do organizovaných skupinových činností a vzniku folklórnych telies.
Už v roku 1969 v obci Kapušany vznikla spevácka skupina, ktorá pôsobila najmä v obci a jej členovia sa snažili o obnovenie ľudových tradícií. Tam teda siahajú korene súboru, ktorý si dal meno Kapušančan. S rôznymi etapami a prerušením činnosti sa neskôr rozšíril o tanečnú zložku i ľudovú hudbu a jeho súčasnú podobu "vykresal" terajší umelecký vedúci Ing. Peter Palovič do podoby už známeho a veľmi úspešného detského folklórneho súboru, ktorého zriaďovateľom sa stal Obecný úrad Kapušany.
Druhým pilierom lokálnej folklórnej tradície sa stala oveľa mladšia, počtom menšia, no vekom a životnými skúsenosťami jeho členov dvojgeneračne staršia mužská spevácka skupina "Kapušanske richtaroše", ktorej iniciátorom sa stal miestny výrobca folklórnej obuvi, zanietený muzikant a spevák František Varga. Táto spevácka skupina sa konštituovala počas kalendárneho roku 1998 a verejnosti sa predstavila v auguste uvedeného roku na oslavách prvej písomnej zmienky o obci Kapušany. Od svojho vzniku už absolvovala množstvo verejných vystúpení pri rôznych kultúrnych príležitostiach i interpretačných súťažiach na miestnej i regionálnej úrovni. Umeleckým vedúcim skupiny je hudobný skladateľ a upravovateľ ľudových piesní, vysokoškolský pedagóg Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity Dr. Jozef Hrušovský.
Obidve kapušianske umelecké telesá - Detský folklórny súbor Kapušančan i mužská spevácka skupina Kapušanske richtaroše majú podstatný podiel na vzniku a usporiadaní mikroregionálneho folklórneho festivalu pod názvom Kapušianske folklórne dni, ktorý sa konal uplynulú sobotu a nedeľu. Iniciátorom projektu bol v roku 2003 kolektív umeleckého vedenia Kapušančanu s jeho vedúcim Ing. Petrom Palovičom a do súčasného umeleckého tvaru a stavu ho s "Kapušanskimi richtarošami" pretavil tohtoročný hlavný garant podujatia Dr. Jozef Hrušovský. Cieľ tohto podujatia určite netreba nejako zvášť zdôrazňovať, pretože každému je viac, než jasné, že ide o propagovanie a záchranu klenotov našej tradičnej kultúry, ktorá je vplyvom ekonomického marazmu dnešnej doby zatláčaná do úzadia spoločenského záujmu.
Tohtoročné Kapušianske folklórne dni začali v sobotu 12. júna 2004 o 15. hodine a počas popoludňajšieho programu sa predstavili domácej i hosťujúcej diváckej verejnosti folklórne súbory Kapušančan, Rozmarija a Šarišanček z Prešova, zahraničný hosť z Českej republiky - detský folklórny súbor Handrláček z Kunovíc, speváčka ľudových piesní Monika Kandráčová a program uzavrelo večerné predstavenie Umeleckého ľudového súboru PUĽS z Prešova. Vyvrcholením prvého dňa bola ľudová veselica s hudobnou skupinou Atlantic z Kračúnoviec, ktorá roztancovala celý areál kapušianskeho parku, kde sa podujatie konalo.
V rámci nedeľňajšieho popoludnia Kapušianskych folklórnych dní sa predstavili svojimi programami znovu hostia z českého súboru Handrláček, domáci Kapušančan, vysokoškoláci z folklórneho súboru Prešovskej univerzity Torysa, speváčka Anna Poráčová z Prešova a mužská spevácka skupina Kapušanske richtaroše. Večerný program patril pozvanému hosťovi a ľudovému zabávačovi Stanovi Gaľovi z Jarovníc a vynikajúcemu folklórnemu súboru Vranovčan z Vranova nad Topľou.
Intenzívne potlesky miestnych divákov i mnohých hostí, ktorí sa prišli pokochať na kráse ľudovej tradície a zabaviť sa, letné počasie, zopár stánkov s občerstvením a výborná organizácia II. Kapušianskych folklórnych dní 2004 svedčili o spokojnosti a príjemných pocitoch všetkých, ktorí sa na tomto vydarenom kultúrno-spoločenskom podujatí zúčastnili.
Jozef Hrušovský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári