medaila znamená najvyššiu výkonnostnú triedu u vrcholových turistov. "Veľa dobrých turistov nemá záujem o evidenciu, čo je škoda," podotkla držiteľka medaily. Dopracovať sa k takémuto oceneniu nie je jednoduché. Turista musí absolvovať postupne zápočtové cesty na rôzne výkonnostné triedy. Na každú takúto cestu sa vydáva najmenej trojčlenný kolektív, jej výsledky sa potom presne evidujú. Zaujímalo nás, koľko turistických kilometrov už Jirka Mikušová absolvovala. "Nemám to spočítané. Ťažko povedať," povedala nám turistka, ktorá sa tomuto koníčku venuje od roku 1980. Ročne spraví do tisíc kilometrov. "Sú roky, keď ich bolo aj 1 200." Napríklad vlani absolvovala 920 kilometrov. Z týchto čísel nie je také ťažké vypočítať, že na túrach pochodila určite viac než 20-tisíc kilometrov. Jirka Mikušová sa venuje pešej, vysokohorskej i lyžiarskej turistiky, absolvovala napríklad aj majstrovskú zápočtovú cestu na vode. "Máme aj združený oddiel vodáckej turistiky," poznamenala.
Pani Jirka je rodáčkou z dedinky Unkovice ležiacej medzi moravskými mestami Brno a Břeclav. Tam zažila prvé dotyky s prírodou, keď ju a jej troch súrodencov brával otec, maloroľník, skoro každú nedeľu do lesa. Skutočný zlom však prišiel o niečo neskôr. "Z Prostějova sme boli na školskom výlete vo Vysokých Tatrách. Štyri dni pršalo, nič sme nevideli, napriek tomu ma Tatry tak nadchli, že som si povedala, že musím ísť pracovať na Slovensko. Aj sa mi to podarilo." Bývalá volejbalistka Jiskry Prostějov potom robila 26 rokov robila v prešovskej fabrike OZKN na modelárni. "V roku 1964 som prišla do Prešova. Preto, že je tu krásny kraj a blízko sú Tatry. V okolí Prešova sú aj ďalšie nádherné miesta, Stráže, Lysá stráž, Branisko..."
Predsedníčka Klubu slovenských turistov pri TJ OZKN Prešov chodí s klubovými kolegami na túry každý víkend. "Preferujeme rodinnú turistiku." Ako zdôraznila, vzťahy v klube sú veľmi dobré. "Vychovali sme už druhú generáciu turistov. Mnohí sa k nám stále vracajú. Teší ma, že s nami chodia aj deti a rastie nám tak ďalšia generácia." Deťom venujú viacero akcií, naposledy to bola Poznaj svoje mesto Prešov. Klub patrí medzi najpočetnejšie. Má 140 členov. Vedie ho šesťčlenný výbor na čele s J. Mikušovou. "Stretávame sa každý mesiac, rozdelíme si úlohy," opísala svoje funkcionárčenie šéfka turistov. Okrem iného stojí za zmienku parádna kronika, v ktorej je zaznamenané všetko podstatné, čo sa na jednotlivých akciách udeje. Turisti z klubu majú na Branisku "vlastnú" studničku. Predtým mali tri, ale dve podľahli vandalom. Na turistiku nechodievajú ad hoc, ale majú presný ročný plán činností. Vrhcol sezóny prichádza každý jún, kedy absolvujú 5- až 6-dňové prechody. V nich už pochodili kompletne všetky pohoria na Slovensku. "Chýba iba Tríbeč a Pohronský Inovec," prezradila J. Mikušová, ktorá sa s kolegami z klubu nevyhýba ani turistike za hranicami Slovenska. Pochodili napríklad talianske Dolomity i poľské Tatry, maďarské hrady, Julské Alpy v Slovinsku, Transylvánsky oblúk v Rumunsku, o Českej republike ani nehovoriac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári