súvislostiach a hľadajú jeho prvotnú príčinu v celom organizme, patrí aj Gabriela Machalová. Začínala ako dermatologička, neskôr ju okolnosti prinútili zmeniť odbor na všeobecné lekárstvo. Po desiatich rokoch sa opäť venuje liečeniu kože a kozmetickej úprave kožných defektov. Dnes má kožnú ambulanciu v Prešove, aj Lipanoch.
"Všetko zlé je na niečo dobré, aj moja neplánovaná prax obvodnej lekárky mi dala veľa," hovorí. Zistila, že koža je nielen orgán, ktorý je potrebné liečiť, ale aj ukazovateľ vnútorného stavu organizmu a tak sa začala zaoberať akupunktúrou, homeopatiou a orientálnou medicínou. "Používala som aj klasické medicínske postupy. Myslím si, že klasická i alternatívna medicína skúmajú rovnakú vec, len z iného uhla pohľadu. Nedá sa povedať - toto je a priori zlé alebo dobré. Všetko ukáže budúcnosť."
Keď začala s novými postupmi liečby kože, za čias tvrdej totality, takmer nik sa tým nezaoberal. "Nemohla som ani verejne povedať, že také niečo robím." Roky praxe jej pomohli zistiť, čo pri liečbe kože zaberá najlepšie: "Napríklad pri popáleninách sa mi veľmi osvedčila akupunktúra. Niektoré popálené miesta i jazvy sa vyhoja úplne. Stalo si mi ešte na obvode v Stropkove, že prišla jedna pani, vyprážala v nedeľu rezne a strčila nechtiac do rozpáleného oleja ruku. Ukázala sa v ambulancii až po niekoľkých dňoch. Ruka vyzerala hrozne. Dostala normálnu liečbu a pichli sme jej aj ihličky. Za niekoľko dní sa ruka krásne zahojila. So sestričkou sme na to pozerali doslova ako na div."
Komplexný prístup používa s úspechom hlavne pri liečbe akné. "Najbežnejšie sa toto ochorenie vyskytuje počas puberty, ale nie to pravidlom. Môže sa vyskytnúť aj u novorodenca, keď sa niektoré hormóny prenesú z matky, buď počas pôrodu alebo dojčením. Bežne môžete stretnúť na ulici aj tridsiatnikov, či štyridsiatnikov s akné, niektorých aj s dosť závažnými formami."
Hlavnú príčinu ochorenia vidí v zmene životného štýlu a rýchlom tempe života, čím sa porušuje hormonálna rovnováha v tele. "Následkom toho sa tvorí väčšie množstvo mazu alebo kožný maz s odlišným zložením. Na tom profitujú baktérie. Ďalšou príčinou je zvýšené rohovatenie kože, tým pádom sa folikuly upchávajú a mikroorganizmy, ktoré sú tam bežne, sa pomnožia a výsledkom je akné."
Pri liečbe zisťuje, či nie je zdroj infekcie vnútri v tele, buď v zuboch, mandliach alebo gynekologickej oblasti. "Väčšinou dávam robiť vyšetrenie aj na prítomnosť helikobaktera. Už sa stalo zopárkrát, že sa v žalúdku také niečo pri akné našlo. Súbežne prevádzam dermatologickú liečbu i celkovú liečbu, ak je potrebná, buď antibiotikami alebo inými celkovými látkami."
Podľa jej názoru sa u nás zanedbáva následná kozmetická starostlivosť, hlavne u mladých: "Pravidelné hĺbkové čistenie pleti dokáže zabezpečiť to, že neskôr je už odstraňovanie mazu menej potrebné. Aj efekt je lepší. Akné sa nezapaľuje a nedochádza k infekcii. U nás v ambulancii, tak ako v kozmetických salónoch, premieňame uzavretú formu akné na otvorenú. Vypustí sa všetko, čo vo folikuloch je, dá sa upokojujúca maska, po prípade laser."
Ďalšími závažnými kožnými ochoreniami sú atopický ekzém a psoriáza. Sú to choroby, ktoré sa dnes nedajú úplne vyliečiť, ale ich prejavy sa dajú eliminovať na minimum, čím sa môže predísť závažnejším formám ochorení, "lebo tie dokážu vyradiť človeka na dlhý čas z práce i života ako takého. Mnohí majú ekzémy, ktoré sa zhoršujú práve pri práci. Trebárs kaderníčka, ak má sklon k suchej koži, tým, že pracuje trvalo s chemikáliami, má väčšiu pravdepodobnosť, že jej vznikne náchylnosť k ekzému."
Ako ekzém, aj psoriáza majú dedičnú predispozíciu. Pri liečbe sa najskôr vyšetrí, či je v tele zdroj infekcie. Väčšinou súvisia s ochorením pečene, žlčníka a obličiek. "Ľudia s ekzémom alebo psoriázou sa väčšinou ošívajú ísť do bežnej kozmetiky. U lekára sa hanbiť nemusia. Okrem toho väčšinou neznášajú bežné kozmetické prostriedky. Volíme potom menej dráždivé látky a okrem liečby im dávame možnosť, aby tiež mohli o seba dbať. U atopikov je sklon k suchej pokožke. Potrebujú skôr masáže a výživné masky. Suchá pokožka navyše skôr starne. Naopak aknózna alebo mastná pleť má tú výhodu, že je dlho mladá."
Liečbu kožných ochorení dopĺňa aj zmena životosprávy pacienta. "Ľuďom odporúčame, aby si všimli, čo jedia alebo ako na nich pôsobí, keď im rozkvitne strom, majú v dome mačku, či psa. Potom skúšame, čo im robí dobre a následne sa snažíme zmeniť životosprávu."
V poslednej dobe nadobudla kožná lekárka iný pohľad na choroby. "Myslím si, že naše telo si vyberie, na čo ochorie. Podľa toho, čo nám chce povedať. Znie to možno nezvyčajne, ale telo nám inak nevie povedať, na čo si máme dať pozor, čo je oslabené a potrebuje posilniť, teda ktorej oblasti tela je potrebné sa venovať viac. Aby sa celý organizmus dostal znova do rovnováhy."
Uznáva, že koža nie je len ochranným, dýchacím a vylučovacím orgánom, ale svojimi prejavmi poukazuje na iné ochorenia vo vnútri tela. "Tento prístup sa mi už viackrát potvrdil. Keby to bolo len kožné ochorenie, dám mastičky a malo by sa vyliečiť. Ale asi každý, nielen kožný lekár sa v praxi stretol s tým, že naordinoval správnu liečbu a choroba napriek tomu zostala. Takže je potrebné zistiť, čo vlastne za tým je. Môže byť postihnutý nejaký iný systém alebo orgán. Nemôžem vydeliť len kožu, len obličky, len pľúca z človeka. Organizmus musíme chápať ako celok."
Venuje sa aj bežnej kozmetike, čisteniu, masážam, odstraňovaniu chĺpkov, až po špeciálne zásahy na korekciu vrások, jaziev a podobne. "Čistenie pleti robíme zásadne za sterilných podmienok, aby bola minimálna možnosť, že tvár môže zhnisať. Z menej bežných vecí robíme peelingy sedemdesiatpercentnou kyselinou glykolovou. Veľmi dobré sú na liečbu miernejších foriem akné, menších jaziev po akné, na vybielenie pigmentových škvŕn a na omladenie pokožky. Pretože každý peeling je vlastne zlúpanie vrchných vrstiev pokožky a tie spodné, šťavnaté sa dostanú na povrch. Po peelingu je potrebné do týždňa sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, lebo koža je ešte jemná a citlivá."
Zaujímavú procedúru požíva na redukciu očných vrások. Nazýva to mikrokúra očného okolia. Ide o klasickú mikromasáž, ktorú vylepšila nedráždivou očnou maskou a pleťovou maskou. Používa aj najnovšie metódy vyhládzania vrások podpichovaním vstrebateľnými materiálmi, ako je kyselina hyaluronová alebo aj nevstrebateľnými materiálmi, ktorými sa dajú vyhladiť aj hlbšie nerovnosti. Sú to však dosť náročné procedúry, aj finančne. Novinkou je mezoterapia, "čo je kombinácia peelingu, podpichnutia vrások a poďobkania pleti zmesou kyseliny hyaluronovej a komplexu vitamínov, minerálov, enzýmov, koenzýmov, skrátka všetkého, čo pleť potrebuje," vysvetlila kožná lekárka.
Každý by si mal vybrať, ktorá kúra a mu vyhovuje, pretože máme iný prah citlivosti. G. Machalová však tvrdí, že "každá krása je bolestivá."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári