rokov, teda štvrťstoročie. Herec z českého Dietlovho seriálu Muž na radnici Zdeněk Buchvaldek bol prvým človekom, od ktorého získal A. Swaton autogram. Zatiaľ posledným bol predminulý týždeň vydavateľ legendárneho pornomagazínu Hustler Larry Flynt. Medzi týmito dvoma podpismi je v zbierke more ďalších.
"Je ich vyše štyritisíc, možno už aj 4500. Na Slovensku sú však aj väčší zberatelia," povedal nám Adrián Swaton, inak zamestnanec Detského domova Slon v Šarišských Michaľanoch. "Keď niekto povie, že má desaťtisíc, či štrnásťtisíc podpisov, tak mám pocit, že berie aj podpisy z úradu práce. To nie je môj štýl. Podpisy si vyberám."
A. Swaton chce vedieť, kto je tou osobou, od ktorej má podpis. Za každým autogramom je nejaký ľudský príbeh, ale aj "manažing", kým ho zberateľ získa. "Musíš mať kontakty, vedieť, komu písať, ako slušne osloviť, vedieť jazyk..." Viac než na kvantite mu záleží na kvalite. "Nerobím to za každú cenu. Mám slušnú zbierku, ale na druhej strane, 4000 podpisov za 25 rokov je dosť málo. Keby som sa zameral na všetkých hráčov družstiev NBA či reprezentantov sovietskej zbornej, mal by som razom viac kusov. O to však nejde."
Medzi cenné kusy patrí aj podpis Marlene Dietrich, pri ktorej musel využiť svoj zberateľský inštinkt. "Ona vôbec neodpisovala na zásielky. Poslal som jej kazetu s jej pesničkami, na ktorú som nahral aj prosbu o autogram. Priložil som obálku s francúzskou známkou, ktorú som kúpil vo vtedajšom Pofise. A ozvala sa."
Špecifikovať najcennejšie trofeje svojej zbierky nechce. "Je toho viac. Každého zaujme čosi iné."
Adrián Swaton vybral vo svojom byte na ukážku niekoľko albumov s podpismi. Sú úhľadne zoradené, nakoniec, ako všetko v byte. Takže sme chceli postupne listovať. Kategória Herci a speváci zahraniční, A-E. Náhodne vyberáme: ABBA, Paul Anka, Woody Allen, Charles Aznavour, Joan Baez, Beatles... Stačí. Toľko miesta v novinách nemáme a to sme iba pri druhom písmenku abecedy. Podpisov je neúrekom. Aretha Franklin, Nicole Kidman, Gérard Philipe, ale aj svetové osobnosti ako princ Albert, Otto von Habsburg, Herbert von Karajan, Wolfgang Porsche, či cenný podpis Leni Riefenstahl (točila propagačné filmy pre Hitlera a Goebelssa).
V zbierke nechýbajú spisovatelia. Dick Francis, Joseph Heller, Agatha Christie... Má aj J. K. Rowlingovú? "Zatiaľ mi neodpísala," podotkol zberateľ, ktorý sa pustil aj do zbierania "najznámejších svetových kardinálov, lebo neviem, ktorý z nich bude pápežom".
Z pápežov má zatiaľ len Jána Pavla II. V Swatonovej zbierke nechýbajú ani mnohí svetoví politici zo súčasnosti i blízkej minulosti, medzi nimi aj diktátori a rozporuplné postavy. Námatkovo nachádzame mená Willy Brandt, Nicolae Ceausescu, Gérard Ford, Erich Honecker s manželkou, Augusto Pinochet, Matka Teresa, Kurt Waldheim... V zbierke sú aj svetoví športovci, prevažne tenisti či jazdci F1.
Nielen zo sveta má A. Swaton podpisy, ale aj z domova. Česko-slovenských prezidentov má všetkých, okrem Gottwalda a Háchu. Mimochodom, za podpis Jozefa Tisa zaplatil najväčšiu sumu. Inak, zo slovenského štátu má celú sériu podpisov, ale nechýbajú ani predvojnoví politici ako Hodža či Hlinka. Cennou trofejou je podpis biskupa Jána Vojtaššáka. Verím, že čoskoro k nemu pribudnú aj autogramy blahoslavených biskupov Gojdiča a Hopka. Svoju hodnotu má aj podpis vynálezcu Františka Křížíka (v Prešove po ňom pomenovali fabriku) či výtvarníkov Smolinského, Švabinského a ďalších.
"Asi najviac si vážim podpisy spisovateľov," podotkol Adrián Swaton. Aj medzi nimi sa nachádzajú vzácne kusy. Napríklad od Martina Braxatorisa (Sládkovičov brat, literárny kritik). Sú tam i ďalšie známe mená: Bezruč, Čapek, Dietl, Dobšinský, Foglar, Halas, Herrmann (podľa jeho predlôh bola natočená väčšina filmov pre pamätníkov), Heyduk (cenný podpis, spisovateľ zomrel v roku 1923), S. K. Neumann, L. Novomeský, Seifert, Milo Urban, Válek...
Taký podpis Štefana Krčméryho získal kurióznym spôsobom. "Na základe rozhovoru v novinách sa mi ozval jeden pán. On si tento podpis uchovával ako rodinnú pamiatku, ale napísal, že je už starý a nevie, kde to skončí, čo s tým urobia jeho deti. Podpis mi poslal s presvedčením, že u mňa bude v dobrých rukách."
Swatonova zbierka obsahuje aj celú plejádu starších hercov - od Bagara, Buriana, Voskovca a Wericha cez Effu, Filipovského až po Hrzána či Kopeckého. Herečka Mila Myslíková si s ním dokonca vymenila aj zopár listov.
Zberatelia autogramov sa v rámci svojho koníčka stretnú s viacerými zaujímavosťami. "Trebárs Liz Taylor. Vždy používa fialovú fixku, lebo má také oči. Podľa farby fixky sa u nej dajú odhaliť falzifikáty," povedal A. Swaton a pokračoval: "Agatha Christie nikdy za celý život nepodpísala fotografiu. Ak niekto tvrdí, že má jej podpísanú fotografiu, tak buď klame, ale ide o falzifikát. Christie podpisovala buď knihy, alebo kartičky, ale nikdy nie fotky."
Jedna gymnazistka z Gelnice robila v rámci stredoškolskej odbornej činnosti prácu o zberateľoch a do nej zahrnula aj Adriána Swatona. Je členom českého klubu zberateľov (cez 20 rokov, od jeho vzniku), i slovenského. Zberatelia sa poznajú, vedia o sebe, dôverujú si. Ako vraví, ak by sa medzi nimi objavil nejaký špekulant, veľmi rýchlo by ho vyšachovali. Nejde o najlacnejší koníček. Úspešnosť návratností listov so žiadosťami o autogram je asi päť percent, maximálne desať. Poštové získavanie podpisov však u A. Swatona stále vysoko prevažuje nad osobným. Je to aj tým, že v Prešove nie je toľko autogramiád, ako povedzme v Prahe. "Aby som kvôli podpisu chodil do Prahy na autogramiádu, ešte bez istoty, že ho získam, to je hazard. Zato keď som v Prahe, poobzerám sa po antikvariátoch a vždy tam niečo nájdem." Do extrémov nejde. "Na internete stojí jeden Hitler 2000 až 3000 euro. Tak prečo by som to kupoval, to si radšej vymaľujem byt..."
Skúsenosti s osobnosťami sú rôzne, niektorí majú svoje maniere. "Sú herci, ktorí nepodpíšu, kým neprídu peniaze. Príde od nich list, že ďakujú za záujem a prejavenú priazeň, a chcú poslať 25 dolárov za autogram. Napríklad Salma Hayek," opísal Adrián Swaton neúspešný pokus získať autogram. "Andrew Lloyd Weber podpisuje len to, čo sa potom na aukcii predá a výťažok z toho pôjde pre jeho nadáciu a je určený na charitatívne účely. Takýto prístup beriem. Sú aj ľudia, ktorí zásadne nepodpíšu, sú nevrlí, škamraví k fanúšikom. Napríklad Barbara Streisand." Adriánovi sa však paradoxne získať podpis B. Streisandovej podarilo. Ako? Cez jedného novinára, ktorý ho zohnal na tlačovke, keď nakrúcala v Prahe film Yenth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári