podnikateľské subjekty pôsobiace v regióne, aby sa podieľali na vytvorení nových pracovných miest, a zároveň riešili problematiku obcí týkajúcu sa predovšetkým rozvoja, ale aj starostlivosti o životné prostredie. Svoju činnosť začal mikroregión s piatimi obcami Duplín, Potoky, Šandal, Baňa a Nižná Olšava. V roku 2003 sa rozšíril o Tisinec, Vyšnú Olšavu, Miňovce a Kručov. V súčasnosti predstavuje deväť obcí a šesť podnikateľských subjektov na výmere 7 086 hektárov s počtom 3 026 obyvateľov. Od svojho vzniku v spomenutých piatich obciach ZMO zabezpečovalo zber a triedenie recyklovateľného odpadu.
"V tom istom roku sme v Duplíne zriadili v nevyužitých priestoroch bývalého poľnohospodárskeho družstva triedičku, kde dotrieďujeme vyseparovaný odpad, lisujeme ho a ponúkame na odbyt. Z ministerstva životného prostredia sme získali dotáciu na zakúpenie lisu a na úpravu dotrieďovacej haly v hodnote okolo 700-tisíc korún. My sme mali na financovaní tejto akcie 12,5 percentný podiel. Po prvých problémoch, keď sme vo vreciach našli kadečo, treba oceniť, že za tie štyri roky si obyvatelia zvykli na separáciu, a jej kvalita sa v rodinných domoch zvýšila," povedal predseda ZMO Jozef Kriško. V súčasnosti sú do separácie odpadu zapojené aj niektoré obce z okresu Svidník.
Duplín vybrali preto, lebo je približne v strede medzi Stropkovom a Svidníkom a aby náklady na prepravu boli čo najnižšie. Obce za zvoz neplatia nič, platia iba ročný členský príspevok do mikroregiónu, a za to majú aj tieto služby. Pre tento rok je členské 3 500 Sk.
Dozvedeli sme sa, že každý obecný úrad zabezpečuje domácnostiam farebné igelitové 50-litrové vrecia, do ktorých občania separujú plasty, papier a sklo. "Približne raz za tri týždne sa robí zvoz odpadu. Mikroregión je majiteľom jedného nákladného vozidla avia. V minulosti sme to mali zjednodušené, lebo sme mali pracovníkov z verejnoprospešných prác v tomto roku je to zložité lebo sú len malé obecné služby a ten potenciál stále meniacich sa pracovníkov je nevyhovujúci." Po zvezení sa odpad dotrieďuje. Pri papieri na novinový, kartón, časopisy a podobne, pri skle podľa farby a pri plastoch podľa zloženia. Okrem skla sa všetko lisuje do kvádrov. Na odbyt majú zmluvy s viacerými firmami. "Najväčší výťažok je pri pet fľašiach, tie sú v súčasnosti u odberateľov najžiadanejším artiklom. Určité problémy sú s odbytom fólií, ale to čo máme, vieme postupne odbytovať." V minulom roku spracovali okolo desať ton odpadu. V tomto roku predpokladajú viac, lebo aj mesto Stropkov, ktoré pripravuje vlastnú triediacu linku, počíta, že zatiaľ bude voziť odpad do Duplína.
Zaujímalo nás aké sú výnosy. "Je to vždy otázka ponuky a dopytu. V minulosti sa pohybovala cena za plasty okolo 2,50 až 3 koruny za kilogram. V súčasnosti je táto cena vyššia. Zo získaných prostriedkov uhrádzame náklady na prevádzku motorového vozidla, čiastočne odmeny, športové akcie a Hubertove slávnosti, ktoré organizujeme. Aj keď je to z roka na rok viac nie je to také, aby sme sa mohli chváliť. Na činnosť, ktorú by chcel mikroregión robiť je to málo. Chcelo by to zlepšiť techniku zvozu odpadu, ďalej uzávery z plastových fliaš by bolo dobré drviť. Drvička však stojí rádovo niekoľko stotisíc korún. Bolo by vhodné doplniť technológiu triediacim stolom. to je investícia za 2,5 až 3 milióny korún."
Od roku 2001 mikroregión organizuje aj iné aktivity medzi ktoré patria Slávnosti sv. Huberta. "Tento rok bude štvrtý ročník, kde približujeme tradície kultúry a vzťahu k prírode, lebo Hubert je patrónom poľovníkov. Iniciátorom bolo poľovnícke združenie, ktoré je členom mikroregiónu. Uskutočnili sa aj dva ročníky športových hier mládeže, kde súťažia ľudia v piatich disciplínach. Približuje sa to k masovému podujatiu. Minulý rok sme mali cez 150 aktívnych účastníkov."
Mikroregión sa snaží získavaťť prostriedky na svoju činnosť, ale aj na rozvoj jednotlivých obcí a ich aktivít. V minulom roku boli zo Sapardu schválené dva projekty na vybudovanie miestnych komunikácií. Tie sa už realizujú v obciach Šandal a Baňa. Na ich vypracovaní sa výraznou mierou podieľal práve J. Kriško. V závere minulého roka podali ďalší projekt v rámci Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. "Predstavuje zámer na spracovanie programu rozvoja mikroregiónu a územno-plánovacie dokumentácie pre každú z deviatich obcí. Rozpočet predstavuje 37-tisíc eur a úspešne prešiel prvým čítaním. Chcem veriť, že bude schválený, a ešte tento rok začneme s jeho realizáciou."
Z úrovne ZMO vychádzajú obciam v ústrety, čo sa týka spracovania žiadostí a projektov na získavanie finančných prostriedkov. "Z jednotlivých rezortov Slovenskej republiky, z nadácií, programu obnovy dediny. Teda snažíme sa to trochu koordinovať." V tomto roku podali projekty ďalšie dve členské obce. Tisinec na rekonštrukciu viacúčelovej budovy a Vyšná Olšava na rekonštrukciu materskej školy. "Pravidelne zasadáme a kolektívne sa radíme čo je treba urobiť a ako prispieť k tomu, aby sa tento región rozvíjal, a koordinovali sa činnosti z ktorch budú mať osoh občania členských obcí," povedal J. Kriško.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári