cestách nielen po Európe, potrvá ešte zhruba mesiac a pol. Mažoretky zvládli aj prijatie na radnici a program vo svojom domovskom stánku Parku kultúry a oddychu "Svätí pochodujú", ktorý bol venovaný dychovým hudbám. Bez dychoviek si totiž akýkoľvek mažoretkový súbor možno predstaviť len ťažko. Vyvrcholením osláv 15. výročia bude galaprogram Prežijeme.../We Will Survive... Ten bude 21. mája v historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove a chystá sa naň Štefan Skrúcaný, skupina Drišľak i francúzsky šansoniér Michel de Sarly.
Keď už sme pri hosťoch, patrónom výstavy v múzeu bol dlhoročný kamarát prešovských "bosoriek" - bývalý tenista, olympijský víťaz, terajší nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloš Mečíř. Ten prestrihol pásku ojedinelej výstavy spolu s prešovským viceprimátorom Milanom Lacom. Z cesty im asistovali motorkári z Wild Horses.
Prešovské mažoretky toho zažili za 15 rokov skutočne dosť. V tomto amatérskom súbore pôsobiacom pri PKO sa vystriedalo okolo 450 dievčat. Každý rok súbor absolvuje asi 80 až 90 vystúpení ročne, a najazdí pri nich okolo 4 000 kilometrov. Tých kilometrov by už za celý čas mohlo byť asi 60-tisíc.
A čo je zaujímavé, dievčatá viac zaujmú v zahraničí než doma. Ocenil to aj primátor mesta Milan Benč, ktorý na prijatí podotkol: "Prostredníctvom vás spoznávajú v zahraničí aj Prešov, za čo vám chcem poďakovať." Zdôraznil, že vonku "nám naozaj závidia krásne dievčatá". Prijatia sa zúčastnilo 35 mažoretiek, vrátane najmladších, ktoré mali kostým na oficiálnom podujatí oblečené prvý raz. Dobrá správa teda znie, že dorast nespí...
Keď pred pätnástimi rokmi mažoretky vznikli, išlo o novinku. Nemali ani názov, hovorili si len Mažoretky PKO Prešov. Vonku ich titulovali mažoretky Slovakia. Pre nové milénium sa rozhodli pre názov Witches.
"Samozrejme bol názov dôležitý najmä pre zahraničné vystúpenie. Kde sme prišli, vraveli, že naše dievčatá každému učarovali. Preto sme sa rozhodli pre názov Witches, teda bosorky, strigy, čarodejnice," vraví šéfka súboru Jana Imrichová, ktorá to s mažoretkami tiahne od ich úplného vzniku. Nie je sama. Pomáhajú jej napríklad odchovankyne Denisa Sedláková (so staršími dievčatami), či Alena Sopková a Katarína Margušová (s mladými "strigami"). Nehovoriac o tom, že jej ďalšie odchovankyne si založili rôzne vlastné súbory.
K ľuďom, bez ktorých by Witches neboli tými, ktorými sú, patrí patrón Matúš Murajda, dlhoročná tlmočníčka Valika Zozomová, všetci dirigenti sprievodných dychových hudieb či Kvetoslava Vitkovičová. Tá napísala k výročiu knihu, ktorá je v týchto dňoch v tlači a k dispozícii bude pri spomínanom galaprograme. "V dnešnej dobe je najťažšie vydať knihu a vydať dcéru," tvrdí J. Imrichová s úsmevom.
Dnešné "čarodejnice" už nie sú klasickými mažoretkami, charakterizované bývajú skôr ako šouprogram. V zahraničí ich uznávajú. Za hranicami sú skoro každý druhý mesiac (v priemere) pričom najčastejšou destináciou je Francúzsko, ktoré obišli krížom krážom. Vystupovali aj v Tunisku, no lukratívnejšie lokality sú zatiaľ len snom. Majú síce pozvánky napríklad na Martinik, ale cestovné náklady sú privysoké. Naopak, do jednej blízkovýchodnej krajiny, kde im chcel usporiadateľ preplatiť všetko, nešli z bezpečnostných dôvodov.
O tom, že v krajine Galského kohúta prešovské mažoretky majú ľudia radi, svedčí aj citát z novín La Dépeche: "Skvelý slovenský balet. Úchvatný šarm a zručnosť predviedli slovenské mažoretky pred domovom dôchodcov la Chevalier na nádhernej prehliadke... Vysoké, štíhle, nádherne oblečené slovenské tanečnice spôsobili senzáciu pred domovom dôchodcov la Chevalier. Pohybujúce sa za sprievodu svojej dychovky v absolútnej zhode s kvalitnou choreografiou. Bezpochyby skvelá práca. Najväčší úspech pre túto delegáciu, ktorá dnes večer na štadióne Chevalier ešte upúta pozornosť publika."
Mažoretkám Witches ostáva ešte jeden nesplnený sen. Za ne ho vyslovila Kvetoslava Vitkovičová. "Bola by som rada, keby sa podarilo v Prešove usporiadať obdobný festival, aké vidíme v zahraničí. Nielen preto, aby videli Prešovčania videli svoje domáce mažoretky, ale aby ich videli v konfrontácii so špičkovými európskymi súbormi."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári