Prešov. Podľa psychologičky Psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Viery Mosejovej je každý alkoholický nápoj v prvom rade nervový jed. Ten pôsobí na všetky nervové bunky. "Čím je telesná schránka alebo psychika staršia, tým lepšie odoláva nervovému jedu. U mladých zabráni ďalšiemu rozvoju osobnosti alebo mnohokrát zanecháva aj telesné stopy. Má mimoriadne negatívny škodlivý a u mladých ľudí niekedy až smrteľný efekt," povedala Mosejová.
Alkohol je najrozšírenejší
Alkohol je na východnom Slovensku stále najužívanejšia droga. Množia sa prípady, keď sa čoraz mladší ľudia priotrávia alkoholom. "Ide to smerom k mladým dievčatám. Dokážu sa opíjať do bezvedomia a potom ich intoxikované nachádzame na detskom oddelení. Akcelerácia je až do veku 10 až 12 rokov. Sú to veľmi vážne veci. Drogou číslo dva je marihuana," tvrdí V. Mosejová.
Kvapky Tramal
Výrazným nebezpečenstvom pre mladých ľudí v Prešove je Tramal. "Sú to kvapky na ťažké bolesti na predpis. Bežný predpis lekára je pätnásť kvapiek. Mladí ľudia, ktorí sa pokútne dostávajú k receptu, berú päťsto až tisíc kvapiek. Viete si predstaviť, čo to robí s jeho psychikou, dušou a telom? Keď si do toho dajú ešte pivo alebo zafajčia marihuanu... Mnohokrát si takéto stavy sebapoškodzovaním akoby zvyšovali. Popália sa cigaretou a ten stav eufórie sa ešte zvýši. To vyplýva z výpovedí našich pacientov, to nie sú naše špekulácie. Tramal je teraz veľmi rozšírený. Tisíc kvapiek stojí asi 16 eur. Peniaze veľakrát aj kradnú. Keď sa náhodou niečo také prevalí, keď to nedokážu hrať pred okolím, vtedy už prichádzajú ťažké psychické aj telesné príznaky," varuje psychologička.
Mladí experimentujú
Psychologička Mosejová pozná mnoho konkrétnych prípadov závislosti, niektoré s veľmi smutným priebehom. "Štrnásťročný chlapec bral obrovské množstvá Tramalu. Trinásťročné dievča z Prešova je už niekde v Bratislave závislé od drog. Ďalší muž kombinoval všetko, čo sa dalo, aj 5- či 6-krát do dňa. Dokonca, keď sa už aj nachádzal na detoxikačnom oddelení a prišla túžba po droge, bol schopný kradnúť lieky. Iný pacient dostal liek a on mu ho vybral z úst. Mladí ľudia do toho vstupujú zo zvedavosti, z experimentu," prezradila V. Mosejová.
RADY
Príznaky môže spozorovať aj rodič
Ako môžu rodičia spozorovať príznaky závislosti či už od alkoholu, alebo iných drog? Psychologička poradila, čo si najviac všímať. "Dieťa má cyklické zmeny správania. Málo komunikuje, nechce napríklad rozprávať pri spoločných večerách, lebo je na očiach rodičom. Čo najviac sa ukrýva do svojej detskej izby. Často tam droguje alebo odchádza von, kde sú medzi blokmi partie. Kde sú fľaše, striekačky a aj kvapky a je možné dostať všeličo iné. Deti do 15 rokov tam prichádzajú k prvým skúsenostiam. Príznakom je náladovosť, ktorú predtým dieťa nemalo. Začína sa zhoršovať prospech. Rodič, keď je pozorný, tak si všimne, že oči sa lesknú, zrenice sú rozšírené a akonáhle rodič nemá istotu, každý ambulantný psychiater ho vie nasmerovať. Takéto problémy majú hlavne pätnásť- a šestnásťročné dievčatá.
Prešovčania využívajú služby psychológov aj zdravotníckych zariadení. Ale mladí prídu, iba ak sú donútení, ak ich rodičia tlačia alebo vykonajú nejaký trestný čin. Majú pocit, že tým, že budú hospitalizovaní, sa niečo upraví. Každý mladý človek, ktorého dokážeme vyrvať z drogy, je pre nás úspechom," uviedla psychologička Mosejová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári