svalovej hmoty. U niektorých pohľad na svalnaté telo vyvoláva obdiv, iní zasa znechutení odvracajú tvár. O tomto fenoméne vie svoje Stropkovčan Ladislav Andrejko (42), ktorého práve kulturistika zaviedla do slnečného Grécka a vďaka svojej vytrvalosti v nej dosiahol svoj Olymp.
Kulturistike sa začal venovať v 14 rokoch pod vedením lekára Emila Murgu, ktorý prišiel do Stropkova z českého Dečína, keď už predtým si z USA a Kanady priniesol profesionálny preukaz trénera. Prvý impulz k spolupráci prišiel na lekárskej prehliadke. Povedal mi, že mám ideálnu 'kostru' pre kulturistiku, lebo som mal tenké kosti a vďaka atletike som bol samý sval," zaspomínal L. Andrejko.
Ich spoločné aktivity už potom nabrali rýchly spád. Zriadili si posilňovňu a začala sa rodiť kariéra mladého kulturistu, ktorá sa dodnes nezastavila.
Ako 14-ročný skončil medzi juniormi na majstrovstvách kraja na 6. mieste. O rok to už bolo 4. miesto a do tretice prišlo víťazstvo. Počas vojenčiny takmer zdvojnásobil svoju hmotnosť zo 65 kg na 110 a hoci sa medzitým kulturistický oddiel v Stropkove rozpadol, rozhodol sa ku kulturistike vrátiť a začal cvičiť vo vlastnej posilňovni priamo doma. Výsledkom jeho snaženia bolo víťazstvo na krajských majstrovstvách, 3. miesto na majstrovstvách Slovenska. To mu zabezpečilo účasť na československom šampionáte, kde obsadil šieste a o rok neskôr siedme miesto.
"V tom čase som odišiel trošku sklamaný z dosiahnutého výsledku do Grécka, kde som bol viac-menej na výlete. Keď som tam prišiel, mala v krátkom čase prebehnúť súťaž Mister Odysea a tak som sa začal sám pripravovať. Hoci som po grécky nevedel, vzal som prvú prácu, ktorú som našiel - asistenta trénera v gréckej posilňovni. Bez jazyka to však bolo ťažké. Musel som si pomáhať nemčinou a ruštinou, no po mesiaci som sa už po grécky dorozumel.
Na spomínanej súťaži Mister Odysea skončil v konkurencii 15 pretekárov z Talianska, Španielska, Turecka a Cypru na 6. mieste. "Zaumienil som si, že z Grécka neodídem, pokiaľ nezvíťazím. O rok som skončil už tretí. Potom však konečne prišli tri roky, kedy som sa pohyboval medzi 1. a 2. miestom, ale od roku 1997 som bol v jednom rade majstrom Grécka a za posledné tri roky som získal tri tituly majstra Balkánu."
Okrem majstra Grécka a Balkánu sa L. Andrejko presadil v roku 1997 aj na majstrovstvách Európy, odkiaľ si priviezol bronz a dve bronzové medaily vlastní aj z majstrovstiev európy v párovke, ktoré získal v rokoch 1999 a 2000.
"Už 28 rokov súťažim na vrcholovej úrovni a darí sa mi preto, lebo sa vyhýbam anabolikám. Tie človeka pomaly žerú, až ho celkom zničia. Chlapci, ktorí dnes súťažia, používajú priveľa anabolík. Udržia sa síce na vrchole 2 - 3 roky, ale ich telo je úplne zničené. Treba postupovať pomaličky a byť trpezlivý. Viem, o čo hovorím, pretože najväčšie úspechy prišli, keď som mal 35 rokov.
Dozvedeli sme sa, že v Grécku súťažia maximálne do 30 rokov a preto na súťažiach vo veku 42 rokov nemá rovesníka. "Pýtajú sa ma, koľko ešte vydržím súťažiť a či nechcem prejsť do kategórie veteránov. Pokiaľ dokážem zdolať 25-ročných chlapcov, nevidím dôvod, prečo by som mal končiť. Necítim sa totiž ešte v stave, aby som nemohol napredovať."
Z nerestí L. Andrejko priznal, že si dopraje cigaretu. Z svojho jedálneho lístka však vylúčil tuky, rafinované cukry a alkohol. Opýtali sme sa aj na tréningové typy pre začínajúcich kulturistov.
"Moderná kulturistika sa dnes riadi trendom, za čím kratší čas čo najviac práce." Preto odporúča rýchle programy s veľkou intenzitou a poctivé opakovania. "Podľa časových možností trénujte 40 minút nie menej ako tri svalové partie a 90 minút celé telo v kombinácii veľký sval - malý sval."
Zaujímalo nás, ktorý z úspechov si váži najviac.
"Pre mňa osobne má váhu každý pretek, ale najviac si vážim to, že ako Slovák som v Grécku číslo jeden už 10 rokov. Nie je úspech raz vyhrať a skončiť, ale úspech je byť prvým desať rokov. Človek stále obhajuje svoj titul a vždy ho chce niekto zdolať, preto je aj tlak športovej verejnosti stále väčší."
Mnohí z kulturistov, napríklad Arnold Schwarzenegger, sa vydali na hereckú dráhu. L. Andrejko však takéto ambície nemá. "Mal som síce viacero ponúk, ale na to treba mať povahu a charakter. Dvakrát ma vybrali, aby som im pózoval ako grécky poloboh Herkules, pretože prví Gréci neboli čierni, ale blonďáci s modrými očami. Veľmi sa mi to však nepáčilo, pretože prílišná popularita škodí a oberá o súkromie. Radšej budem mať dve zamestnania a pokoj, ako sa realizovať v šoubiznise a nemať možnosť byť samým sebou."
Hoci dnes žije a pôsobí v Grécku, na súťažiach mu hrajú slovenskú hymnu. "Slovákom som sa narodil a Slovákom aj ostanem. Keď idem na preteky, môžem si vyberať, či budem štartovať za Slovensko alebo Grécko. Dnes už však štartujem iba za Slovensko. V Grécku som prežil 15 rokov mám tam svoje zázemie, preto sťahovanie na Slovensko neplánujem."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári