Svetlanu Tomovú, či klavírneho virtuóza Kamila Mihalovova. Pravidelne obsadzuje prvé priečky medzinárodných súťaží. Má za sebou tri svetové hudobné premiéry. V poslednom období prešiel zbor veľkou generačnou premenou.
"Nový Cantemus, nazývaný medzi známymi tiež Cantemus - Nová generácia začal pracovať minulý školský rok, takže je to jeho druhá sezóna. Ku generačnej výmene došlo veľmi zvláštne. Každý školský rok bola migrácia, ale tentoraz, po štrnástich rokoch mojej práce sa stalo to, že zbor bolo nevyhnutné z vekového dôvodu vymeniť. Veľké dievčatá odišli študovať na vysokú školu, mimo Prešova. Bolo potrebné založiť novú prípravku a od nuly budovať koncertný zbor. Stalo sa, že bývala prípravka postúpila do detského zboru a bývalý detský zbor, ktorý dovtedy spieval len dvojhlasné piesne sa stal koncertným zborom," spomína dirigentka a umelecká riaditeľka prešovského detského zboru Cantemus Iveta Matyásová. "Na prvom koncerte, na Vianoce, po troch mesiacoch práce, známi, ktorí došli neskoro, sa tešili, že vidia len prípravku. Zistili, že je to koncertný zbor a chytali sa za hlavu. Vekový rozdiel je osem, až dvanásť rokov. Kedysi tvorili koncertný zbor stredoškoláčky a sčasti vysokoškoláčky. No pred dvoma rokmi tam gró tvorili štvrtáci na základnej škole. Zvuk bol úplne iný a museli sme v prvom roku zvládnuť spievanie trojhlasu a tento rok sme konečne nabehli na štvorhlas. Tak, ako sa vyvíja Cantemus a každé hudobné teleso, musí sa vyvíjať aj dirigent a pracovať na sebe. Vďaka vedomostiam, ktoré získavam, sme začali pracovať úplne novou technikou, čo sa odrazilo aj na kvalite spevu. Štylistická i žánrová práca je úplne iná. Vďaka novej hlasovej výchove je zvuk neporovnateľne iný ako kedysi."
Vlani v septembri založili nové oddelenie, Cantemus Octet, ktorý tvoria ôsmi mladí ľudia. "Sú to v podstate ešte deti, moje deti. Majú od štrnásť do šestnásť rokov a sú senzační. Začali raziť opäť niečo nové v Cantemuse. Jednak vďaka nim máme už miešaný zbor, konečne som sa dočkala mužských hlasov. A spievajú skôr populár, či už muzikály, spirituály alebo pop music."
Podľa dirigentky I. Matyásovej, ak chce v súčasnej dobe zbor prežiť v kultúre a umení, tak nemôže prešľapovať na mieste a spievať repertoár, aktuálny pre niekoľkými rokmi. "Tým, že prišla nová generácia, začala iná forma práce. Púšťame sa aj do experimentálnych skladieb ako Baraba ba, v štýle Ravelovho Bolera, postavenej na dynamike a hre so slovom. Začali sme siahať po romantike alebo africkej hudbe. Budeme v tom pokračovať, pretože deťom sa to páči. V tomto školskom roku sme začali aj s pohybovou výchovou. Sopranistka Dorotka Lichvárová je moja pohybová trénerka. Deti nielen spievajú, ale učia sa aj kultivovanému pohybu. Prvý pokus bol na jarnom koncerte v piesni Cho-cho-loza, kde sme okrem spevu predviedli aj prvé krôčiky tanečného pohybu."
V súčasnosti je doba muzikálov, čo sa prejavuje aj na doskách slovenských divadiel. "Je to smutné, ale opera a opereta nie sú teraz veľmi in. Ak spievame na koncerte niečo, čo ľudia poznajú, tak hneď zbystria pozornosť. Samozrejme, že nezabúdame na Mozarta, Bacha, na starú muziku, pretože máme aj publikum, ktoré dokáže rozoznať veľmi náročný repertoár. Toho sa v žiadnom prípade nechceme vzdať."
Okrem My Fair Lady, muzikálu Vlasy, siahli aj po legende populárnej hudby, kapele Beatles, v zaujímavej, štvorhlasnej úprave piesne Yestreday. "Beatles má veľmi ďalekú históriu. Boli to moje dirgentské začiatky, druhá sezóna v zbore ako druhej dirigentky. Vtedy sa mala lúčiť zakladateľka zboru Eva Zacharová. Najstaršie dievčatá sa dohodli, že zoženú nejakých chlapcov a dajú upraviť Yestreday ako dar pre pani Zacharovú. A keďže to mal byť dar, neostávalo iné, len aby som sa toho chytila. Naštudovali sme to a predviedli na výročnom koncerte v roku 1990 po prvýkrát. Potom sa to chvíľu spievalo. Keď nastúpil Cantemus Octet, tak sme to znova vytiahli. Myslím si, že Beatles je legenda, ktorú neprekoná asi nikto. Poznajú ju starí, mladí a verím, že aj ďalším generáciám po nás bude mať čo povedať."
Dirigentka I. Matyásová vyrastala od detstva v divadle. Opereta a muzikál sú jej veľmi blízke. Dlho koketovala s myšlienkou robiť niečo s divadlom. "Teraz, s oktetom, si prichádzam na svoje. Môžem robiť niečo, čo zohreje aj moju dušu."
Zvládnuť kolos vyše deväťdesiatich detí nie je jednoduché. Našťastie má okolo seba dostatok pomocníkov: "Moja prvá klaviristka, aj odborná poradkyňa Mirka Hrabovská, ďalej už dobou vyskúšaná klaviristka, veľmi mladá, ale šikovná gymnazistka Zuzka Bérešová."
Prešovskí speváci sa pred výročným koncertom chystajú začiatkom mája na festival v rámci Roka českej hudby. Dostali ponuku na sólový recitál. "Na jednej strane nás to teší, ale aj zaväzuje, aby sme pripravili program, ktorý by hájil naše farby."
Každoročný koncert Cantemusu v prešovskom PKO bude 20. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári