Nový riaditeľ Strednej priemyselnej školy odevnej vo Svidníku Pavol Olejár však nenarieka. Nový systém financovania im vraj nerobí problémy. S normatívmi je to v rámci chodu školy v poriadku, ale možnú krízu vidí v súvislosti s nákladmi na internát a školskú jedáleň. Tam chýbajú. Na našu otázku, či vidí východisko, chvíľu nereagoval. "Uvažujem nad tým. Prehodnotím výdavky z tohto školského roku a budem hľadať východisko. Chce to analýzu. Predseda Prešovského samosprávneho kraja nás vyzval, aby sme v auguste predložili riešenie. Teraz ho ešte neviem, ale budeme stavať aj na tom, že škola má dobrú tradíciu, podmienky, tvorivý kolektív učiteľov, ktorým nechýba ochota venovať sa žiakom. Našou ambíciou je osloviť ešte širší okruh študentov, teda aj mimo región, aby si našli cestu k nám. Do konca prázdnin sa ešte môže všeličo zmeniť," mieni riaditeľ P. Olejár.
Neskrýval, že v súvislosti s internátom chce skúmať aj technické parametre objektu, napojenie na teplo, vodu a s tým spojené výdavky.
Podľa jeho slov, a to nechcel byť neskromný, návrhárstvo a modelovanie odevov, ako aj scénická a kostýmová tvorba je istým lákadlom. Faktom totiž je, že v súčasnosti nie je až také jednoduché vybudovať kvalitné personálne zázemie. To však v SPŠO nechýba. Majú na čom budovať, veď kvalita sa formovala takmer štvrťstoročie. Vari aj preto sa rozhodli otvoriť štyri odbory pomaturitného štúdia. Napokon, nie všetci absolventi stredných škôl sa dostanú na vysokú školu, alebo si nájdu prácu. Je tu teda šanca aj pre tých, ktorí sa chcú špecializovať, alebo získať po všeobecnom vzdelaní aj odborné.
Ako riaditeľ vraví, všetky študijné odbory majú vytvorené dobré podmienky po teoretickej aj materiálnej stránke. Mal na mysli tvorbu modelov od návrhu až po praktické zhotovenie v ich dielňach vybavených všetkým potrebným. "Myslím si, že naše podmienky sú asi najlepšie v regióne a dá sa to dokumentovať aj úspechmi, ktoré sme doteraz zaznamenali, či už v študentskej odbornej činnosti, na prehliadkach, alebo súťažiach nielen v kraji, ale aj v rámci Slovenska."
Zdôraznil, že SPŠO má aj vďaka projektom dve učebne kompletne vybavené výpočtovou technikou. Študenti ich naplno využívajú aj preto, že majú neobmedzený prístup k internetu. Svoju technickú orientáciu riaditeľ nezaprel, keď medzi plány do budúcnosti zaradil aj zriadenie internetovej čajovne v objekte školy, kde by sa študenti mohli stretávať aj mimo vyučovania. "Máme niekoľko nevyužitých priestorov, ktoré by sme mohli takto zariadiť. Tiež uvažujeme o tom, že v suteréne zriadime dielňu, kde by bolo možné aj bezpečne experimentovať s materiálmi. Mám na mysli farbenie tkanín a iné práce, prípadne by sa tam časom mohla umiestniť keramická pec. Máme zatiaľ k dispozícii formou bezplatného prenájmu dva výtvarné ateliéry v priestoroch základnej umeleckej školy. Nie je vylúčené, že sa situácia zmení, a tak sa radšej chceme na možné prekážky pripraviť."
Škole tiež chýba telocvičňa. Doteraz mali žiaci telesnú výchovu v mestskej hale, kde platili pomerne vysoké nájomné. Pre budúci školský rok však našli riešenie. Tým je dohoda s odevným učilišťom o využívaní ich telocvične za symbolický prenájom.
Noviniek je ešte oveľa viac, ale nie o všetkých sme s P. Olejárom hovorili. Zdá sa, že má jasnú predstavu o tom, čo chce s kolektívom učiteľov rozvíjať a čo naopak eliminovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári