridal spomienku M. Kriľ. Stali sa aj krádeže, raz včelárovi vzala úle veľká voda. Ale vari za najväčšie nešťastie považuje to, ktoré sa stalo Štefanovi Zelizňákovi vo Vyšnom Mirošove. Jedného dňa totiž zistil, že včielky nelietajú a keď hľadal príčinu, čakalo ho nemilé prekvapenie. Boli otrávené. Pri vyšetrovaní sa zistilo, že do úľov niekto vstrekol jed a 11 včelstiev zahynulo.
Ani tieto nešťastia však 119 včelárov z okresu Svidník neodradili a naďalej sa s láskou venujú svojmu koníčku. Ten je síce náročný na čas aj peniaze, ale výsledok stojí za to. Úle plné medonosných včiel a sladké pochúťky, ktoré sú pre ľudí lákadlom aj liekom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári