Naše rozprávanie sme začali tým, ako závody holubov vlastne vyzerajú. "Keď dávame holuby na závod, hovoríme tomu, že ich košujeme. Košovacie stredisko máme v Stropkove. Tam je komisia, ktorá dá na nohu každého holuba pred tým ako ide do prepravného koša, závodnú gumu. S ňou potom ide do miesta určenia napr. na Slovensku Ružomberok, v Čechách Aš, Litomyšl, alebo do Nemecka. Tam je stanovený čas, kedy holuby vypustia. Ja ich čakám doma pri holubníku. Keď priletia, závodnú gumu dám z nohy dole. Máme špeciálne zaplombované hodiny, kde ju vložím. Tam mi odbije presný dátum a čas, kedy holub priletel."
Každý chovateľ má namerané kilometre k svojmu holubníku pomocou satelitu s presnosťou na metre. Potom sa vypočíta priemerná rýchlosť holuba. Podľa tejto rýchlosti sa určujú víťazi. Ceny sa odovzdávajú do 20 percent z počtu holubov na štarte. "Priemerná rýchlosť holuba je tisíc metrov za minútu čo je približne 60 km za hodinu. Ale mali sme aj holuby, ktoré leteli z Kolína nad Rýnom 120 km za hodinu. Vtedy mali v chrbte vietor. Keď prší, alebo je protivietor, holuby letia približne štyridsiatkou."
Výkon holuba sa však nepočíta rýchlosťou, ale počtom nalietaných kilometrov s umiestnením v oceňovaných 20 percentách. "Môj najvýkonnejší holub nalietal za rok 5717 kilometrov. Bol nasadený na šestnásť závodov a v štrnástich sa umiestnil. To mu vynieslo prvenstvo v našej oblasti (Stropkov, Svidník, Bardejov, časť vranovského a prešovského okresu - celkove 120 chovateľov), tretie miesto na východnom Slovensku a deviate miesto na Slovensku."
Z najväčšej vzdialenosti, z Kolína nad Rýnom, mu priletel holub, ktorý prekonal 1062 km. "Na prekonanie tejto vzdialenosti vydá toľko energie, koľko by musel vydať človek pri preplávaní kanálu La Manche, ale v sirupe."
Za sezónu sa P. Dzurjaninovi stratí desať holubov. Mal holuba, ktorý sa vrátil po dvoch rokoch. "Máme dvadsať závodov a na každý nasadzujem okolo tridsať holubov. Takže straty sú okolo dvoch percent."
Má svoje chovné oddelenie, ktoré produkuje závodníkov. "Oni v podstate nič nerobia, iba chovajú mladé. Sú to kúpené holuby, alebo boli výborní závodníci, a už sú starší."
Na otázku prečo sa venuje práve holubom, povedal: "Neviem to vysvetliť. Jednoducho je to záľuba ako každá iná. Najväčšiu radosť mám z toho, keď holub priletí z dlhej trate. Je to hotová eufória, a nedá sa odmerať peniazmi."
Čím to je, že holub vie, kam sa má vrátiť? "Vedecky sa to nedá dokázať. Holub sa vrátil aj so zalepenými očami, či so zapchatými čuchovými ústrojmi. Možno je to dobré. Keby sme to vedeli už by to nebolo také zaujímavé."
Športové holuby treba pred závodmi trénovať. "Vyvážame ich na rôzne vzdialenosti. Keď začne sezóna, som nervózny ja aj holuby. Každé ráno pred tým ako idem do práce, musia holuby hodinu lietať a poobede to isté."
Na zvýšenie výkonu používa tzv. vdovskú metódu. "Závody lietajú samci, a holubice ich čakajú doma. Je to pre nich motív, aby sa ponáhľali domov. Celý týždeň nie sú spolu. Pred závodom sa holubovi ukáže na pár minút holubica, aby vedel, že ho čaká."
Najstarší jeho závodník má päť rokov. Najvýkonnejší holub je trojročný. Aj dvojročné sú celkom dobré, lebo sú ešte hlúpe, aby vzdali závod napríklad kvôli dažďu."
Holuby, ktoré už majú svoj zenit za sebou, a nie sú vhodné pre chovné oddelenie končia v polievke. "Je to výborné diétne mäsko."
P. Dzurjanin sa pohybuje medzi 120 oblastnými holubármi v prvej desiatke. Jeho ambície však siahajú oveľa vyššie. "Druhým miestom pre mňa začína chvost."
Tento koníček je finančne dosť náročný. Keď však chce dosahovať výsledky, holuby si vyžadujú svoje. "Športové holuby sú ako dostihové kone. V sezóne potrebujú maximálne kvalitné krmivo a vitamíny. Málokto si môže dovoliť takú stravu, ako majú oni. Ja určite nie. Dôležité je každodenné čistenie a hygiena."
V holubníku strávi denne 3-4 hodiny. "Moja dovolenka je závodenie s holubmi. Závody začínajú 1. mája a končia začiatkom augusta."
Poslednú dovolenku s manželkou absolvoval pred siedmimi rokmi. Ona mu však fandí. "Niekedy za mňa stopuje holuby vracajúce sa z pretekov. V tomto nemám problém. Ak sa pohádame stiahnem sa do holubníka, a komunikujem s holubmi," povedal P. Dzurjanin s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári