tancov vo Svidníku. Ešte v ten týždeň na nich čakal Festival poľsko-slovenskej spolupráce vo Wiercanoch. Na prelome júna a júla vystupoval Stropkovčan s detským FS Rosnička na otvorení sezóny v bulharskom Pomorí.
"Je to krásne prímorské mestečko, kde sme strávili sedem dní. Oddýchli sme si ale išlo aj o vystúpenia. Vystúpili sme aj v slovenskej reštaurácii, ktorá je priamo v centre mestečka. Takisto sme vystupovali pred dovolenkármi priamo na námestí a pešej zóne. Táto návšteva sa uskutočnila na pozvanie, na základe osobných kontaktov. Boli sme tam aj minulého roku, tentokrát sme si to zopakovali," povedala organizačná vedúca FS Anežka Madzinová.
Po Bulharsku Stropkovčan privítala susedná krajina Rumunsko. 10. júla to bolo vystúpenie na medzinárodnom festivale Inimilor v Temešvári za účasti desiatich krajín. "Absolvovali sme tam tri vystúpenia. Potom sme cestovali do kúpeľného mestečka Baile Herculane, kde sme absolvovali sprievod mestom a vystúpili vo večernom programe 34. ročníka medzinárodného festivalu Herkules."
Tu ich čakalo ešte jedno vystúpenie pred samotným galaprogramom. Okrem Stropkovčana sa festivalu zúčastnili súbory z Grécka, Talianska, Nemecka, Bulharska, Srbska, Moldavska, Ukrajiny a domáceho Rumunska. "Keď sa zostavoval záverečný galaprogram podľa záujmu divákov a poroty, skončili sme tretí. Pred nami boli Moldavci a Srbi. Na tomto festivale malo Slovensko po prvýkrát svoje zastúpenie."
V posledný deň týždenného pobytu v Rumunsku Stropkovčan ešte vystupoval na jarmoku v meste Faget. "Čo sa týka Rumunska, všetkých nás zaujalo milým prijatím, pohostinnosťou a hlavne architektúrou. Keby mala táto krajina dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu budov, Temešvár by bolo jedno nádherné mesto," zhodnotila A. Madzinová.
Ich vystúpenia väčšinou prebiehali v ucelených 20 až 30 minútových blokoch, v rámci ktorých predviedli repertoár zo Zemplína a Šariša zložený z typického chlapčenského spevu pred muzikou, dievčenskými karičkami a spoločnými tancami. "Publikum veľmi zaujali hravé tance lyžičkový a ponad fľašku."
Zaujímalo nás, aký prínos pre Stropkovčan malo rumunské turné. "Podujatia v Temešvári, Herculane a Fagete ponúkli účastníkom aj nové kontakty. O Stropkovčan a Stropkov sa najviac zaujímali vo Fagete, ktorý je veľkosťou podobný nášmu mestu. Ich primátor prejavil záujem o spoluprácu medzi mestami. Záujem tiež naznačil súbor z Nového Sadu. Na tému spolupráce sme sa rozprávali aj s Moldavcami a hoci je Moldavsko chudobnejšia krajina ako Slovensko, folklór majú nádherný. Spolupráca s rumunskými partnermi by sa mohla stať aktuálnou a zaujímavou aj z toho dôvodu, že krajina sa pomaly vzmáha a bude mať turistom určite čo ponúknuť."
Po návrate z Rumunska odcestovali folkloristi na 3. ročník Karpatského festivalu do Iwonicza Zdróju. "Tu môžeme hovoriť o rodiacej sa tradícii, pretože doteraz sme sa zúčastnili všetkých ročníkov a už máme pozvanie aj na budúci štvrtý ročník. Na záver nášho vystúpenia tam naši speváci spievajú pieseň "Zabava zabava až do rana" aj tentokrát na to všetci čakali. Okrem iného na tomto festivale je pekným začiatok, kedy hrá z veže trubkár a všetci spolu spievajú pieseň Zahučali hory, zahučali lesy. Takto ju poznáme v našom jazyku," podelila sa o svoje dojmy A. Madzinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári