(SFPA) a ako ekonomicko-politický analytik. Má 27 rokov, po skončení prešovského "horného" gymnázia študoval v Košiciach na Ekonomickej univerzite, fakulte podnikového manažmentu. Na vizitky si však inžiniersky titul nepíše, ani si nepotrpí na formality (podpisuje sa napríklad ako Vlado, nie Vladimír). V súčasnosti zároveň študuje regionálnu politiku na doktorandskom (PhD.) štúdiu v Prahe. Ak si niekto myslí, že celý svoj čas venuje analýzam a kancelárskej práci, je na omyle.
"S Igorom Ďurechom máme lyžiarsky klub Horec Ski Club Prešov. Pred rokom sme organizovali nultý ročník o pohár primátora mesta," začal o športovej téme V. Benč. Ako vybavil záštitu primátora? - podpichujeme. "Oco odjazdil jedno kolo, doniesol pohár a bol z toho pohár primátora," nenechal sa vyviesť z kontextu primátorov syn.
Spomínaného preteku sa zúčastnilo 82 detí. Tohto roku preteky rozšírili. Prvé boli na Regetovke pri Bardejove a štartovalo na nich 90 účastníkov, druhé, o pohár primátora, boli na Drienici a sily si na nich zmeralo takmer 90 pretekárov vo všetkých vekových kategóriách. "Radi by sme v tejto tradícii pokračovali. V lete sa chceme s deťmi z klubu venovať tenisu," hovorí Vladimír Benč, ktorý hral ako junior za tenisový klub Tatran Prešov, presnejšie za jeho B a C družstvo.
Tvrdí, že dnes už tenisu holduje len rekreačne, z časových dôvodov. O blízkom vzťahu jeho otca k rekreačnému športu sa vie, Vladimír to potvrdzuje: "Rád chodí na túry, hlavne do Tatier. Teraz ho chytil tenis. Pozývajú ho na rôzne V.I.P. podujatia. Neviem, kto je jeho partnerom v štvorhre, ale viem, že je dosť obávaným súperom." Spoločný duel otca a syna sa však vraj naposledy uskutočnil pred vyše 2 rokmi.
Turistika zlákala aj mladého Benča, svojho času absolvoval aj horolezecký kurz. Zo škály od 1 do 10 zvládol najvyššiu skalu s náročnosťou 6 plus. Ako však hovorí, horolezectvo je o neustálom zvyšovaní náročnosti, tréningu, tvrdej príprave, takže postupne stratil motiváciu. No púšťa sa do nového dobrodružstva, robí si medzinárodný kurz potápania - WDI. S takýmto preukazom sa bude môcť potápať kdekoľvek na svete bez inštruktora.
Športu sa venuje minimálne dvakrát týždenne, kedy trénuje svojich zverencov v klube ako lyžiarsky inštruktor s licenciou. "Tréningy sú v telocvični, cez víkendy chodíme lyžovať, v lete nahrádzame lyžovanie tenisom. Okrem toho chodíme už šesť rokov splavovať rieky. Boli sme napríklad na päť - šesť dní splavovať rieku Poprad, pričom sme splavili cez 130 kilometrov. Vlani sme prvý raz boli na sedem dní na Hrone, krásne je aj na Dunajci."
V rodičovskom byte V. Benč nebýva a hovorí, že "s otcom si dohadujeme termíny, kedy sa stretneme". Spoločnou črtou primátora a prešovského šéfa SFPA je, že "nevieme povedať nie, keď nás niekde pozvú". A čo hovorí syn Benč na politickú orientáciu otca Benča, ktorý je predstaviteľom Strany demokratickej ľavice? "Som oveľa väčší liberál," potvrdzuje politické rozdiely. "Myslím, že reformy, ktoré robí táto vláda, sú potrebné, aj keď majú dosť nedostatkov. Na druhej strane je mi ľúto, že ľavica skolabovala. Chýbajú mi odborné argumenty ľavice, jej alternatívy k súčasným reformám. To, čo robia odbory, nie sú argumenty. Kritizujú iba určité dopady reforiem, ale to je podľa mňa politický alibizmus."
Vladimír Benč publikoval odborné analytické materiály v asi pätnástich publikáciách. V Spoločnosti pre zahraničnú politiku pracuje na živnosť. "Spolupráca začala už počas vysokej školy, objavil ma Tóno Marcinčin, ktorý dnes pracuje v Svetovej banke. Bolo to srandovné. Sedeli sme so spolužiakmi niekde v krčme a rozoberali sme nejaký ekonomický problém. Pri vedľajšom stole sedel Marcinčin, ktorý práve zháňal nového asistenta." Slovo dalo slovo, pracovník SFPA otestoval mladého vysokoškoláka a ten začal pre SFPA vypomáhať s vypracovaním podkladov, štatistík, analýz. Bolo to v čase (1998), keď Anton Marcinčin a Alexander Duleba založili v Prešove kanceláriu SFPA. Po škole si Vladimír Benč odkrútil civilnú vojenskú službu v Prešove na obchodnej komore a po skončení civilky nastúpil do SFPA ako jej zamestnanec. "Spravili zo mňa juniora - analytika," smeje sa Benč, ktorý sa po nástupe do zamestnania začal venovať najmä hospodárskej a regionálnej politike. Po odchode Dulebu do Bratislavy mu pripadlo aj vedenie kancelárie. "To je len funkcia na papieri," zľahčuje.
Riaditeľ prešovskej kancelárie SFPA sa narodil v znamení Kozorožca. "Tomu neprikladám žiaden význam. Horoskopy nečítam. Každý človek je sám strojcom svojho šťastia," hovorí tento ekonomický analytik. V. Benč má priateľku, ale ženiť sa zatiaľ nechystá. "Všetci nás tlačia, ale nám to nechýba." Podľa neho sú v živote dôležitejšie veci, než je svadba, hoci "tým nechcem povedať, že sa nikdy nevezmeme, ale nevidím v tom veľký význam".
Tvrdí o sebe, že je zlý tanečník. "Nemám rád svadby, lebo sa na nich musí tancovať, možno aj z toho pramení tá moja nechuť ženiť sa. Radšej si posedím pri dobrom víne," vraví s úsmevom.
Hudbu pre zmenu rád má, počúva široké spektrum muziky. Od slovenských skupín typu Zóna A či Ex Tip cez techno, R´N´B až po Cranberries a Richarda Müllera. Má rád klubový film, medzi hercami je jeho top-favoritom Jozef Króner, z herečiek Meg Ryanová. Z koníčkov spomeňme ešte jeden, stále zbiera známky.
Športom sme začali, športom končíme. Čo hokej? Aj Vlado je, ako inak, hokejovým fanúšikom, ľadový hokej chodí aj hrávať so "starými pánmi". "Väčšinou som fandil Rusom, lebo hrali pekný kombinačný hokej." Benčova prognóza k účinkovaniu terajšieho slovenského tímu na svetovom šampionáte v ČR znie: "Naši hrajú veľmi dobre, akurát všetci chcú útočiť a neradi bránia. Verím, že budeme vo finále, držím palce. Pokiaľ Lašák zachytá a skonsolidujeme obranu, budeme úspešní. Jedinými vážnejšími súpermi, ktorí nás môžu ohroziť, sú Česi a Švédi, ostatní sú slabší."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári