že už beží volebná kampaň? Finančne neobmedzená? Skôr nie. Žiadna kampaň totiž nie je, iba podľa termínov v zákone. Politici voľby do EP podcenili do tej miery, že väčšina ľudí nemá ani šajnu, o čo ide.
Až tak silno zazlievať politikom ich prístup netreba. Ich kandidátky totiž tiež nie sú bohviečo. Pozrime sa na ne bližšie. Ľudová (európsky nezaradená) strana HZDS sa vytasila Kozlíkom. Smer, ktorý do Európy nechcel ísť s holými zadkami, nominuje Moniku Beňovú. V poriadku, už dlhší čas sa profiluje týmto smerom. Okrem nej ponúka aj zástupcov zanikajúcej SDĽ a členstvo v Socialistickej internacionále, ktoré získal od pitoresknej postavičky slovenskej politiky Volfa. Kampaň novej sociálnej demokracie si vzal na starosť majster neúspešných volebných kampaní Fedor Flašík.
Najviac bilbordov má asi Aliancia nového občana. Kým Smer stavil na Beňovú, dve sympatické devy (Černá, Glončáková-Golev), sú u liberálov až za lídrom Heribanom. Ten je (paradoxne) známy ako obhajca žien a kvót v politike, aj ako mimoriadne neschopný politik, keď sa mu podarilo, že pri hlasovaní o jeho srdcovej téme - kvót pre ženy - hlasovala proti jeho stranícka kolegyňa a ešte aj verejne vystúpila, že je to blbosť. Skrátka, autorita... Okrem toho možno Heribana spomenúť len v súvislosti s odstavením Banáša (ten sa už videl v EP) a s tým, že má známejšiu manželku Alenu.
Kým "ženskej" ANO dominuje muž, "mužské" KDH stavilo na poslankyňu. Hoci aj Anna Záborská je v strane viac vnímaná ako dcéra Antona Neuwritha než svojbytná politička, ale je sympatické, že je na čele neliberálnej, konzervatívnej kandidátky. Na treťom, veľmi ťažko zvoliteľnom, mieste je konečne nejaký východniar - Ján Hudacký.
Na kandidátke SDKÚ má východ svoje želiezko v ohni na 2. mieste. Milan Gaľa (Lipany) je hneď za hokejovou tvárou Petra Šťastného. Mimochodom, SDKÚ, KDH i SMK jedno jest. Môžu akokoľvek robiť na Slovensku kampaň proti sebe - v EP sú jedna a tá istá frakcia, ergo strana. EP funguje ako "mega NR SR", so stranami, koalíciou, opozíciou, ale i nezaradenými poslancami. Najväčšie šuplíky sme spomenuli (Smer k socialistom, SDKÚ, KDH, SMK k ľudovcom).
Mimochodom, viac-menej pravicová SMK ponúka na čele kandidátky azda najľavicovejšiu osobu svojej strany Edit Bauer. Tá sa však v EP nestratí, naopak, bude tam ako ryba vo vode. Osôb podobného smerovania je tam neúrekom. Nespomenuli sme ešte gašparovičovcov (v Európe Únia Európy národov), ktorí, súc posmelení prezidentskými voľbami, prichádzajú s koalíciou ĽÚ (lídrom Žiak, Keltošovú odstavili) - HZD (dvojka koalície Vasiľ Pyteľ, východniar). Kandidátku núkajú aj komunisti, na tých je v súvislosti s EÚ škoda písmeniek, či Slobodné fórum. To ponúka letáky s gramatickou hrúbkou a jednotku Ivana Šimka, na ktorého možno povedať všeličo, len nie slovné spojenie "charizmatický líder". Štatistiky dopĺňajú euroskeptici z OKS, hybernovaná DU, koalícia Súlovského SNS so Sitekovou PSNS s Golonkom a pravou balkánskou Slovenkou Jadrankou, či Aktívne ženy - OS Slovenska (áno, aj také existuje).
Tak vidíte, hoci to celé nie je "nic moc" ponuka, až také nezáživné to nie je. A nie je pravda, že by bolo jedno, kto zastupuje krajinu v europarlamente. Štrnásť hlasov je síce málo (ale aj tak sa zväčša hlasuje priečne, podľa frakcií - nie štátov), ale pri vhodných koalíciách môžu byť jazýčkom na váhach. A navyše - a to je to podstatné - naši zástupcovia v EP budú tvoriť aj obraz Slovákov v Európe. Takže je potrebné ísť 13.júna voliť, a neposlať tam negramotných šašov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári