Mládežnícky folklórny súbor Barvinek z Jakubovian pri Sabinove oslavoval 2. mája vstup Slovenska do EÚ vo Varšave.
"Cestu aj pobyt nám pomohol zabezpečiť Slovenský inštitút, ktorý pôsobí pri našej ambasáde vo Varšave. Vystupovali sme v krásnom amfiteátri spolu so súbormi ostatných krajín, ktoré vstupovali do EÚ. Odozvy na šarišský folklór boli len dobré. Keď mi prišiel podať ruku a popriať všetko dobré sám riaditeľ tamojšieho domu kultúry a hlavný organizátor podujatia... Asi sa im to páčilo. Mali sme tiež dobrý pocit," vraví vedúci FS Barvinek v Jakubovanoch Jozef Revák (na snímke).
Barvinek tvorí 24 stálych členov a niekoľko spolupracovníkov. Súbor vznikol v roku 2000. J. Revák pôsobil šesť rokov v Šarišane, no kvôli zdravotným problémom musel na dva roky aktívnu činnosť zanechať. "Po takom dlhom čase som sa už vrátiť nemohol. Prišla svadba, staval som rodinný dom, teda folklór bol u mňa v útlme."
Neskôr pracoval vo folklórnom súbore Sabinovčan. Medzitým ho oslovila spevácka skupina z Jakubovian, aby im pomohol s choreografiou na vystúpenie. "Vtedy vznikla myšlienka zapojiť aj mladých. Dali sme dokopy mládežníkov z našej obce, bolo nás bolo asi dvadsať. Začínali sme s harmonikou, aj to požičanou. Nemali sme nič. Keď sme išli prvýkrát na vystúpenie, kroje som požičal od kamarátov z iného súboru. Postupne sme sa prepracovali k nejakým peniazom a zabezpečili si prvé, veľmi jednoduché kroje. Originálne jakubovianske kroje sú nádherné, pestré. Ale financie na to, aby sme ich mohli mať sú ešte kdesi vo výšinách, ale pracujeme na tom. Už sa to začína črtať, pretože musíme aj tak kroje obmeniť. Je to dané regiónom, keď sa tancuje napríklad zemplínsky tanec alebo plánuje urobiť goralské tance. Je potrebné mať kroj z danej lokality."
Prví mladí tanečníci z Jakubovian boli úplní amatéri. Fungovali ako skupinka bez identity. Neboli zastrešení obecným úradom, nemali zriaďovateľa, takže fungovali vlastne "naslepo". Až keď zistili, že ich to baví, vytvorili občianske združenie, ktoré sa zaujíma o kultúrne dedičstvo a folklór z ich lokality.
"Keď sme písali žiadosť o registráciu združenia na ministerstvo vnútra, vznikol aj názov súboru. Vyberali sme z niekoľkých názvov. Rozdali sa papieriky medzi členmi, každý napísal svoj tip a hlasovali sme o každom návrhu. Napokon zvíťazil Barvinek. Starší ľudia tento názov určite poznajú. Je to celoročne zelená rastlinka, ktorá práve v tomto období kvitne. Trochu ma inšpirovalo aj to, že rastlinka v hojnom množstve rástla pri dome jakubovianskeho divadelného ochotníka, ktorý sa v minulosti staral o kultúru v obci. Venoval sa aj folklóru. Aj ľudia, ktorí dodnes v Jakubovanoch žijú, si občas na neho spomenú. Bol priebojníkom v tejto oblasti. Snažil sa pri vtedajšom ťažkom živote ľudí priviesť ich na iné myšlienky a povzbudiť," spomína J. Revák.
Mládežníkov z Jakubovian učil tancovať sám. Už na začiatku v roku 2000, keď prvýkrát vystupovali v Sabinove na každoročnej akcii Krása života, dostali ocenenie za prácu s mládežou. To bol podnet, ktorý odštartoval ďalšiu dráhu súboru.
"Najťažšie bolo v začiatkoch naučiť mladých ľudí, ktorí nikdy predtým netancovali v súbore, krokové variácie. Niekto to pochopí na prvýkrát, iný si to musí nadrieť pred zrkadlom. Základ je, aby to mal človek aspoň trochu v srdci. Ak chce robiť, cez lásku k folklóru a tancu dokáže veľmi veľa."
V súbore mu tancuje aj staršia dcéra, mladšia je vraj 11-ročný šibal: "Vidieť na nej, že má v sebe pohyb, ale je ešte malá. Už teraz sa pripravuje, že raz bude v súbore. Chodí aj na akordeón. Sama si ho vybrala, sama sa chce učiť a veľmi často ide so mnou na skúšky, takže pozná aj život súboru."
Skúšajú dvakrát do týždňa v sále Kultúrneho domu v Jakubovanoch. V repertoári majú šarišskú polku, chorovody o vítaní jari s pôvodom v Jakubovanoch, regrútsku zábavu, tanec verbung i karičky. Raritou je ich ľudový tanec na súčasnú modernú hudbu. Pracujú na nových pôvodných jakubovianskych tancoch, rozkazovačkách a svadbe.
Barvinek je možné vidieť na všetkých tradičných folklórnych podujatiach šarišského regiónu. Vystupovali aj v Chorvátsku. Tento rok pocestujú znova do Poľska, očakávajú súbor z Kanárskych ostrovov a o rok sa na výmenu chystá Barvinek k nim.
S agentúrou Šariš, folklórnymi súbormi Jablonečka z Pečovskej Novej Vsi a Šarišská lipa z Lipian absolvovali prednedávnom šnúru protidrogových koncertov.
"Chceli sme mladým ukázať, ako sa dá zmysluplne využiť voľný čas. Tanec a folklór je pre nich aj možnosťou naučiť sa niečo nové, mať povinnosti a dôjsť k sebavýchove. Súbor nie je o tom, že človek príde, odtancuje a ide preč, ale naučí sa mať zodpovednosť za svoje skutky. Mladým to dáva pocit, že ho potrebujú. Musí to byť životná filozofia. Ak chcem niečo robiť pravidelne, nedá sa to robiť len tak, pre nič, za nič," dodáva vedúci Barvinka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári