nad Topľou a podporil Medzinárodný Višegrádsky fond. Letnej školy, skôr ju možno nazvať táborom, sa zúčastnilo po tridsať detí (a po troch vedúcich) z krajín Višegrádskej štvorky. Ešte z iniciatívy vtedajšieho okresného úradu podpísal okres Vranov nad Topľou štvorstrannú dohodu s partnerskými územnými celkami: okres Vranov nad Topľou, okres Žďár nad Sázavou, gmina Sanok a slovenské obce v oblasti Bukových hôr pri Miškovci. Z týchto oblastí sa stretli deti na Domaši - Dobrej. Niektoré prvý raz, iné absolvovali aj predchádzajúce tri ročníky.
"Prvý ročník sme robili my na Juskovej Voli. Druhý organizovala maďarská strana v Bukových horách, tretí gmina Sanok v Poľsku. Štvrtý ročník sa teda opäť vrátil k nám a piaty by mal byť v Žďári nad Sázavou v Českej republike," povedala koordinátorka tábora Andrea Gallová.
Medzinárodný Visegrádsky fond podporil aj iné projekty spomínaných partnerov, napríklad Visegrádsky deň vo Vranove nad Topľou či olympiádu pre hendikepované deti v Žďári nad Sázavou. Spoločné tábory, akým bola aj táto Letná škola zábavy 2004, sa tešia stále vysokej obľube. "Každý tábor mal svoje špecifiká. Tento je iný v tom, že sme sa rozhodli rozdeliť deti do štyroch záujmových skupín, v ktorých pôsobili, a ktorých výsledky sú odprezentované na záverečnej výstave," konštatovala Gallová a zdôraznila, že "v každej skupine bol rovnaký počet detí, a zároveň sa tieto skupiny obmieňali, aby si každý vyskúšal všetko".
Prvou skupinkou boli prírodovedci - biológovia, deti chodili poznávať do lesa rastlinky, huby... Ďalšia skupina detí sa zaoberala ľudovými remeslami, vyrábali z prírodných materiálov rôzne úžitkové predmety. Atraktívna bola iste aj možnosť naučiť sa jazdiť na poníkoch. No nielen to, deti sa tiež učili spoznávať tieto zvieratá a starať sa o ne. Štvrtou skupinou boli dievčatá, ktoré sa venovali erobiku a ďalším športovým aktivitám. Snaženie detí vyvrcholilo v sobotu popoludní slávnostným galaprogramom.
"Pokračovali sme v tej peknej tradícii táborov, že každý večer robila iná krajina program pre svojich partnerov, ktorí spoznávali zvyky, tradície... Išlo nám o to, aby deti navzájom vôbec vedeli, o akú krajinu ide, ako tam rozprávajú, akú majú vlajku, hymnu a podobne," povedala Andrea Gallová.
Jej kolegyňa z Poľska Aneta Korfanty podotkla, že na tábor prišli búrať stereotypy, ktoré prevládajú o príslušníkoch jednotlivých národov. "Predovšetkým sme prišli s otvorenými srdcami, pretože sme slovanskými krajanmi." Takýto tábor podľa jej slov búra bariéry nielen u detí, ktoré sa majú možnosť bezprostredne spoznať so svojimi vrstovníkmi zo zahraničia, ale prínosne to vplýva aj na dospelých, čiže učiteľov. "Našim krédom je, že sme síce rôzni, ale sme jedna Európa," zdôraznila A. Korfanty.
Na Letnej škole umení 2004 deti rozprávali rôznymi jazykmi, ale rozumeli si. Čeština a slovenčina boli kedysi ako jedno telo, jedna duša, aj poľština je blízka, zvlášť slovenským deťom z východu. Maďari mali trochu problémy, aj keď išlo o deti, ktoré sa denne učia slovenčinu. "V tých táboroch to býva vždy rovnaké. Na začiatku sú neprekonateľné jazykové bariéry a na konci pomaly nevieme, ktoré dieťa je z ktorej krajiny," pousmiala sa koordinátorka tábora. Zdá sa, že vedela, čo hovorí, letné lásky bezpečne prekonali jazykové bariéry.
"Bolo to veľmi pekné, ostal by som aj dlhšie," povedal nám Tomáš Horgoš z Ondavských Matiašoviec. Rovnaký názor zastáva aj ďalšia účastníčka Letnej školy zábavy 2004 na Domaši, Karolina Podulka z poľskej gminy Sanok. Daniel Kátai z Riepašskej Huty v Maďarsku nám prezradil, že najviac na tábore sa mu pozdávali diskotéky a dievčatá. Tiež bol rád, že sa dostali aj na pláž a mohli si zaplávať v Domaši. Podobný názor mala aj Markéta Ambrožová zo Žďáru nad Sázavou. Opýtali sme sa jej, chlapci z ktorej krajiny sa jej najviac páčili. "Kluci z Maďarska," odvetila bez zaváhania.
Účastníci Letnej školy zábavy 2004 zo všetkých štyroch krajín ukázali, čo sa naučili, v záverečnom galaprograme. Pozdraviť ich prišiel aj predseda združenia Nové milénium Igor Pribula, ktorý v príhovore podčiarkol, že najdôležitejším poslaním tohto tábora boli nové priateľstvá medzi jednotlivými účastníkmi, a tým aj medzi národmi, ktoré sú už dnes členmi Európskej únie. Práve hymnu EÚ na záver spoločne odspievali všetci účastníci Letnej školy zábavy 2004. Okrem toho sa každá krajina prezentovala svojim programom. U slovenských detí prevládal folklór - spev i tanec. Česi boli viac šoumenskí a pripravili napríklad paródie známych spevákov. Poliaci poňali svoj večer i vystúpenie v galaprograme tradične a národne, urobili akúsi prehliadku národných insígnií. Maďari sa aj tento rok prezentovali zemplínskym folklórom. Všetci sa však zhodli v jednom, v želaní, aby sa Letná škola zábavy vydarila minimálne rovnako dobre aj o rok v Žďári nad Sázavou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári